Jesień i zima to niezwykle ciężki czas dla naszych ust. Surowe warunki oraz codzienne przyzwyczajenia sprawiają, że usta stają się suche i pękają. Bez wątpienia trzeba uważać, bo nadchodzi okres, w którym musimy szczególnie o nie zadbać.

Wiatr, niskie temperatury, suche, ogrzewane powietrze jest zabójcze dla ust. W dodatku takie nawyki jak oblizywanie, jedzenie słonych czy pikantnych potraw też im nie sprzyjają. Wbrew pozorom ustom szkodzą także szminki i błyszczyki. Źle na nie wpływa również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, głównie tych zawierających alkohol. Powodem złego stanu ust mogą być także wahania hormonalne lub niedobór witamin.

Dbajmy o nie każdego dnia…

Usta ludzkie są bardzo delikatne. Nie zawierają gruczołów łojowych przez co w pewnym sensie nie mogą bronić się same przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Tak jak głosi stara prawda – lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zatem mieć przy sobie zawsze nawilżającą i natłuszczającą pomadkę ochronną. Jeśli chcecie nadać kolor ustom możecie poszukać tych lekko barwiących, albo po prostu na bezbarwną pomadkę nałożyć swój ulubiony kolor. Zwykłe szminki często wysuszają, błyszczyki mają w sobie wodę, co też nie jest korzystne dla ust. Pomadka będzie więc stanowić warstwę ochronną. Należy je stosować kilka razy dziennie.
Dobre pomadki mają w sobie aloes, wosk pszczeli, pantenol, witaminy A i E oraz filtry UV.

Naturalnie…
O usta zadbać można w bardzo prosty i tani sposób. Najlepsze do tego będą produkty, które… są jadalne. Tak, mówi się, że to właśnie za pomocą produktów spożywczych można najlepiej zadbać o urodę ust. Jeśli więc chcecie zrobić im peeling, użyjcie grubszego cukru (najlepiej brązowego zmieszanego z niewielką ilością wody). Uważajcie jednak by nie zrobić tego zbyt mocno, pamiętajcie o niezwykłej delikatności ust.
Najlepszą maseczką zaś jest miód. Ma nie tylko zbawienne działanie na usta, ale można później pozbyć się go w bardzo przyjemny sposób – oblizując się. Maseczkę można również zrobić z awokado. Najtrudniejsze w tym wszystkim będzie utrzymanie tych pysznych preparatów na ustach przez 10 minut – ciężko będzie powstrzymać się od zjedzenia. Jak widać przy pielęgnacji warg można również poćwiczyć silną wolę.
Usta dobrze natłuszczą też dostępne w sklepach olejek kokosowy czy masło Shea.
Jeśli już mówimy o jedzeniu nie możemy rzecz jasna zapomnieć o odpowiedniej diecie. Aby usta były w dobrej kondycji należy spożywać produkty zawierające witaminę B – ciemne pieczywo, podroby, jajka, orzechy. Ważne jest także żelazo i kwasy tłuszczowe. No i oczywiście pijcie dużo wody mineralnej.