Praca i życie w pośpiechu nie dają nam na co dzień możliwości zastanowienia się na d sobą i zwyczajnego złapania oddechu. Szukamy możliwości, by się wyciszyć i choć przez kilka dni mieć okazję do tego, by zastanowić się nad sobą i zajrzeć w głąb swojej duszy. Coraz więcej zmęczonych codziennym natłokiem obowiązków znajduje wytchnienie za klasztorną bramą.

Wiele polskich klasztorów, a także tych na całym świecie coraz częściej oferuje wszystkim zmęczonym możliwość odpoczynku i wyciszenia. Przybysze mają okazję uczestniczyć w rekolekcjach, warsztatach edukacyjnych lub po prostu pobyć przez kilka dni w tym wyjątkowym miejscu. Trend na spędzanie urlopów w klasztorze bardzo szybko rozpowszechniła się wśród gwiazd show biznesu oraz pracowników dużych korporacji.

W klasztorze z dale od Internetu, telewizora czy telefonu komórkowego mamy okazję uporządkować sobie swoje myśli i nabrać sił na dalszą walkę z brutalnym światem. W zakonie panuje cisza i bark kontaktów międzyludzkich. Kto chce może uczestniczyć w modlitwach razem z zakonnikami. Często jednak odwiedzający klasztory to także osoby niewierzące, a jedynie poszukujące swojej słusznej drogi. Takie chwilowe oderwanie się od świata powoduje, że człowiek zaczyna odnajdować harmonię i pozwala uporządkować swoje życie.


W wielu klasztorach na całym świecie goście mają na miejscu do dyspozycji siłownię, saunę oraz sale masażu, gdzie dodatkowo mogą się relaksować i umilać swój pobyt na miejscu. Cena noclegu w klasztorze waha się od 30 do 125 zł za dobę. W niektórych pobierana jest także często opłata "co łaska".