Aby móc pochwalić się piękną cerą trzeba szczególnie dbać o jej pielęgnację. Nie zawsze jest to proste, są kobiety, które muszą poświęcić jej dużo więcej uwagi. Każdy rodzaj cery wymaga odmiennego traktowania.
Rozpoznanie cery suchej...
Częstym powodem nieodpowiedniej pielęgnacji, a tym samym nasilenia jej negatywnych skutków, jest niewłaściwe rozpoznanie rodzaju cery. Cera sucha jest wyjątkowo delikatna. Jest bardzo cienka, zazwyczaj koloru jasnoróżowego, często też uwidocznione są na niej naczynia krwionośne i zaczerwienienia. Bardziej się łuszczy i pęka. Łatwo pozbawić ją elastyczności i miękkości. Jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Charakteryzuje się podatnością na podrażnienia i alergie.
Niestety szybciej niż inne ulega procesom starzenia. Posiadają ją kobiety w każdym wieku, jednak jej negatywne skutki stają się bardziej uciążliwe wraz z upływem czasu.

Czego unikać...
Właścicielki cery suchej powinny unikać czynników, które mogą zwiększyć negatywne właściwości tego typu skóry. Niekorzystnie działają na nie czynniki atmosferyczne, takie jak promienie słoneczne, silny wiatr czy skrajne temperatury. Pamiętajcie zatem o pielęgnacji ochronnej odpowiedniej do pory roku i panującej pogody. Na cerę suchą źle wpływa także przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją.

Odpowiednia pielęgnacja...
Ta delikatność niezwykle utrudnia codzienne dbanie o cerę. Należy zwracać uwagę na preparaty, których używamy do mycia twarzy i demakijażu. Kosmetyki przeznaczone do cery suchej oczyszczają skórę, usuwając szkodliwe dla niej zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę czy są to produkty łagodzące, gdyż cera sucha ma predyspozycje do podrażnień. Nie powinny one też naruszać bariery ochronnej cery. Zrezygnujcie z mydła. Najlepiej zastąpić go delikatnym, bezalkoholowym preparatem do mycia. Ważna jest też tonizacja, gdyż to właśnie tonik działa na skórę odświeżająco, nawilżająco oraz lekko natłuszczająco. Ważny jest też dobór kremu. Zwracajcie uwagę, aby posiadał on właściwości nawilżające i regenerujące. Warto też stosować maseczki do twarzy.
Ważne jest, aby stosowane preparaty zatrzymywały wilgoć, gdyż sucha cera charakteryzuje się szybką utratą wody. Kosmetyki do cery suchej są bogate w witaminę E, aloes, lanolinę, pantenol, glicerynę.
Pamiętajcie, aby nie stosować produktów, które działają niszcząco. Unikajcie gruboziarnistych peelingów.

Dieta...
Niezwykle ważna jest również pielęgnacja „od środka”. Odpowiednia dieta poprawi kondycję Waszej cery. Należy pamiętać o produktach bogatych w kwasy omega-3 i omega-6 wpływających na sprężystość skóry. W Waszym menu nie powinno zatem zabraknąć ryb. Niezwykle istotne są warzywa i owoce, szczególnie te bogate w beta-karoten (marchew, morela, brzoskwinie). To one nadają skórze koloru i blasku. Ważne są również produkty bogate w witaminę B5, która tworzy na skórze powłokę ochronną. Spożywajcie dużo produktów mlecznych czy pełnoziarnistego pieczywa. Nie zapomnijcie o produktach bogatych w siarkę (cebula, czosnek, szparagi, jajka). Dla odpowiedniego nawilżenia cery ważne jest picie dużych ilości wody.