Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Autor: Natalia


Wielkimi krokami zbliża się lato, a co za tym idzie, wcześniej czy później ogarnie nas fala upałów i u niektórych osób pojawi się zapewne przykry problem nadmiernej potliwości. Warto pamiętać, że pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym i spełnia w naszym organizmie między innymi rolę termoregulacyjną. Samo w sobie nie jest uważane za patologię. Problemem jest natomiast stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu, co jest często przyczyną poczucia dyskomfortu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które rozmieszczone są na całym ciele. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale liczbę gruczołów potowych szacuje się na 2-4 miliony, a ich największe zagęszczenie występuje w obrębie dłoni i stóp. 


Nadmierna potliwość może mieć charakter pierwotny lub wtórny.

W przypadku nadpotliwości pierwotnej, czynnik ją wywołujący nie zawsze jest znany. Często są to bodźce emocjonalne (lęk, ból, strach, stres), gorączka, czy też podwyższona temperatura otoczenia.

Nadpotliwość wtórna może natomiast mieć związek z niektórymi stanami fizjologicznymi tj. ciążą lub wysiłkiem fizycznym, a także być następstwem pewnych chorób (nowotworowych, neurologicznych, endokrynologicznych czy chorób zakaźnych np. gruźlica, malaria, HIV).

Najczęściej nadmierna potliwość dotyczy tylko określonych obszarów ciała np. dłoni, stóp, choć czasem może ona mieć charakter uogólniony (np. nadmierna potliwość kobiet w okresie menopauzy).

Jak można więc załagodzić problem nadmiernej produkcji potu?

Po pierwsze, warto unikać alkoholu, kawy i ostrych przypraw, bo ich spożywanie zwiększa znacząco ilość wydzielanego potu. Ważny jest też odpowiedni strój, czyli noszenie ubrań z włókien naturalnych (bawełnianych), które są przepuszczalne dla powietrza. Ma to duże znaczenie szczególnie latem. Zwróćmy uwagę także na stosowne i przewiewne obuwie. I dbajmy o higienę. Szczególnie w upalne dni, pomocne mogą być także chłodne kąpiele, ponieważ zimna woda hamuje pracę gruczołów potowych, a także obkurcza naczynia krwionośne.
Warto także pamiętać, że nadmierną potliwość różnego pochodzenia zmniejsza picie naparu z liści szałwii. A dla tych, którym nie chce się parzyć ziółek, mamy gotowe specyfiki apteczne stosowane przy nadmiernej potliwości:

"Antyperspirant" tabletki - zawierają ekstrakt z liści szałwii i ekstrakt z pachnotki zwyczajnej, przeznaczone dla osób mających problem nadmiernej potliwości stóp, rak czy pleców

"Perspi Block" tabletki -  zawierające w składzie m.in. wyciąg z liści szałwii, wskazane przy nadmiernej potliwości

W aptekach znaleźć można ponadto całą gamę preparatów do użytku zewnętrznego, stosowanych przy nadmiernej potliwości. Są to na przykład:

- zasypki: np. "Alta", "Antypot", "Proftin-M"
- kremy: np. "Vichy Podexine", "Dermedic Anti Persp C"
- kostki do mycia: np. "Spirial"
- płyny: np. "Antidral"
- spraye: np. "Odaban"

Warto tutaj wspomnieć także o dezodorantach, które ograniczają wydzielanie potu przez gruczoły potowe, czyli antyperspirantach. Ich głównym składnikiem jest najczęściej chlorowodorek glinu. Pozostając na powierzchni skóry, pod wpływem wilgoci i temperatury tworzy on żel, który zwęża ujścia gruczołów potowych i skutecznie ogranicza ich czynność wydzielniczą. Dodatkowo hamuje on rozwój drobnoustrojów, które rozkładają pot, a przez to zapobiega powstawaniu przykrego zapachu.
Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach w stosowaniu antyperspirantów.
Po pierwsze ze względu na własności drażniące, nie należy ich stosować na świeżo wydepilowaną skórę. Może to bowiem spowodować uczucie pieczenia, czy swędzenia. Poza tym nie powinno się ich używać bezpośrednio przed pójściem na plażę, albo do solarium, bo dość łatwo wtedy o miejscowe przebarwienia skóry. Antyperspiranty są dziś bardzo popularne, zwłaszcza w upalne dni, bo działają znacznie dłużej niż pospolite dezodoranty. Podkreślić jednak należy, że ich efekt jest odwracalny i  po zaprzestaniu systematycznego stosowania, wydzielanie potu powróci do stanu wyjściowego. Warstwa blokująca  gruczoły potowe jest bowiem usuwana wraz ze złuszczającym się naskórkiem.

Poza tradycyjnymi antyperspirantami, są też tak zwane blokery czy regulatory pocenia. Zawierają one bardzo wysokie stężenia soli glinu (nawet do 30%). Aplikuje się je na noc, koniecznie na suchą i czystą skórę, ale nie codziennie, tylko 2-3 razy w tygodniu. Ich skuteczność jest z reguły bardzo zadowalająca, choć dla osób z wrażliwą skórą, mogą okazać się zbyt drażniące. Przykładem jest "Etiaxil" roll-on, który nabyć można w aptekach.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o popularnych suplementach diety, lekach, czy kosmetykach stosowanych na różne dolegliwości, a także do pielęgnacji niemowląt i dzieci, zapraszam na stronę: http://zapytaj-farmaceute.blogspot.com

...