Czy wiesz, jak zadbać o włosy farbowane?

Autor:


Włosy po zabiegach koloryzacji lub rozjaśniania wymagają specjalistycznej i uważnej pielęgnacji. Nawet profesjonalnie wykonany zabieg osłabia włókna włosów, przez co stają się one bardziej podatne na wysuszanie i uszkodzenia mechaniczne, a także te wywołane wysoką temperaturą stylizacji. Żeby na długo utrzymać intensywny kolor i przedłużyć działanie farby do włosów, warto pamiętać o kilku krokach, które skutecznie zabezpieczą fryzurę, pozwalając nam dłużej cieszyć się intensywnym kolorem włosów.

Pielęgnacja włosów farbowanych krok po kroku

Krok 1: Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry głowy jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia włosów. Pozbywając się martwego naskórka, kurzu, smogu i innych zanieczyszczeń, na które wystawiona jest codziennie nasza fryzura, dotleniamy cebulki włosów i stymulujemy krążenie. W tym celu można skorzystać z peelingów trychologicznych lub szamponu, jednak pamiętajmy, że otwiera on łuski włosów. Dlatego tak ważne jest, by po myciu koniecznie nałożyć na włosy odżywkę. Zamknie ona łuski i pozostawi na kosmykach ochronny film, pozwalając dłużej działać składnikom odżywczym. Dzięki temu unikniemy też wypłukiwania pigmentu farby do włosów, co przedłuży efekt koloryzacji. Na koniec mycia możemy przepłukać włosy chłodną wodą, która również wpływa na zamykanie łusek włosów.

 

Krok 2: Nawilżanie

Suche i matowe włosy to częsty problem, z którym borykają się osoby po zabiegach koloryzacji. Żeby zabezpieczyć kosmyki przed nadmierną utratą wody, warto sięgać po nawilżające kosmetyki, zawierające w swoim składzie np. kwas hialuronowy, miód, aloes, glicerynę lub wyciąg z siemienia lnianego. Dodatkowo warto wykorzystać olej z pestek dyni, olej z awokado, olej z opuncji figowej czy olej z siemienia lnianego, które “zamkną” wilgoć wewnątrz włosów, a dodatkowo poprawią ich kondycję i zapewnią odżywienie. Zadbanie o odpowiednie nawilżenie wpłynie dobroczynnie na włosy i skórę głowy, doda włosom blasku i przywróci ich naturalną sprężystość. Usprawni również działanie składników odżywczych, zawartych w produktach pielęgnacyjnych.

Krok 3: Odżywianie

Włosy poddane zabiegowi koloryzacji lub rozjaśniania potrzebują dogłębnego wzmocnienia. W tym celu bardzo ważne jest stosowanie regenerujących składników odżywczych, które przenikną głęboko w strukturę kosmyków, uzupełniając mikrouszkodzenia oraz niedobory mikro- i makroelementów. Sprawdzą się przede wszystkim proteiny, które stanowią główny budulec włosa oraz oleje roślinne, dostarczające niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i aminokwasów. Warto sięgać też po odżywki emolientowe, które wygładzają włosy, przywracają ich miękkość, elastyczność i blask, a dodatkowo zabezpieczają kosmyki ochronnym filmem.

Krok 4: Ochrona

Żeby zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu i niedoborom składników odżywczych, kosmyki potrzebują ciągłej ochrony. Farby do włosów mogą nadwyrężać ich kondycję, a codzienne wystawienie na smog, kurz, wilgoć, promienie UV i wysokie temperatury dodatkowo je osłabia. Żeby zapobiec szkodliwemu wpływowi stylizacji i negatywnych czynników środowiskowych, dobrze jest sięgać po sera zabezpieczające oraz spray termoochronny, które pomogą zabezpieczać włosy na co dzień.

Sposób na zniszczone włosy: metoda OMO

W przypadku wyjątkowo zniszczonych i przesuszonych włosów, np. po zastosowaniu kiepskiej jakościowo farby do włosów, warto wypróbować trzystopniową metodę mycia włosów, polegającą na zastosowaniu odżywki, następnie szamponu, a na koniec znów odżywki. Taki zabieg przy regularnym stosowaniu pozwoli dogłębnie odżywić kosmyki, zabezpieczyć je przed utratą wody oraz pigmentów farby do włosów, a także wpłynie pozytywnie na zdrowie skóry głowy.

...