Bezpieczne dziecko w sieci

Autor:


Internet dla dziecka to przede wszystkim centrum rozrywki i ciekawych informacji, ale także źródło niebezpieczeństw i zagrożeń. Z jednej strony niemoralne i wulgarne witryny z drugiej wirusy, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać o to, by jego pociecha mogła bezpiecznie poruszać się po Internecie.

Rodzice przede wszystkim powinni porozmawiać ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach czyhających w Internecie. Warto zwrócić uwagę na strony, które odwiedzają najmłodsi oraz na linki nadsyłane z nieznanych adresów lub loginów Pamiętajmy, że zabronione jest wpisywanie swoich danych personalnych lub przekazywanie ich innym użytkownikom na forach internetowych. Często jednak ostrzeżenia oraz rozmowa z dziećmi na takie tematy nie wystarczają, a wtedy warto skorzystać z programu do kontroli rodzicielskiej, który zapewni bezpieczeństwo naszej pociechy korzystającej z Internetu.

Jak wynika z badań EU Kids Online II  większość rodziców i opiekunów nie jest świadoma tego, co robią ich dzieci w Internecie, a co za tym idzie nie mają wpływu na to, co dzieje się z nimi w wirtualnym świecie. Stąd też jednym z działań prewencyjnych zalecanych przez Fundację Dzieci Niczyje jest ochrona komputera poprzez zainstalowanie programów antywirusowych, zapór sieciowych-firewall, filtrów antyspamowych w poczcie elektronicznej. Ponadto Fundacja zaleca ochronę dziecka przed szkodliwymi treściami poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania filtrującego.

Jednym z programów antywirusowych spełniających zalecenia Fundacji Dzieci Niczyje i zawierających opcję kontroli rodzicielskiej jest eScan. Przy pomocy tego programu każdy rodzić może określić, jakie strony przegląda jego pociecha. eScan zapewnia blokowanie zawartości stron www, apletów, ciasteczek i skryptów. Każdy z opiekunów dostosowuje program tak, aby blokować obraźliwe treści i „wyskakujące okienka” oraz nakłada ograniczenia dotyczące typów stron www, które dziecko może odwiedzać. Ponadto eScan wyposażony jest w wirtualną klawiaturę, dzięki której można bezpiecznie wpisywać loginy i hasła. Dane wpisywane w przeglądarce nie zostaną przechwycone przez niepowołane osoby lub programy zapisujące naciśnięte na klawiaturze przyciski. Dodatkowo eScan proponuje zabezpieczenia dla serwerów pocztowych (MailScan).

W przypadku korzystania przez dzieci z poczty e-mail, opcja ta pozwala na wyznaczenie niebezpiecznych słów lub fraz w mailach. W momencie pojawienia się takiego wyrażenia zostaje ono wykryte przez program i automatycznie przeniesione do kwarantanny lub usunięte.




...