Nocna pielęgnacja skóry

Autor:


Stres, zanieczyszczenia czy niewłaściwe odżywianie - jest wiele czynników powodujących, że w ciągu dnia nasza skóra "męczy się" i wieczorem wymaga regeneracji. Oto kilka rad jak pielęgnować skórę w czasie nocnego odpoczynku.

Nasza skóra w ciągu dnia jest bardzo pracowita i niewiele osób zdaje sobie sprawę, że cały czas ma pełne "ręce" roboty. W czasie codziennych czynności warstwa ochronna skóry narażona jest na wiele czynników, które pogarszają jej stan. Są to np. szkodliwy wpływ zanieczyszczeń, czynników atmosferycznych i stresu. Dopiero podczas nocy, skóra ma czas na odpoczynek i regenerację, w czym – jeśli chcemy mieć zdrową skórę – powinniśmy jej pomóc.

Możemy to zrobić dzięki specjalnym kremom z przeznaczeniem do zastosowania nocnego. Skład tego typu produktów, różni się znacznie od składu kremów przeznaczonych do użytku dziennego. W kremach "na noc" nie odnajdziemy substancji ochronnych, dodatkowo są one całkowicie pozbawione filtrów UV i składników matujących. Zawierają za to dużo substancji czynnych, witamin, wyciągów roślinnych, minerałów i innych substancji, które podczas nocy odżywiają naszą skórę wielokrotnie skuteczniej niż za dnia. Tego typu kremy należy dobierać do rodzaju skóry i dopasowywać do jej problemów (warto zapytać o radę kosmetyczkę, która pomoże w doborze właściwego dla naszej cery kremu). 

W ich skład poza tym wchodzą przeciwutleniacze w postaci witamin A, C i E. Witamina A jest niezwykle pomocna w "wyłapywaniu" wolnych rodników (odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry) i ich unieszkodliwianiu zanim wywołają niepożądane efekty. Witamina C jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale również pobudza syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra starzeje się wolniej. Ponadto ma zdolność regenerowania uszkodzonej przez wolne rodniki witaminy E, która wygładza i uelastycznia skórę. Dlatego właśnie zestawienie witaminy E oraz C jest tak skuteczne w walce ze zmarszczkami i wizualnymi efektami starzenia się skóry.

Dla pielęgnacji młodej skóry wystarczy odpowiednie nawilżenie i dostarczenie składników zatrzymujących wodę. Dla skóry starszej zalecany jest kolagen, który tworzy warstwę okluzyjną, czyli zapobiega utracie wody ze skóry, utrzymując jej nawilżenie.

Skuteczne w działaniu dla skóry kobiet dojrzałych są kremy z hormonami roślinnymi czyli fitohormonami, które działają podobnie do estrogenów, których niedobór powoduje zanikanie włókien kolagenu i elastyny. Skutkuje to wiotczeniem i wysuszaniem skóry oraz pojawianiem się zmarszczek i przebarwień. Kremy zawierające hormony roślinne stymulują odnowę komórek, poprawiając elastyczność skóry. Dbając o skórę warto raz na trzy-cztery miesiące zastosować serum lub nawet kurację w ampułkach. Zmęczonej cerze, dobrze zrobi kuracja dotleniająca koenzymem Q10.

By pomóc naszej skórze możemy stosować wiele różnych środków i próbować wielu zabiegów, jednak nie zapominajmy, że sen jest naszym najlepszym lekarzem i najskuteczniejszym partnerem naszego zdrowia, w tym także skóry. Ilość snu jest niezwykle istotna dla wyglądu skóry. Badania dowiodły, że podczas pierwszej fazy snu zachodzi najwięcej ważnych procesów komórkowych. Zbyt długi sen spowalnia krążenie krwi, co skutkuje nadmiernym gromadzeniem się wody, zastojami limfy a czasem opuchlizną.

Smarując się kremem, pamiętajmy, by nie przesadzać z grubością warstwy kremu. Nasza skóra ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o absorpcję i nadmiar kremu będzie utrudniał skórze prawidłowe oddychanie. Stosując kremy na dzień i na noc należy zwrócić uwagę, aby były one tej samej linii. Dzięki temu mamy pewność, że oba kremy aktywnie się uzupełniają.


Porad udzieliła Iwona Klementowicz, kosmetolog z Sieci Salonów Piękności DENIQUE.


...