Dbamy o ich higienę, dodajemy im piękna malując na różne kolory. Są wizytówką człowieka, jednak czy wiecie, że paznokcie mogą dużo powiedzieć o wielu dolegliwościach?
Paznokcie powinny być gładkie i błyszczące. Jednak wiele czynników powoduje, że często tracą one swoje naturalne piękno. Niektóre zmiany spowodowane są otaczającą nas chemią. Negatywny wpływ mają środki czyszczące, praca z papierami, palenie papierosów, a także lakiery do paznokci i zmywacze. Czasem jednak wygląd paznokcia może świadczyć o chorobie. Nie należy tego lekceważyć. Jeśli więc zauważycie zmiany, szczególnie takie, które pojawiły się nagle, udajcie się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Kolor…
Normalnie paznokcie powinny być przezroczyste i mieć lekko różowy odcień. Zmiana ich barwy może świadczyć o chorobach. Żółta barwa oznaczać może choroby nerek, kolor niebieski niedokrwistość, zaburzenia krążenia bądź problemy z płucami. Zielonkawe zabarwienie może być wynikiem zakażeń bakteryjnych lub grzybicy. Zbyt blade paznokcie oznaczać mogą niedobór żelaza i anemię.
Jeśli kolor Waszych paznokci zmienił się nie należy od razu wpadać w panikę. Często jest to wynik używania kolorowych lakierów do paznokci. Barwnik wnika w głąb paznokcia i zmienia jego barwę. Rozwiązaniem może być zaprzestanie malowania paznokci przez kilka tygodni, co tym czasie wszystko może wrócić do normy.

Kształt…
Wklęsłe paznokcie mogą świadczyć o problemach z tarczycą oraz braku żelaza. Gdy zaobserwujemy poziome wypukłości powinnyśmy zbadać stan naszych hormonów. Poprzeczne pręgi występujące na paznokciu oznaczać mogą niedobór witaminy A, jodu oraz wapnia, zaś pręgi biegnące wzdłuż paznokcia reumatyzm. Częstym przypadkiem są białe plamki pojawiające się na paznokciach, które oznaczają niedobór cynku, żelaza oraz witamin. Gdy paznokcie zakrzywiają się wokół palca oznaczać mogą choroby płuc, wątroby, serca lub jelita grubego. Kruchość to skutek złej przemiany materii, łamliwość to niedobór witaminy A, witamin z grupy B, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek. Drobne dołki mogą być oznaką łuszczycy, czerwone prążki infekcji.

Przyjrzyjcie się swoim paznokciom. Nie lekceważcie tego, gdyż ich zmiana może być pierwszym objawem choroby.