Najczęściej zadawane pytania


Jak rozmawiać z dzieckiem przed pierwszym dniem w przedszkolu?

Warto wykazywać się radością, pokazywać dziecku zalety, zabawy z innymi, smacznych posiłków i miłych pań. Nie powinniśmy okazywać swojego lęku i straszyć dziecka, bo wówczas będzie mu trudniej zostać w placówce.

Jak poradzić sobie z emocjami związanymi z pozostawieniem dziecka w przedszkolu?

Często pierwsze dni w przedszkolu bardziej przeżywają rodzice niż ich dzieci. Oczywiście jeśli dotąd to głównie my zajmowaliśmy się naszym dzieckiem, to pozostawienie go w takim miejscu, choć przyjaznym wydaje się straszne. Jednak nie powinniśmy tego okazywać dziecku, najlepiej jak najszybciej pomóc mu się przebrać i wyjść, nawet dodatkowe machanie w oknie może stać się dla nas i dziecka trudne w pożegnaniu. Sami sobie musimy więc wyliczać plusy sytuacji i przekonać siebie, że to najlepsza droga.

Na ile godzin zapisać dziecko do przedszkola?

Niektórzy rodzice zaczynają od 4-5 godzin, tak że dziecko zdąży zjeść śniadania i obiad, a następnie je zabierają. Jeśli jednak wracamy do pracy, to nie mamy wyboru i konieczne jest zapisanie dziecka na co najmniej 8 godzin. Z pewnością szybko się przyzwyczai i będzie się dobrze bawić.

Co robić jeśli dziecko nie chce jeść w przedszkolu?

Niektóre dzieci wybrzydzają w przedszkolu i nie da się z tym nic zrobić. Czasem zjedzą suchy chleb lub wypiją kakao, albo zjedzą same ziemniaki z obiadu. Jeśli tylko to możliwe warto zawsze mieć gotowy ciepły posiłek w domu, który wspólnie zjemy po przedszkolu. A dziecko można zachęcać do jedzenia w przedszkolu ale nie zmuszać.

Jakie kapcie wybrać do przedszkola?

Powinny być antypoślizgowe, sztywno trzymać stópkę, najlepiej z wysokim zapiętkiem. Muszą być wygodne i łatwe do zakładania i zdejmowania, bo dziecko będzie chciało poradzić sobie samo np. przed i po leżakowaniu.


Podobne artykuły:


Wersja do druku