26 marca na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny. To świetna okazja by nabyć przedmioty będące symbolami Świąt Wielkiej Nocy takie jak baranki, zajączki czy pisanki, czy skosztować staropolskich świątecznych potraw.

Dzisiaj wielkanocne ozdoby świąteczne można znaleźć  zarówno w sklepie spożywczym jak i w markecie budowlanym. Nic jednak nie dorówna atmosferze kiermaszu, jaki od wielu lat organizowany jest na krakowskim Rynku Głównym.


Lubię przed świętami wybrać się na spacer po Rynku. Co prawda zakupów wielkich nie robię, ale ta świąteczna atmosfera, która tak na mnie działa.  Po prostu tam można ją poczuć - mówi Milena, studentka z Krakowa. Odczucia Mileny pokrywają się z rzeczywistością - na wielkanocnym kiermaszu jest mnóstwo świątecznych symboli. Co ciekawe, swoje stoiska mają też organizacje charytatywne. Zakupy u nich to swego rodzaju „dwa w jednym” - można kupić coś świątecznego, a jednocześnie wspomóc działania dobroczynne.

W tym roku swoje stoisko uruchomiła również Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego, która odwiedzającym oferować będzie między innymi: stroiki, pisanki, ceramikę, kartki świąteczne oraz biżuterię.
Wszystkie produkty są wyjątkowe, ponieważ zostały ręcznie wykonane przez naszych  wolontariuszy, oraz  przez  podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 5 z Krakowa. Jako jedyni prezentujemy ikony wykonane przez bezdomnych, należących do Wspólnoty Betlejem w Jaworznie – mówi Katarzyna Kubla z Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego.

Fundusze zebrane podczas kiermaszu Fundacja Oświatowa przeznaczy na zorganizowanie wypoczynku letniego „Wakacje z Indianami”, adresowanego do dzieci z krakowskich,  niezamożnych rodzin objętych programem stypendialnym „Plus na Start”.  Kiermasz Wielkanocny potrwa do 5 kwietnia.