Są miejsca na ciele, które są szczególnie delikatne i wrażliwe na uszkodzenia. Jednym z nich bez wątpienia są nasze pachy. Nie dbamy o nie w wystarczający sposób, jednocześnie skóra w tym miejscu jest bardzo trudna do pielęgnacji. Niejednokrotnie w wyniku tego pojawia się wysypka, która bywa bardzo ciężka do usunięcia.


Często pod pachami pojawia się wysypka. Niekiedy jest to dolegliwość, która swędzi lub ropnieje. Czasem nie wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, jednak mimo wszystko wygląda nieestetycznie.
Jeśli zauważycie taki objaw u siebie najlepiej udać się do dermatologa. Specjalista pomoże ustalić przyczyny i dobierze odpowiednią metodę walki z wysypką.  Powód może być błahy, jednak czasem bywa trudny do usunięcia, a samemu można narobić jeszcze więcej szkody.

Bardzo częstą przyczyną jest uczulenie na składniki antyperspirantu. Być może żaden z z nich nie będzie dla Was odpowiedni. Wtedy najlepiej jest udać się do apteki i zakupić dezodoranty do skóry wrażliwej. Zawierają one specjalne, łagodne składniki, a także pozbawione są substancji zapachowych oraz alkoholu.

W aptece dostępne są takie produkty jak:
1.    Eucerin, dezodorant, roll-on do skóry wrażliwej – przeznaczony także dla osób z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Nie zawiera substancji zapachowych, alkoholu, barwników i konserwantów.
2.    Sebamed, dezodorant Fresh, spray - zawiera substancję zapachową, która jest dobrze tolerowana przez skórę.
3.    SVR Spirial, dezodorant w kulce – Bez alkoholu oraz substancji zapachowych.
4.    Avene, deodorant w kulce, do skóry wrażliwej - Nie zawiera alkoholu, konserwantów ani soli aluminium. Szybko łagodzi powstałe podrażnienia, nawet po depilacji

Takie wysypki mogą być również wynikiem nieprawidłowego golenia. Przyczyną może być stara maszynka. Zaleca się również posiadanie osobnych golarek do nóg i pach. Może być tak, że krosty pod pachami są wynikiem przenoszenia bakterii z innych stron ciała. Może być też odwrotnie, stosując jedną maszynkę możemy przenieść bakterie np. na nogi.
Wysypka może być również wynikiem uczulenia na nawilżacz stosowany w maszynkach do golenia.

Być może, że sposób golenia jest zły. Często robimy to niestarannie w pośpiechu. W wyniku tego powstają rany, które podczas następnej depilacji zostają ponownie uszkodzone. Skóra pod pachami jest ciężka do golenia, dlatego należy to robić z szczególną starannością. Pamiętajmy, aby nie depilować skóry na „sucho”, a używać specjalnie przeznaczonych do tego pianek bądź żeli.
Ważne jest również to co robimy po goleniu. Nie można zapomnieć o dokładnym wysuszeniu skóry oraz jej nawilżeniu (najlepiej specjalnymi środkami nie powodującymi podrażnień po depilacji). Nie powinno się od razu zakładać obcisłych, drażniących bluzek.

Jeśli uporczywe krosty nie chcą zejść powinniście skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Ważna jest szybka reakcja, gdyż zaniedbanie może doprowadzić do powstania stanu zapalnego.