Wszyscy żyjemy już nadchodzącymi Świętami, nie możemy doczekać się spędzenia kilku dni z najbliższymi, ale na pewno także zastanawiamy się, co znajdziemy pod choinką. Obdarowywanie się prezentami jest pięknym zwyczajem, który jednak niejednokrotnie potrafi spędzać sen z powiek.
My, kobiety, dokładnie wiemy, co chciałybyśmy otrzymać, ale jaki prezent wybrać dla mężczyzny? Najlepiej zdać się na badania, które odpowiedzą nam na to pytanie.

Dlaczego oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością?

Z niedawno przeprowadzonych przez TNS OBOP badań wynika, że połowa z nas planuje najbliższym wręczyć kosmetyki. Drugim pod względem popularności prezentem są książki, które zamierza kupić 33% Polaków. Z kolei 29% wybierze na upominek słodycze, a 24% zainwestuje w odzież, która powinna przypaść do gustu naszym bliskim. Co ciekawe, badania te udowadniają, że kupujemy prezenty, których sami nie chcielibyśmy dostać. Dosyć długo twierdzono, że podczas zakupów kierujemy się egocentryzmem i nie bierzemy pod uwagę oczekiwań innych. Wszystko wskazuje jednak na to, że uwielbiamy wręczać prezenty konwencjonalne. Czy myślisz, że Twój mężczyzna ucieszy się z kolejnych par skarpet, golarek, płynów po goleniu a może pidżamy? Wręczenie prezentu to jak powiedzenie drugiej osobie, jak bardzo nam na niej zależy. Co wyrażają nieszczęsne skarpety? Chyba nikomu nie skojarzą się z miłością, a jeżeli już – to matczyną.
Jaki prezent powinnyśmy wybrać dla mężczyzny? Po prostu taki, o jakim marzy. Odwołajmy się ponownie do badań. Aż 1/4 Polaków dosyć mocno popuszcza wodze fantazji i chciałaby znaleźć pod choinką laptopa lub profesjonalny aparat fotograficzny. Prezent jednak wcale nie musi zrujnować naszego budżetu i bardzo pozytywne wnioski wynikają z badania, które zostało przeprowadzone przez Microsoft, a brało w nim udział 11658 osób z 12 krajów, w tym niemal 3000 Polaków. Mężczyźni z naszego kraju najchętniej, bo odpowiedziało tak aż 47% respondentów, chcieliby otrzymać gadżety technologiczne. Na drugim miejscu znalazły się vouchery lub gotówka, które marzą się niemal 1/5 Panów. Natomiast trochę więcej niż 10% Polaków ucieszy się z nowych ubrań, a trochę mniej niż 10% – z kosmetyków. Odpowiedź na pytanie o to, jaki prezent kupić mężczyźnie jest zatem prosta: musi być to elektroniczny gadżet. I znowu stajemy przed wyzwaniem, ponieważ spośród tysięcy gadżetów trzeba wybrać ten właściwy.

Gadżet – ale jaki?

Wiemy, w jakim kolorze nasz mężczyzna wygląda najkorzystniej, znamy jego upodobania odnośnie do zapachów, ale jaki wybrać prezent spośród gadżetów? Właściwie mamy dwie drogi: może to być gadżet uniwersalny, który ucieszy każdego albo gadżet związany bezpośrednio z zainteresowaniami i hobby. Bez względu jednak, na którą możliwość się zdecydujemy, musimy pamiętać, że aż dla 1/3  Panów decydujące kryterium wyboru prezentów związane jest z marką. Gadżet musi pochodzić od znanego producenta.
Zacznijmy zatem od prezentów uniwersalnych. Jednym z najmodniejszych gadżetów w tym sezonie są mobilne zestawy słuchawkowe Bluetooth. Zapytaliśmy wiodącego producenta takich zestawów o przyczyny popularności gadżetów elektronicznych tego rodzaju. – Zastawy słuchawkowe Bluetooth są popularnym prezentem, ponieważ wyróżniają się dużą funkcjonalnością i przede wszystkim – zdecydowanie ułatwiają nam życie. Ponadto spośród szerokiej oferty możemy wybrać np. zestaw dla kierowcy, który powie mężczyźnie, że bardzo zależy nam na jego bezpieczeństwie podczas jazdy, ale możemy dopasować także zestaw słuchawkowy ze względu na hobby. Znajdziemy zarówno coś dla melomana, jak i zapalonego narciarza czy biegacza, a ponieważ każdy zestaw ma nazwę związaną z jego przeznaczeniem, to łatwo wybrać ten właściwy – wyjaśnia Tomasz Pietruszka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Europę Środkową i Wschodnią w firmie Jabra. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kupno zestawu słuchawkowego Bluetooth nie zrujnuje naszego portfela.
Jeżeli natomiast planujemy na prezenty gwiazdkowe wydać większą kwotę, to na pewno trafnym prezentem będzie smartfon, a dla Pana dużo podróżującego – czytnik e-booków. Mężczyźni (szczególnie Ci młodsi) chętnie pod choinką znaleźliby gry komputerowe, ale niestety w tej kwestii nie możemy Wam doradzić co wybrać, ponieważ to zależy od sprecyzowanego gustu mężczyzny. Pozostając jeszcze w tematyce komputerowej wspomnieć musimy także o konsolach oraz dyskach zewnętrznych. Twój mężczyzna zapewne ucieszy się również z eleganckiego pendrive'a, bo choć posiada ich już pewnie klika, to jednak pojemność pamięci USB ciągle się zwiększa, a wiadomo, że każdy mężczyzna musi mieć jak najwięcej miejsca na magazynowanie swych plików. Odradzamy natomiast inwestowanie w tzw. śmieszne gadżety i zupełnie niepraktyczne, ponieważ po 5 minutach zabawy, znajdą się one w jakiejś przepastnej szufladzie, by już nigdy nie ujrzeć światła dziennego.    

A jeśli nie gadżety, to co?

Przypuśćmy jednak, że Twój ukochany jest miłośnikiem gadżetów elektronicznych i posiada już wszystko, co tylko zostało wyprodukowane w tej dziedzinie. Jaki prezent wybrać dla takiego mężczyzny? Bardzo ogólne karty i bony podarunkowe świadczą o tym, że nie mamy żadnego pomysłu na prezent. Możemy zatem kupić jakąś książkę związaną z zainteresowaniami partnera, choć każdy przyzna, że nie jest to szczególnie oryginalne. Wiemy także, że ok. 10% Panów chciałaby otrzymać ubranie. Elegantowi możemy więc sprezentować spinki do mankietów, a zapalonemu sportowcowi jakiś element odzieży, który wykorzysta podczas ćwiczeń. Czapki, szaliki, skarpety i pidżamy zostawmy jednak jako prezent, który nasz mężczyzna otrzyma od mamy.
Część Panów ucieszy się także z podarunku związanego z branżą kosmetyczną. Woda po goleniu, perfumy, a może kremy na zmarszczki? Jaki prezent wybrać dla mężczyzny w dziedzinie kosmetyki? – Prezent świąteczny dla ukochanego nie może być banalny. Powinnyśmy podarować coś, co nas zbliży, a ponieważ coraz więcej Panów lubi odwiedzać salony kosmetyczne, to ciekawym prezentem może być voucher na wspólny zabieg. Dzięki temu spędzimy razem miły wieczór, np. poddając się relaksującym masażom. Hitem tej zimy okazał się masaż czekoladowy, który skutecznie rozluźni mięśnie i wprowadzi nas w stan euforii, a zatem wywoła jak najbardziej pożądaną reakcję po otrzymaniu prezentu – zdradza Agnieszka Gomolińska, kosmetolog z Face&Body Institute. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze odświętną kolację, to sprezentujemy ukochanemu na długo zapamiętany wieczór.
Przed nami zatem wcale nie stoi takie trudne zadanie, jak mogłyśmy przypuszczać. Wystarczy tylko zastanowić się, z jakiego prezentu mężczyzna ucieszy się najbardziej, a wybór sprowadza się właściwie do czterech obszarów: gadżety elektroniczne, niebanalna odzież, ciekawy zabieg, ewentualnie – ekskluzywny kosmetyk lub książka.