Auto zastępcze – komu przysługuje i na jakich zasadach?

Autor: rm


Zdarzyła Ci się kolizja lub wypadek drogowy, po którym Twój samochód nadaje się tylko do wizyty w warsztacie? Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy codziennie go potrzebujesz, gdyż jest Ci niezbędny w dojazdach do pracy czy wypełnianiu codziennych obowiązków domowych? Na szczęście ma sytuacji bez wyjścia.


Możesz otrzymać do swej dyspozycji auto zastępcze, które odbierzesz w wybranej przez siebie wypożyczalni aut - na czas naprawy własnego samochodu. Warto dowiedzieć się, na jakich zasadach samochody zastępcze przysługują poszkodowanym. Nigdy nie możesz być pewien, że i Ciebie nie spotka podobna konieczność.

Kto może mieć auto zastępcze z wypożyczalni?

Samochód zastępczy to nic innego jak auto, którym kierowca będzie posługiwał się na takich samych zasadach jak własnym. Bez problemów może jeździć nim do sklepu, pracy i załatwiać wszystkie codzienne sprawy – nie ma tu ograniczeń co do zakresu użytkowania.

Do wynajęcia samochodu na koszt ubezpieczyciela sprawcy ma prawo osoba, której samochód jest niezbędny do pracy, lub w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wtedy też uzyskanie zwrotu pieniędzy za wypożyczenie jest zdecydowanie najłatwiejsze i nie budzi najmniejszych wątpliwości u ubezpieczyciela.

Warto jednak zauważyć, że auta zastępcze są refundowane również osobom, którym samochód służył wyłącznie do realizacji codziennych czynności i potrzeb konsumpcyjnych. I nie jest tutaj ważne, czy ktoś jest przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną.

Ubezpieczyciel z kolei może domagać się udowodnienia, że bieżące potrzeby nie mogą być w pełni zaspokojone przez ogólnodostępną komunikację np. przez taksówki, autobusy, PKP. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zarówno Rzecznik Ubezpieczonych, jak i Sąd Najwyższy uznali, że osoba poszkodowana nie ma najmniejszego obowiązku udowadniania swojej potrzeby korzystania z samochodu przed ubezpieczalnią. (Potrzebujesz więcej informacji o autach zastępczych <kliknij>)

Auta zastępcze – jakie i na jak długo?

Przy określaniu, jaki rodzaj samochodu zastępczego zostanie Ci przydzielony, ważny będzie model i klasa Twojego auta. Zazwyczaj jest tak, że ubezpieczyciele ograniczają typ auta zastępczego do klasy takiej samej lub niższej jak model, który ucierpiał w wypadku. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się wynająć samochód o lepszej specyfikacji i parametrach, to koszty wynajmu zostaną zwrócone tylko do wysokości wynajmu auta najbardziej odpowiadającego specyfikacji uszkodzonego pojazdu.

W przypadku samochodu zastępczego istotny będzie również czas, na jaki przysługuje auto. Wszystko w dużej mierze jest uzależnione od stopnia uszkodzenia Twojego samochodu. Kiedy w wyniku wypadku nie występuje tzw. szkoda całkowita - auto zastępcze przysługuje na czas trwania naprawy.

Natomiast w przypadku szkody całkowitej zwrot kosztów za wynajem samochodu liczony jest od dnia zgłoszenia w ubezpieczalni uszkodzenia samochodu. Wypożyczenie może trwać do momentu, kiedy poszkodowany będzie miał możliwość nabycia nowego samochodu, aczkolwiek okres ten nie może być dłuższy niż do chwili wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczalnię.


...