Od dłuższego czasu slime podbija serca dzieci na całym świecie. Ta niepozorna, plastyczna masa jest doskonałym pomysłem na pobudzenie wyobraźni i kreatywności Twojego dziecka. Można bawić się nią na 1000 sposobów, rozwijając przy tym zdolności sensoryczne lub nawet wykonać ją samemu i poczuć się jak w laboratorium małego chemika. Jednak od czego zacząć swoją przygodę ze slime’em? Poniżej znajdziesz mały poradnik, który wprowadzi Cię w tajniki zabawy, a nawet samodzielnego wyrabiania slime’ów!


Czym w ogóle jest slime?

Z angielskiego slime to nic innego jak śluz, szlam czy muł. Nie brzmi zachęcająco, ale doskonale oddaje glutkowatą konsystencję slime’ów. Z tego powodu często nazywa się tą masę właśnie glutkiem. Można go ugniatać, rozciągać czy robić z niej bańki. Ograniczeniem jest tylko dziecięca wyobraźnia, choć i dorośli niejednokrotnie podbierają slime’y swoim pociechom, ponieważ obracanie ich w dłoniach jest bardzo relaksującym i satysfakcjonującym zajęciem. Slime można wykonać samodzielnie w warunkach domowych, np. wykorzystując zestaw do robienia silme lub kupić gotowy produkt. Wszystko zależy od preferencji i upodobań Twojego dziecka. Jedni będą spędzali godziny na ugniataniu glutka, dla innych najlepszą zabawą jest dekorowanie ciągnącej masy. Możliwości są nieograniczone!

Jakie są korzyści z zabawy slime’em?

Przede wszystkim to zabawka, która wspiera rozwój sensoryczny dziecka. Przy użyciu rozmaitych dodatków możemy osiągać różną plastyczność oraz teksturę masy. Jej rozciąganie, ugniatanie, przelewanie między palcami pozytywnie wpływa na jeszcze kształtujący się zmysł dotyku malucha. Silme‘y mogą mieć niezliczoną ilość kolorów, a nawet zapachów. Angażują więc także wzrok oraz węch. Poza tym takie zajęcie ma działanie wyciszające i pomaga w skupieniu. To również świetny sposób na pobudzenie kreatywności u dziecka, a także zachęcenie go do prac manualnych. Nie wiesz jak odciągnąć pociechę od ekranu? Zróbcie razem własnego, niepowtarzalnego glutka!

Przepis na slime bez boraksu i płynu do soczewek

Jak zrobić slime w domu? To nie tylko łatwizna, ale także super zabawa! Możecie dla ułatwienia skorzystać z gotowych zestawów lub samodzielnie skomponować wszystkie składniki. Co będzie Wam potrzebne?

- klej PVA - można skorzystać z bezbarwnego lub kolorowego,

- aktywator do slime - to dzięki niemu glutek będzie się wspaniale ciągnął,

- dodatki do silme - brokat, kolorowe kamyczki czy styropian, dzięki nim będziecie mogli stworzyć różne slimo’we wariacje,

- naczynie i coś do wymieszania składników.

Sposób wykonania

1. Wlej klej PVA do miseczki.

2. Jeżeli używasz brokatu, dodaj go na tym etapie i wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.

3. Wlewaj aktywator powoli, jednocześnie mieszając, aż masa zacznie odklejać się od ścianek naczynia.

4. Mieszaj do uzyskania idealnej konsystencji. Jeśli masa zbytnio się klei, dołóż odrobinę aktywatora.

5. Twój slime jest gotowy! Możesz go teraz udekorować, używając gwiazdek, styropianu lub kamyczków.

6. Aby glutek nie wysychał, przechowuj go w zamykanym pojemniczku. Będzie Was cieszył jeszcze dłużej!

Slime’owe wariacje

Jeśli klasyczny glutek to za mało, możecie wprowadzić waszą slime'ową zabawę jeszcze krok wyżej. Poznajcie zatem inne ciekawe wariacje:

Floam slime – powstanie, jeśli dodasz do glutka styropianowe kuleczki, masa będzie plastyczna, zwarta i łatwa do modelowania.

Gilitter silme – bajkowy, brokatowy slime, pięknie się mieni i pobudza wyobraźnię.

Fluffy slime – to glutek z dodatkiem TUBI PIANKI, będzie puszysty i mięciutki jak chmurka.

A jaki będzie Wasz ulubiony slime dla dzieci? Koniecznie wypróbujcie wszystkie wersje!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku