RF – Fale Młodości

Autor: Dr Agnieszka Pisula - Lewandowska, Instytut Clarena


Nazwa "fale radiowe" brzmi tak bardzo technicznie, a z ich pomocą odkrywamy najnowsze trendy w światowej kosmetologii. Wykorzystanie fal radiowych przeżywa obecnie renesans. Rozwój techniki medycznej przyniósł szereg nowych rozwiązań i szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo osób korzystających z zabiegów oraz personelu obsługującego nowoczesne urządzenia. Efekt terapii polega na selektywnej redukcji tkanki tłuszczowej (termolipolizie), zmniejszeniu widoczności cellulitu oraz ujędrnianiu skóry. Masaż z zastosowaniem fal radiowych jest całkowicie bezbolesny.

Nowoczesna kosmetologia sięgnęła po właściwości fal radiowych w walce o piękny wygląd. RF (ang. radio frequency) oznacza wykorzystanie częstotliwości radiowej podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Ten rodzaj promieniowania zaliczany jest do aktynoterapii (grec. aktinos – promień, therapia – leczenie). Występują tu wszystkie metody fizykalne posługujące się polem elektromagnetycznym (pem) ze wszystkich zakresów widma.  Jako pierwszy do celów leczniczych zastosował pem francuski fizjolog d'Arsonval w latach 80 XIX w (z wykorzystaniem aparatów iskrowych wynalezionych przez Teslę).

Zabiegi z zastosowaniem fal radiowych nazywane są także diatermią lub radiage. Diatermia (grec. ciepło przenikające)  są to zabiegi, w których na tkanki ustroju oddziałują elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne pola wielkiej częstotliwości powodując głębokie wewnętrzne przegrzanie. Drgania elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych układów elektronicznych, których działanie jest podobne do funkcjonowania oscylatora. Na rozkład linii sił pola elektrycznego zawartego pomiędzy dwiema elektrodami kondensatorowymi, a zatem na ilość wydzielanego ciepła, wpływają rozmiary elektrod w stosunku do obiektu przegrzewanego, oddalenie elektrod od obiektu, wzajemne ułożenie elektrod, oraz rodzaj dielektryku znajdującego się między elektrodami a skórą. Wszystkie te zależności mają wpływ na sposób wykonywania zabiegów z zastosowaniem RF.

Działanie biologiczne RF

Główne działanie biologiczne polega na przegrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 54°C. Pod wpływem ogrzania ulegają one skurczeniu, a wtórnie także napięciu. Przegrzanie przyczynia się do przyspieszonego syntezowania  przez fibroblasty białek niezbędnych do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu zjawisku uzyskuje się efekt zwiększonego napięcia skóry oraz poprawy jej elastyczności. Ten rodzaj ciepła nazywany jest ciepłem endogennym, czyli wytwarzanym wewnątrz tkanek. Pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego następuje w atomach i cząsteczkach przesunięcie ładunku, zwane polaryzacją. Wyróżnia się polaryzację jonową, oraz orientacyjną. Każda zmiana powoduje ruch ładunków, zwany prądem przesunięcia. Podczas ruchu dochodzi do tarcia i powstaje ciepło. W tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów, których jony są nośnikami elektryczności, tworzenie się ciepła pod wpływem pola elektrycznego wielkiej częstotliwości będzie większe aniżeli w tkankach o małej zawartości elektrolitów.

Promieniowanie RF w znacznym stopniu jest absorbowane w podskórnej tkance tłuszczowej, mięśniach, płynach ustrojowych i narządach miąższowych.  Fale mogą być generowane w sposób ciągły lub impulsowy. Przy terapii impulsowej uzyskuje się zminimalizowany efekt termiczny i głębszą penetrację. Szybkość wytwarzania się ciepła w tkankach nie jest jednakowa. Najsilniej przegrzaniu ulegnie tkanka tłuszczowa a najmniej tkanka mięśniowa. Stąd wynika jednej z najbardziej istotnych walorów tego typu terapii. RF przyczynia się to do selektywnej termolipolizy, a tym samym stymulacji przemian w tkance tłuszczowej. Mechanizm działania tej postaci energii sprowadza się w znacznym stopniu do wpływu na potencjał elektryczny błon komórkowych, co prowadzi do wielu zmian w czynności komórek. Kolejnym korzystnym efektem jest poprawa cyrkulacji krążenia (rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie ich przepuszczalności). Zwiększenie przepływu krwi tętniczej poprawia utlenowanie komórek, przyspiesza proces wchłaniania tkankowego, a także przyspiesza komórkową przemianę materii. Zgodnie z prawem Vant’Hoffa chemiczne zmiany w tkankach ulegają przyspieszeniu wraz ze wzrostem temperatury. Przyspieszenie to jest największe w miejscu poddawanemu zabiegowi. Wzmożenia tempa przemiany materii, a co za tym idzie podwyższenie temp. o 1°C powoduje wzrost tempa przemiany materii o 3,6%.

Wzrost temperatury wywołuje rozluźnienie mięśni i usprawnienie odruchów prioprioceptywnych. Zapewnia to optymalne warunki do skurczu mięśni. Ciepło zmniejsza lepkość krwi i zmniejsza opory hemodynamiczne. Z tymi zjawiskami związane jest przestrzeganie przeciwwskazań do zabiegu. Zastosowanie RF w stanach bólowych wywiera efekt przeciwbólowy (teoria Walla i Melzaka) oraz stymuluje wytwarzanie endorfin. Wzrasta także liczba leukocytów w przegrzewanych tkankach.
Zgodnie z prawem Grotthusa-Drapera skutki biologiczne może wywołać w tkankach tylko energia pochłoniętego przez nie promieniowania (tj. około 70%). Dawkowanie RF określa się na podstawie odczuwania  ciepła, czasu trwania zabiegu, miejsca aplikacji fal, oraz obserwacji podczas wykonywania zabiegu.

Wskazania :
Zastosowanie przegrzania poprzez diatermię przynosi pozytywne efekty w:
- redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- eliminacji cellulitu,
- ujędrniania skóry,
- poprawy elastyczności skóry,
- zmniejszeniu widoczności zmarszczek.

Reasumując zastosowanie RF przyczynia się do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zmniejszenia problemów związanych z cellulitem, oraz modelowania sylwetki w zabiegach na ciało. Wykonując zabiegi na twarz można przyczynić się do minimalizacji zmarszczek, zwiększenia elastyczności skóry, modelowanie owalu twarzy i poprawy jej wyglądu. W fizjoterapii pod wpływem diatermii uzyskuje się efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

Obecnie na rynku dostępne są aparaty emitujące fale o częstotliwości w przedziale 450 kHz do 1,2 MHz, oraz mocy max.do 800 W. Zastosowanie takich parametrów pozwala na głębsza penetrację w głąb skóry, a stosowanie specjalnie dobranych kształtem i wielkością elektrod do okolicy zabiegowej selektywne, precyzyjne miejscowe działanie.

Nowoczesne urządzenia mogą także posiadać funkcję chłodzenia w celu minimalizacji skutków ubocznych oraz podniesienia bezpieczeństwa zabiegów, lub zaleca się stosowanie specjalistycznych żeli, które zabezpieczają skórę przed poparzeniem (funkcja chłodząca), eliminują skutki uboczne oraz przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom uzyskano bezpieczne urządzenia dla obsługi oraz nie zakłócające pracy innych urządzeń (poprzez zakłócenia radiowe).

Efekty zabiegów widoczne są już po kliku zabiegach. Zaleca się wykonywanie 4-10 zabiegów z częstotliwością raz w tygodniu.
Zastosowanie RF rozpoczyna nową erę w walce z nieubłaganie pojawiającymi się oznakami starzenia skóry, utraty jej elastyczności, oraz modelowania sylwetki. Stanowi alternatywę zabiegów klinicznych.


-=-

...