BOGINI - KOCHANKA - DEMON - Kobieta w malarstwie Erwina Sówki

Autor:


Muzeum Śląskie w Katowicach Zaprasza!
Wystawa prezentuje około czterdziestu obrazów przedstawiających wizerunki kobiet, głównie akty. Prace Sówki odzwierciedlają wieloletnią fascynację artysty sferą filozoficzno – religijną, a także nawiązują do dobrze nam znanych symboli i mitów górniczych, m.in. poprzez umiejscowienie bohaterek obrazów w scenerii Nikiszowca. Wernisaż wystawy, będącej kolejną prezentacją Galerii Sztuki Pogranicza, której kuratorem jest Maria Fiderkiewicz, odbędzie się 20 maja o godz. 15.00. Zapraszamy! Malowanie aktów podyktowane jest u Sówki poza motywacją czysto artystyczną, miłością do kobiet i duchową z nimi więzią. Jak pisze artysta "Na kobiety w moim malarstwie nie należy patrzeć, jak na kobiety, które są wokół nas ani też nie należy patrzeć z lubieżnością, bo z tym nie mają nic wspólnego. Kobiety, które maluję, to jedna z mocy Boga objawiającego się w żeńskości".

Zdaniem autorki wystawy, takie stanowisko wynika z wieloletnich fascynacji filozoficzno - religijnych malarza i obserwacji życia współczesnego. Przeważająca większość jego obrazów to moralitety z wyraźnie wyeksponowanymi relacjami dobra i zła. Artysta maluje wizerunki zarówno biblijnej Ewy, sytuowanej najczęściej w scenerii Nikiszowca, jak i czarnoskóre boginie wywodzą się z kultury indyjskiej.

Większość z eksponowanych na wystawie obrazów powstała w okresie ostatnich sześciu lat. Są one własnością autora, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Stanisława Gerarda Trefonia (kolekcja Barwy Śląska) z Rudy Śląskiej. Wystawa będzie prezentowana do sierpnia.

Erwin Sówka malarz wizjoner , emerytowany górnik kopalni "Wieczorek" w Katowicach – Janowie. Urodził się w 1936 w Giszowcu – dzielnicy Katowic sąsiadującej z Nikiszowcem. Mając niespełna szesnaście lat podjął pracę w elektrowni „Jerzy” przy kopalni "Wieczorek". Już wtedy interesowało go malowanie obrazów. Dzięki zainteresowaniom mistycznym i predyspozycjom wizjonerskim ujawniła się u niego zarówno fascynacja kulturami starożytnego Wschodu, jak również forma malarska moralitetu. Mieszka i pracuje w Katowicach. Malarz niezależny artystycznie, ściśle związany z Katowicami i śląskimi tradycjami górniczymi. Jego prace prezentowane były w bardzo wielu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą. O jego twórczości nakręcono kilka filmów telewizyjnych i pełnometrażowy obraz "Angelus" według scenariusza i w reżyserii Lecha Majewskiego.

Kurator i autorka scenariusza wystawy - Maria Fiderkiewicz

...