Śniadanie – codzienne źródło witalności

Autor:


Wielu z nas rezygnuje ze spożywania codziennego śniadania, a to może skutkować źle zbilansowaną dietą, niedoborem witamin i minerałów. Po nocnym odpoczynku, gdy rezerwy energetyczne są bardzo niskie, organizm i mózg potrzebują paliwa. Dobre śniadanie stanowi najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ dostarcza tak bardzo potrzebnej nam energii, dając czas na rozbudzenie się.

W dosłownym tłumaczeniu angielskie słowo breakfast – śniadanie oznacza przerwanie postu, a w przypadku wielu osób, zwłaszcza tych, którzy lubią długo spać w nocy, może on trwać nawet 12 godzin. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia właśnie dlatego, że pomaga przywrócić odpowiedni poziom cukru we krwi wtedy, kiedy jest on najniższy. Ten pożywny posiłek zapobiega także nagłym napadom głodu i podjadaniu wysokokalorycznych, ubogich w błonnik i składniki odżywcze przekąsek. Osoby regularnie spożywający śniadania znacznie łatwiej utrzymują odpowiednią masę ciała, niż ci, którzy z nich rezygnują.

5 powodów, dla których jedzenie śniadania jest idealnym zastrzykiem energii:

1. Ludzie regularnie spożywający śniadania są zazwyczaj zdrowsi niż ci, którzy ich nie jedzą

Śniadanie dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych – dieta osób jedzących śniadania jest znacznie lepiej zbilansowana niż tych, którzy pomijają ten posiłek. Ponadto, są oni mniej narażeni na niedobory żelaza, wapnia i witamin z grupy B.

2. Śniadanie pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji 

Bez paliwa dostarczanego przez śniadanie trudno jest utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe. Rezygnując ze śniadania, stajemy się znacznie bardziej podatni na gwałtowne napady głodu w ciągu dnia. Wtedy zaś sięgamy po wysokokaloryczne przekąski, ubogie w błonnik i składniki odżywcze. Jedząc regularnie śniadania łatwiej utrzymamy idealną sylwetkę. Aby zdrowo zacząć dzień wystarczy zalać ulubione płatki śniadaniowe mlekiem, dodać pokrojonego w plastry banana lub garść owoców sezonowych np. jagody, truskawki, jeżyny.

3. Śniadanie dostarcza paliwa, którego Twój organizm potrzebuje przez cały ranek

Po 8-12 godzinnym nocnym odpoczynku, bez spożywania posiłków, rezerwy energetyczne są bardzo niskie, a organizm i mózg potrzebują paliwa. Pełnowartościowe śniadanie zawierające produkty z pełnego ziarna bogate w węglowodany, uzupełnia niski poziom cukru we krwi i utrzymuje go na stabilnym poziomie, dając nam energię i witalność niezbędną podczas wykonywania porannych czynności. Produkty pełnoziarniste, w tym chleb i płatki śniadaniowe, są bogatym źródłem minerałów, witamin, przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego i energii, która pobudza metabolizm. Spożywanie produktów z pełnego ziarna w połączeniu ze zdrowym stylem życia korzystnie wpływa również na pracę serca.

4. Śniadanie na gorąco może być zdrowym śniadaniem

Potrawy smażone np. jajka sadzone z bekonem lub kiełbasą kojarzą nam się z tłustym, ciężkim śniadaniem. Ale śniadanie na gorąco, przygotowane we właściwy sposób, z odpowiednich składników, może być o wiele zdrowsze, a jednocześnie bardzo smaczne. Wystarczy zastąpić smażone jajka gotowanymi lub jajecznicą, a smażony bekon grillowanym i podaj z grillowanymi pomidorami lub pieczarkami. To jedna z propozycji na weekendowe śniadanie w gronie rodziny lub przyjaciół.

5. Zdrowe śniadanie może być szybkim śniadaniem

Wygospodarowanie czasu na śniadanie nie musi oznaczać utraty cennych chwil snu. Przygotowanie płatków śniadaniowych z napojem sojowym zajmuje tylko kilka minut. Jeśli naprawdę brak nam czasu na zjedzenie śniadania przed wyjściem z domu, wystarczy zabrać ze sobą zdrową przekąskę np. baton zbożowy, owoc, jogurt lub sok.
-=-
Wraz z wiekiem zdolności ruchowe, siła i równowaga w głównej mierze oddziałują na naszą witalność. Nigdy nie jest jednak za późno, aby popracować nad swoją aktywnością fizyczną, która w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przynosi doskonałe efekty. Poziom energii życiowej płynącej z pożywienia nie zależy wyłącznie od tego, co jemy, ale z kim jemy. W ciągu tygodnia zazwyczaj trudno jest nam wygospodarować czas na śniadanie, ale bardzo ważne jest, abyśmy mogli chociaż raz w tygodniu cieszyć się wspólnym śniadaniem w gronie rodziny i przyjaciół. Pamiętajmy, że jedzenie nie jest wyłącznie paliwem, powinniśmy się nim cieszyć i dzielić z innymi. Dobry posiłek przyniesie nam znacznie więcej korzyści, jeśli zjemy go w dobrym towarzystwie.

Propozycje przepisów na śniadania:

Naleśniki (porcja dla 6-8 osób)

• 500 g mąki
• 500 ml napoju Alpro soya waniliowego
• 500 ml napoju Alpro soya naturalnego z wapniem lub Light
• 2-3 jajka
• olej

Wymieszaj mąkę, napoje i żółtka jaj. Ubij pianę z białek na sztywno i dodaj do ciasta. Wymieszaj delikatnie. Patelnię mocno rozgrzej i posmaruj cieniutko olejem. Wlej łyżką wazową ciasto i tak obracaj patelnią, aby rozlało się na całej jej powierzchni. Odwróć na drugą stronę. Natłuszczaj lekko patelnię, ale nie za często. Naleśniki podawaj z dżemem, serem, owocami, bitą śmietaną, lodami.

Jajecznica (porcja dla 1 osoby)

• 2-3 jajka
• 150 ml napoju Alpro soya naturalnego z wapniem
• sól i pieprz do smaku
• kromka chleba tostowego pełnoziarnistego
• szczypiorek do posypania

Ubij jaja w misce, dodaj napój sojowy i przyprawy. Wylej na patelnię i podgrzewaj na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Podawaj ze szczypiorkiem i świeżo mielonym pieprzem, z tostem pełnoziarnistym.

...