Na problemy z zasypianiem

Autor: Natalia Tyszka


Nie mogłam dziś spać, przewracałam się z boku na bok, zastanawiając się nad tym, co jeszcze mogę zrobić, żeby zasnąć. Pomyślałam, że kubek gorącej melisy dobrze by mi zrobił, ale nie chciało mi się wstać, żeby pójść do kuchni. Otworzyłam okno i zimne powietrze powoli wlało się do mojego pokoju, zaczęło mi się robić zimno, zawinęłam się w ciepłą kołdrę i po chwili udało mi się usnąć…

Ile z Was codziennie męczy się w ten sposób przed zaśnięciem? Po ciężkim dniu marzymy jedynie o ciepłej kołderce o tym, by w spokoju zamknąć oczy, zregenerować siły i nabrać energii na kolejny dzień. To prawdziwy koszmar, gdy czujemy, że nasze ciało jest zmęczone i potrzebuje zasłużonego odpoczynku, a nasz mózg nie potrafi się zresetować i odpłynąć, chociaż na te 6-7 godzin.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że sen to zdrowie i potrzebujemy go codziennie, by prawidłowo i przede wszystkim zdrowo funkcjonować. Podczas snu nasz organizm odpoczywa. Uspokaja się rytm serca, normuje się ciśnienie, oddech staje się głębszy i równomierny, wydziela się również hormon wzrostu. W tym czasie odpoczywają także oczy i tlen lepiej dociera do wszystkich tkanek, co pozytywnie wpływa na naszą urodę.

Szybkie tempo naszego codziennego życia sprawia, że wszystko robimy w biegu, nie poświęcając zbyt wiele czasu na relaks, ćwiczenia fizyczne czy stałe posiłki o określonych porach. Jeżeli jednak pojawiają się problemy ze snem, zamiast sięgać po farmakologiczne środki nasenne warto zmienić swoje nawyki i konsekwentnie dbać o swoje zdrowie.

Co możesz zrobić?

 1.    Staraj się codziennie kłaść i wstawać o tej samej porze. Dzięki temu Twój zegar biologiczny łatwo się przyzwyczai do stałego rytmu dnia.
2.    Pamiętaj o tym, by nie objadać się zanadto przed pójściem spać. Lekki posiłek spożywaj nie później niż 3 godziny wcześniej.
3.    Niej pij też wieczorem kawy ani mocnej herbaty, możesz zrobić sobie napar z melisy, która ma działanie kojące i uspokajające lub kubek ciepłego mleka z miodem.
4.    Nie pracuj do późna, wieczorem postaraj się wyciszyć, odpocznij, poczytaj książkę, posłuchaj muzyki. Unikaj oglądania filmów akcji czy horrorów.
5.    Przed pójściem spać weź ciepłą, relaksującą kąpiel. Możesz dodać do niej aromatyczne olejki z dodatkiem lawendy.
6.    Zadbaj o ciszę wokół siebie.
7.    Dobrze wywietrz sypialnie i wyłącz lub przykręć kaloryfer, by nie wysuszył zanadto powietrza. Możesz również zainwestować w nawilżacz.
8.    Wyłącz górne światło i staraj się ostatnie czynności przed pójściem spać wykonywać przy ograniczonym świetle lampki nocnej.
9.    Postaraj się urządzić sypialnie tak, aby stała się oazą spokoju, zadbaj o to, by kolor ścian nie był intensywny, a raczej ciepły, stonowany.
10.    Gdy nie możesz zasnąć nie przewracaj się z boku na bok, ale usiądź i zacznij czytać książkę, czy gazetę- sama zobaczysz, że po jakimś czasie zmorzy Cię sen.


Pamiętajmy, że zwykle potrzebujemy około 8 godzin spokojnego snu dziennie. Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, bo organizm szybciej się regeneruje.




...