Chrońmy się od zaraz

Autor:


Każdego roku zwiększa się liczba osób wyjeżdżających w najbardziej odległe zakątki świata w poszukiwaniu odpoczynku, ciekawych widoków, egzotyki czy mocnych wrażeń. Do podróży należy odpowiednio się przygotować. Mało kto myśli o tym, że nowe środowisko może nie służyć naszemu zdrowiu. Na co narażeni są podróżni? Jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu?

Tropiki? Ależ tak!

Piękne widoki, plaże, ciepłe morze, palmy, wspaniała zabawa w gronie przyjaciół. To marzenie wielu osób myślących o wakacjach. Dzięki wzrostowi zarobków i silniejszej złotówce wiele egzotycznych dotąd kierunków stało się bardziej dostępnych dla tysięcy Polaków. Wspaniała przyroda, doskonała infrastruktura, mogąca zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych klientów, pozwalają wypocząć i cieszyć się każdą godziną upragnionych wakacji.

Lekarz nie tylko w przypadku choroby

Osoby wybierające się na egzotyczne wakacje powinny skonsultować swoje plany z lekarzem specjalistą. Wizyta może pomóc w uniknięciu wielu ciężkich, zagrażających życiu chorób. Warto dowiedzieć się jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybieramy, ponieważ podróże wiążą się z ryzykiem zachorowania na choroby zakaźne. Nawet najbardziej komfortowe warunki podróży i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Szczególnie groźna dla ludzi podróżujących i aktywnych jest malaria, ale także wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa i wszczepienna.

Malaria – wystarczy jedno ukąszenie komara

O profilaktyce malarii powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy wybierają się na wycieczkę do krajów tropikalnych, gdzie ukłucie komara może oznaczać wyrok śmierci. Główne miejsca zagrożenia to Afryka, Ameryka Południowa i południowo-wschodnia Azja. Około 40% ludności świata zamieszkuje tereny malaryczne i są to przede wszystkim regiony zwrotnikowe i podzwrotnikowe. Malaria występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln turystów w tym również tysiące z Polski.

Malaria co roku zbiera obfite i tragiczne żniwo. Na skutek zakażenia umiera rocznie milion osób. Za przenoszenie tej choroby odpowiadają niewinnie wyglądające zakażone komary, które w tropikach są o wiele groźniejsze niż w Polsce. Po ukąszeniu owada pasożyty wędrują z krwią do wątroby i rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Malarię w jej początkowym stadium można pomylić z grypą. Stopniowo pojawiają się gorączka, bóle mięśni, dreszcze, osłabienie, wymioty, kaszel, biegunka i ból brzucha.

Na szczęście dla turystów i podróżujących służbowo po świecie w stałej sprzedaży w aptekach dostępne są już leki, stosowane m.in. w profilaktyce i leczeniu malarii, wywołanej przez Plasmodium falciparum – najcięższej odmiany malarii. Tabletki przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności.

Żółtaczka – nie wolno lekceważyć

Trudno określić obszar świata, gdzie żółtaczka nie jest groźna. Uchronić się przed nią nie pomoże znakomity hotel, w którym śpimy, wykwintna restauracja, w której jadamy, czy mycie rąk kilka razy dziennie. Dlaczego? By zakazić się wirusem żółtaczki pokarmowej wystarczy bezpośredni kontakt z osobą w bezobjawowym stadium choroby, umycie rąk w zakażonej wodzie, czy przygotowanie z niej lodu do drinka. Rozprzestrzenianiu żółtaczki pokarmowej (WZW typu A) sprzyjają duże skupiska ludzi oraz brak podstawowych zasad higieny.

Żółtaczka wszczepienna (WZW typu B) zagraża tym wszystkim, którzy poddają się zabiegom i operacjom w szpitalu oraz korzystają z usług fryzjerskich, kosmetycznych, czy salonów tatuażu. Zakazić można się w wyniku skaleczenia oraz kontaktu z krwią osoby chorej. Jedną z dróg zakażenia są także kontakty seksualne.
-=-
Nie jesteśmy bezbronni wobec żółtaczki

Aby uzyskać pełną ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz typu B zgodnie ze schematem podstawowym podaje się trzy dawki szczepionki skojarzonej – druga przypada po miesiącu od pierwszego szczepienia, a trzecia po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Odporność uzyskujemy już po 4 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.8 Nigdy zatem nie jest za późno, aby ochronić się na długie lata i rozkoszować bezpiecznym wyjazdem na urlop.

Zagrożenie jest realne

Zdaniem dr Wacława Leszka Nahorskiego z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej Akademii Medycznej w Gdyni wyjeżdżający za granicę muszą liczyć się z możliwością zachorowania. – W Polsce odnotowujemy zgony z powodu chorób tropikalnych, np. malaria także ciężkie przypadki dengi, ale większości pacjentów pomagamy wrócić do zdrowia i do podróżowania, bo tej przypadłości u osób, które zasmakowały prawdziwej tropikalnej przygody wyleczyć się nie da.... Jednak leczenie chorób tropikalnych jest czasami bardzo długie i kosztowne”.

Ryzyko pod kontrolą

Czy zatem nie lepiej zrezygnować z wyprawy w odległe strony? Może lepiej zostać w domu lub wybrać się nad jezioro? Otóż nie! Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, zapoznanie się z potencjalnymi zagrożeniami i konsultacja z lekarzem specjalistą może pomóc w zabezpieczeniu się przed wieloma groźnymi chorobami i ich powikłaniami. - Większości chorób możemy uniknąć poprzez wcześniejsze szczepienia ochronne oraz racjonalne zachowania żywieniowe i higieniczne takie jak picie wody tylko z pewnego źródła, najlepiej zamkniętej butelki, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, mycie rąk – dodaje dr Wacław Leszek Nahorski. Aby uniknąć ukąszeń insektów stosujmy odpowiednie repelenty, moskitiery i ubierajmy się adekwatnie do sytuacji. Wieczorem, w porze aktywności komarów, będą to długie rękawy i zakryte nogi. Pamiętajmy też, że tropik to słońce, a więc niezbędne będą kremy z odpowiednio dużym filtrem i nakrycia głowy.

Wakacje to czas relaksu i zasłużonego wypoczynku. Nie powinniśmy go popsuć niepotrzebnymi problemami zdrowotnymi. Aby wyjazdy – te bliskie i te najbardziej egzotyczne – stały się czystą przyjemnością, planując wyjazd powinniśmy również pomyśleć o naszym zdrowiu i odpowiednim zabezpieczeniu. Przed podróżą warto dowiedzieć się, na co trzeba uważać w regionie, do którego się wybieramy oraz przeciwko jakim chorobom zakaźnym i tropikalnym należy się zaszczepić i zabezpieczyć, by uniknąć zdrowotnych kłopotów.

Więcej informacji pod numerem infolinii Wszystko o Szczepieniach 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00 (koszt połączenia to jeden impuls według taryfy operatora) oraz na stronie www.szczepienia.pl. Informacje o malarii i jej profilaktyce znaleźć można na stronie www.malaria.com.pl.




...