Dieta dla diabetyka

Autor:


Cukrzyca typu II to bez wątpienia jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku – zarówno starszych, ale także małych dzieci. 27 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Cukrzycą. O kilka porad związanych dietą dla diabetyka poprosiliśmy Hannę Bieszczad, dietetyka z Centrum Naturhouse.



    Prawidłowo skomponowana dieta ma szczególne znaczenie dla każdej osoby chorej na cukrzycę. Podstawowe zasady żywieniowe, których powinni przestrzegać diabetycy nie są jednak skomplikowane i nie różnią się w znacznym stopniu od tych dla osób zdrowych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
    Osoby chore powinny przede wszystkim pamiętać o regularnym spożywaniu 5-6 posiłków dziennie, najlepiej o ustalonych porach. Najważniejsze są śniadania, obiady i kolacje, mniejsze porcje lub przekąski można przeznaczać na drugie śniadanie i podwieczorek. Dieta diabetyka musi być przede wszystkim zrównoważona, oparta na różnorodnych produktach z uwzględnieniem wszystkich grup składników odżywczych.

Warto mieć na uwadze właściwości spożywanych produktów, aby wiedzieć, co może pomóc, a co zaszkodzić zdrowiu. - Osoby chore na cukrzycę typu II powinny włączyć do jadłospisu węglowodany złożone, ponieważ podczas trawienia złożonego związku dochodzi do powolnego uwalniania glukozy do krwi, co nie powoduje jej gwałtownych skoków – mówi Hanna Bieszczad, dietetyk z Centrum Naturhouse. Zalecanymi produktami będą zatem: rośliny strączkowe, takie jak groch czy fasola, a także ryż, kasze, makarony, płatki zbożowe. Na pierwsze śniadanie bez obaw można sięgnąć po mleczne przetwory, a na drugie po owoc o niskim indeksie glikemicznym, np. truskawki. Unikać należy produktów będących źródłem cukrów prostych – słodyczy, czekolady, owoców kandyzowanych i suszonych, konfitur oraz cukru sypkiego. Nie są wskazane również słodkie napoje owocowe i gazowane. Z kolei w menu obiadowym powinno się znaleźć chude mięso (drób bez skóry, cielęcina) lub chude ryby (dorsz, pstrąg) oraz porcja warzyw.

Diabetycy muszą unikać potraw ciężkostrawnych i tłustych (smażonych mięs, parówek czy pasztetów), ale nie mogą zupełnie wyeliminować z diety tłuszczy, które w umiarkowanych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zalecane są głównie oleje roślinne, oliwa z oliwek, jak również tłuszcze pochodzące z orzechów, nasion słonecznika, jaj i produktów mlecznych. Sprzymierzeńcem osób z cukrzycą są również produkty zawierające błonnik, który znany jest z właściwości regulujących pracę układu pokarmowego. Dodatkowo zmniejsza on tempo wchłaniania glukozy do krwi, a także obniża poziom cholesterolu. Błonnik nasila ruchy robaczkowe jelit, przez co oczyszcza organizm z toksyn i pomaga zachować prawidłową wagę.
      Znajomość zasad racjonalnego odżywania ma szczególne znaczenie w przypadku osób chorych na cukrzycę. Prowadząc zdrowy tryb życia, bez szkodliwych nałogów, uwzględniając prawidłową dietę i umiarkowany wysiłek fizyczny, zdecydowanie łatwiej jest walczyć z chorobą.

...