Automotywacja. Jak ją utrzymać i kontrolować?

Autor: Artykuł sponsorowany


Motywacja pozwala nam realizować cele, które sobie postawiliśmy. Chyba wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nawet największa ekscytacja z czasem mija i potrafi przerodzić się wręcz w niechęć i brak wiary w to, że uda się zrealizować postawione przed sobą zadania. Jak tego uniknąć i jak utrzymać automotywację?

W jaki sposób utrzymać wysoką motywację?

Spadek automotywacji jest naturalny – i dzieje się tak z kilku powodów. Najczęściej dlatego, że początkowa euforia wywołana pierwszymi krokami na drodze do realizacji celu jest tak silna, że organizm nie jest w stanie jej zbyt długo utrzymywać; to nienaturalny stan, zatem nic dziwnego, że ostatecznie ekscytacja zaczyna powoli zanikać. Bardzo często spadek motywacji jest wywołany również pierwszymi niepowodzeniami i potknięciami, zwłaszcza jeśli wcześniej nie byliśmy na nie przygotowani.  

Czy można jednak coś zrobić, by utrzymać motywację? W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad jej źródłem. Bardzo często okazuje się, że jest ona w rzeczywistości wywołana czynnikami zewnętrznymi, a wykonania określonych zadań czy czynności oczekuje od nas przełożony, rodzina lub znajomi. Nierzadko dla nas samych założony cel nie jest w rzeczywistości tak ważny jak nam się początkowo wydawało; zdarza się nawet, że właściwie wcale nie pragniemy jego realizacji. W takiej sytuacji spadek motywacji jest naturalny. Co więcej, bardzo trudno będzie go powstrzymać. Pierwszym krokiem do utrzymania motywacji będzie zatem sprawdzenie, jakie są jej powody – i czy rzeczywiście jest to nasza motywacja, czy może raczej marzenia lub oczekiwania najbliższego otoczenia.

Co jeszcze można zrobić? Warto oprócz tego sprawdzić, czy założony cel jest realny. Im trudniejszy i bardziej nieosiągalny, tym szybciej spadnie motywacja do jego realizacji – postępy okażą się ostatecznie niewystarczające, co z kolei może wywołać frustrację i zniechęcenie.

Automotywacja – jak motywować siebie?

Co jednak w sytuacji, gdy mimo właściwych powodów motywacja chwilowo i tak spada? Pamiętajmy, że do realizacji założonego celu konieczna jest nie tylko automotywacja, ale i konsekwencja oraz systematyczność. Sama chęć do wykonywania określonych zadań czy czynności nie przybliża jeszcze do osiągnięcia celu; konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, nawet wtedy, gdy nie mamy na to ochoty lub czujemy chwilowe zniechęcenie. Warto zatem jak najszybciej zrozumieć, że kluczem do osiągnięcia celu będzie przede wszystkim zbudowanie określonego nawyku, który pozwoli nam kontynuować podejmowane wcześniej działania, i to nawet w sytuacji, gdy nasza motywacja chwilowo utraci swoją moc. O sile nawyku, konsekwencji i trudnościach w motywowaniu samych siebie można przeczytać więcej w artykule „Automotywacja – jak motywować siebie”.

Podsumowując, utrzymanie i kontrolowanie motywacji jest niezwykle istotne – warto jednak zrozumieć, że uczucie szaleńczej euforii nie będzie nam towarzyszyć przez cały czas, a realizacja celu zależy głównie od działań, jakie podejmiemy.

 

...