Bezpieczne zasady

Autor:


Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Część dzieci wyjedzie na kolonie, część – zostanie w rodzinnych miastach. Jednak wszystkie muszą poznać kilka ważnych zasad – dla własnego bezpieczeństwa i spokoju rodziców. Warto nauczyć dziecko przede wszystkim odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia – zarówno swojego, jak i innych. Dzieci powinny przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób wezwać pomoc, co należy powiedzieć dzwoniąc np. na pogotowie. – Potrzebę pomagania innym najlepiej kreować już od najmłodszych lat – uważa Katarzyna Szoch-Jędrys z Fundacji Świat Dzieciom, organizator programów edukacyjnych z zakresu ratownictwa medycznego – Ważne jest przekazywanie fachowej wiedzy w sposób najlepiej przyswajalny przez dzieci, czyli w formie zabaw i gier. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco kompetentni w dziedzinie pierwszej pomocy – rozejrzyjmy się za odpowiednimi zajęciami dodatkowymi. Wiele z nich jest dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego – umożliwimy pociechom zdobycie odpowiednich umiejętności i dobrą zabawę, nawet jeżeli nie planowaliśmy w tym roku wydatków na taki cel.

W komórkowym świecie

W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci stają się posiadaczami telefonów komórkowych. Mają one zapewnić im bezpieczeństwo, ułatwić kontakt - głównie z rodzicami. Jednak aby w pełni spełniały swoje przeznaczenie – dziecko powinno zostać zapoznane z kilkoma podstawowymi zasadami ich użytkowania. Należy przede wszystkim podkreślić ważną rolę numeru alarmowego 112 – nasza pociecha musi wiedzieć, że wszelkiego rodzaju żarty mogą zagrozić życiu potrzebujących. Do tego podkreślmy konieczność trzymania telefonu i korzystanie z niego tylko w bezpiecznych miejscach. Przestrzeżmy dziecko także przed odpisywaniem na wiadomości otrzymane od nieznajomych.

Wydawać z głową

Dzieci, szczególnie te spędzające wakacje na różnego rodzaju wyjazdach, dostają od rodziców określoną ilość gotówki, którą mogą przeznaczyć na różnego rodzaju drobne przyjemności. Posiadanie własnych pieniędzy ma także nauczyć najmłodszych dobrego gospodarowania. Niestety młodzi koloniści często stają się ofiarami drobnych kradzieży. Dlatego też należy wytłumaczyć dziecku, że dla własnego bezpieczeństwa nie powinno nosić ze sobą dużych sum pieniędzy, ani chwalić się innym, że takowe posiada. Najlepiej skontaktować się z wychowawcą, który będzie opiekował się naszym brzdącem – najczęściej bowiem to kadra kolonii przechowuje pieniądze swoich podopiecznych, wydając im codziennie niewielkie kwoty.

Wakacje to czas odpoczynku, ale także ogromnego stresu – zarówno dla dzieci, które muszą rozstać się z rodzicami, jak i dla dorosłych, którzy zastanawiają się, czy nowi opiekunowie zapewnią ich pociechom bezpieczeństwo. Odpowiednie przygotowanie dziecka do wyjazdu zminimalizuje niepotrzebne nerwy. Pozostanie już tylko wizja wyśmienitej zabawy i życzenia dobrej pogody.


...