Jak skutecznie złagodzić ból gardła?

Autor:


Ból gardła to objaw, któremu najczęściej towarzyszy też obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie błon śluzowych oraz trudności w przełykaniu. To nieodłączny element infekcji, zarówno tych wirusowych, które potocznie nazywamy przeziębieniem, jak i bakteryjnych. W obu przypadkach leczenie wygląda nieco inaczej, jeśli zaś chodzi o łagodzenie bólu, sposoby są uniwersalne. Stąd też warto poznać sprawdzone i skuteczne metody.

Infekcje gardła - co należy wiedzieć?

Infekcje wirusowe gardła to najczęstsza przyczyna wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu oraz zwolnień z pracy i szkoły. Przeziębienia, czyli łagodne infekcje dróg oddechowych, zdarzają się nam nawet kilka razy w ciągu roku. Trwają zazwyczaj około tygodnia, a ich leczenie opiera się na terapii objawowej. 

Inaczej dzieje się w przypadku zakażeń bakteryjnych, które wymagają antybiotykoterapii. Ich przebieg jest ostrzejszy, intensywniejszy, a nieprzyjemne symptomy szybciej się rozwijają. Zdarza się, że trudno rozróżnić, czy w danym przypadku źródłem infekcji jest wirus czy bakteria. Gdy mamy wątpliwości, powinniśmy udać się do specjalisty, który wskaże odpowiednią drogę leczenia. Jeśli nawet okaże się, że potrzebujemy antybiotyku, sposoby na zmniejszenie bólu wciąż będą nam przydatne. Co zatem działa skutecznie?

Domowe sposoby na ból gardła

Dlaczego warto? Soda oczyszczona ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz co istotne, zmniejsza obrzęk. Dzięki temu ułatwione będzie m.in. przełykanie, podczas którego ból stanie się mniej odczuwalny.

Mleko podgrzewamy (do około 40°C), dodajemy ząbek rozgniecionego czosnku, łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Całość mieszamy i pijemy małymi łykami. Najlepiej wieczorem, gdy będziemy już przed snem - napój ma działanie silnie rozgrzewające. 

Większość pomocnych ziół można znaleźć niemalże w każdym sklepie spożywczym (pod postacią herbatki). Jakie zioła sprawdzają się szczególnie dobrze?

Jak stosować siemię lniane na gardło? Rozgniecione nasiona (mają więcej korzystnych właściwości niż mielone siemię) zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy pod przykryciem. Po kilkunastu minutach otrzymujemy gęsty napój, całość mieszamy i wypijamy małymi łykami. Na gardle pozostawi ,,warstwę ochronną”, która łagodzi ból, ułatwia przełykanie, nawilża i wspiera regenerację podrażnionych tkanek. Warto popijać tego typu napar kilka razy dziennie.

Oprócz domowych sposobów możemy korzystać także z przygotowanych przez specjalistów farmaceutyków, które znajdziemy pod postacią pastylek do ssania na gardło, roztworów do płukania gardła czy też aerozoli. Bazują na takich składnikach, jak chociażby benzydamina. Działa miejscowo - znieczula, ma właściwości przeciwobrzękowe, co ułatwia przełykanie, działa też antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. To niewątpliwie substancja ułatwiająca walkę z problemami pojawiającymi się w obrębie gardła. Jeśli jednak one wciąż nie mijają, nasilają się lub dochodzą kolejne symptomy, należy skonsultować się z lekarzem - aby mieć zdrowie pod kontrolą!

...