Idealnie gładka cera to marzenie każdej z nas. Jednak osiągnięcie tego niejednokrotnie bywa bardzo trudne. Wiele Pań posiada cerę z różnymi problemami, wymagającą specjalnej pielęgnacji. Cera naczynkowa to problem, z którym boryka się wiele kobiet w różnym wieku.
Jej efektem są utrzymujące się rumieńce lub tzw. „pajączki”. Zaniedbanie prowadzić może do powstania trwałego rumieńca oraz trądziku różowatego.
Pękające naczynka mają wiele przyczyn. Wśród nich wyróżnić możemy zaburzenia w krążeniu, nadciśnienie tętnicze, problemy hormonalne lub też choroby układu pokarmowego.

Pielęgnacja...
Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi oraz wykorzystania specjalnych kosmetyków. Dokonując wyboru musicie być bardzo ostrożne. Ciągłe testowanie nowych produktów może działać drażniąco na bardzo wrażliwą cerę i dodatkowo pogorszyć jej wygląd. Dlatego niezwykle ważne jest, aby o pomoc poprosić specjalistę dermatologa lub kosmetologa. Należy pamiętać o kilku zasadach:
Mycie – w codziennej pielęgnacji unikajcie zasadowych mydeł oraz innych preparatów ściągających skórę lub rozszerzających naczynia.
Woda – do mycia używajcie „miękkiej” letniej wody. Pamiętajcie, że gorąca woda źle wpływa na naczynka.
Kremy – ważne jest, aby używać kremów ze specjalnymi filtrami. Z mniejszym faktorem w zimniejszych porach, zaś gdy na dworze jest cieplej i występuje duże nasłonecznienie, faktor powinien być większy.
Kosmetyki – podkład oraz puder stanowią dodatkową izolację ochronną dla skóry, nie zapomnijcie jednak, aby używać kosmetyków specjalnie do niej przeznaczonych, najlepiej takich, które nie zawierają barwników, konserwantów oraz środków zapachowych.

Witaminki...

Ważna jest także dieta, a właściwie witaminy, które pozytywnie wpływają na cerę z problemami naczynkowymi. Powinny one się znaleźć zarówno w spożywanych produktach jak i kosmetykach, używanych na co dzień. Witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne, witamina K, regulująca proces krzepnięcia krwi, witamina PP, która chroni naczynia przez pękaniem i rutyna, która zmniejsza kruchość naczyń. Ważną rolę odgrywają tutaj również ekstrakt z miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego, arniki górskiej, kwiatu dzikiego mirtu oraz kasztanowca.
Pamiętajcie, aby unikać gorących oraz ostrych potraw.

Ważne jest odpowiednie leczenie cery naczynkowej już przy pierwszych objawach. Najlepiej nie robić nic „na własną rękę” lecz udać się do specjalisty. Zaleci on odpowiednie środki zapobiegające niebezpiecznym skutkom pękających naczynek.
Niejednokrotnie stosowane są także zabiegi takie jak elektrokoagulacja, jonoforeza, mikrodermabrazja, krioterapia lub skleroterapia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku