65 rocznica Powstania Warszawskiego

Autor:


Z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Discovery Historia przygotowuje nowy teledysk do piosenki powstańczej, w którym wystąpi Anna Maria Jopek. Tekst utworu powstał na bazie fragmentów "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Premiera teledysku przewidziana jest 1 sierpnia na godzinę 17.00 – odbędzie się ona równocześnie na kanałach: Discovery Historia, Discovery World, TVN, TVN24, TVN Warszawa.

Teledysk Anny Marii Jopek jest częścią wspólnego projektu Discovery Historia i Muzeum Powstania Warszawskiego. Produkcję cyklu teledysków pod hasłem: „Warszawa 1944. Bitwa o Polskę" rozpoczęto dwa lata temu. Pomysłodawcy projektu, w celu przybliżenia historii Powstania Warszawskiego w sposób trafiający do wyobraźni i wrażliwości współczesnego Polaka, przygotowali  nowe aranżacje piosenek z okresu Powstania. Założeniem projektu jest dostarczenie nowego i świeżego spojrzenia na historię Polski. W nowych, oryginalnych wersjach mogliśmy już usłyszeć Stanisława Soykę, wykonującego piosenkę "Deszcz, jesienny deszcz", Kapelę Czerniakowską i WWO w utworze "Pierwszy sierpnia", Zbigniewa Hołdysa, który skomponował muzykę do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Pocałunek" oraz zespół Raz, Dwa, Trzy i ich wersję piosenki „Pałacyk Michla”. Do każdego z utworów powstał wideoklip.

Nagranie „Sypka Warszawa”  jest pierwszym od 2 lat utworem Anny Marii Jopek. Jej osobiste zaangażowanie w projekt, które od początku przyświeca tej współpracy, wynika z głębokiego przeświadczenia o wartości patriotyzmu. „W naszym domu przywiązywało się szczególną uwagę do właściwych postaw wobec kraju. Rocznica Powstania Warszawskiego zawsze była dniem, w którym ożywały opowieści o tych szczególnych wydarzeniach” – mówi Anna Maria Jopek. Kompilacji tekstu piosenki na bazie fragmentów „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” dokonał Jerzy Bielunas. Muzykę skomponowali: Anna Maria Jopek - wokal i Mateusz Pospieszalski – wokal, sax, piano, akordeon, loopy i pady. W teledysku, oprócz wyżej wymienionych wystąpią także: Robert Kubiszyn – bas, Paweł Dobrowolski – perkusja, Patrycja Jopek – skrzypce, Marek Napiórkowski – gitara. Za nagranie i edycję odpowiada Joanna Popowicz, za miks Ben Findlay, a za mastering Jacek Gawłowski. Opieką prawną projektu zajęła się Agata Bajno. Projekt w całości koordynowała Joanna Drozda z Agencji artystycznej 4Music.

1 sierpnia o godzinie 17:00 będzie emitowany także film "Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44" , który jest pierwszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej, zrealizowanym w koprodukcji polsko - angielskiej, przez Bow & Axe Entertainment, we współpracy z October Films, na zlecenie Discovery Channel. "Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44." to historia Powstania opowiedziana przez jego uczestników,  którzy przekazują żywe, pełne emocji relacje o swoich doświadczeniach,   losach kolegów i walczącego miasta. Poznajemy też historie opowiedziane z innej perspektywy: Niemca, który uczestniczył w brutalnej pacyfikacji Woli; brytyjskiego lotnika oraz członka Brytyjskiej Misji Wojskowej w Moskwie. Reżyserem dokumentu jest Wanda Kościa, urodzona w Anglii córka warszawskich Powstańców. Jak sama mówi: Jestem szczęśliwa, że ten film mógł powstać, po tylu latach starań. Mieliśmy niezwykłe wsparcie telewizji Discovery w Londynie, gdzie film był montowany. Brytyjczycy byli zdumieni, że tak ważne pod każdym względem wydarzenie, jest tak mało znane. Jestem wdzięczna, że potrafili się wzruszyć losem "kraju odległego o którym sami wciąż mało wiedzą".

"Bitwa o Warszawę - Powstanie w 44." to pierwsza produkcja tego typu, przy której Polacy mieli aktywny wpływ na scenariusz, formułę i realizację filmu. Wszystkie wcześniejsze produkcje poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego zrealizowane zostały w oparciu o dostępną wówczas, stosunkowo ograniczoną dokumentację. Ujawnione niedawno, nieznane dotąd informacje, rzucają nowe światło na to, tak ważne dla Polski i Polaków wydarzenie. Teraz, po ponad 60 latach, historia wydarzeń sierpnia 1944 roku może być opowiedziana rzetelniej i obiektywniej niż kiedykolwiek przedtem... Narratorem polskiej wersji filmu jest Michał Żebrowski. O tym, dlaczego zdecydował się wziąć udział w projekcie, mówi: czuję się wyróżniony przez stację Discovery za wybranie mnie do realizacji tego zadania. Jestem dumny, że mogłem wziąć udział w tym przedsięwzięciu, dzięki któremu mogę głosić, jak wielkim narodem są Polacy. Mój dziadek, Franciszek Urbański został skazany w „procesie szesnastu”. Moim obowiązkiem jest mówienie o tamtych wydarzeniach, dbanie o to, aby pamięć o Powstaniu, ludziach którzy w nim walczyli o niepodległość Ojczyzny, przetrwała. Program przedstawia obiektywne spojrzenie na tamte wydarzenia. To historia Polski i prawda o Polakach, z której możemy być dumni. Warto docenić fakt, że Polacy w końcu mają szansę otwarcie i własnym głosem opowiadać o Powstaniu. Każdy powinien to zobaczyć. Pamięć o Powstaniu Warszawskim trwa i jest przypominana każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17.00. W czasach komunistycznych był to akt milczącego, obywatelskiego buntu. Dziś fabryczne syreny wyją w całym mieście, a przechodnie i samochody zastygają w minucie refleksji. Setki tysięcy ludzi gromadzą się na cmentarzu wojskowym na Powązkach. W głębi zalesionego cmentarza płoną znicze. W tym właśnie momencie zaczyna się nasz film.



...