Gdybyśmy faktycznie zadawali sobie z tego sprawę spożywalibyśmy o wiele zdrowsze i bardziej przemyślane posiłki. Mięsa staralibyśmy się zastępować rybami. Zwracalibyśmy uwagę na to, aby w naszej diecie nigdy nie brakowało surowych warzyw i owoców, które przyczyniają się do urozmaicenia każdej diety i dają duże pole do manewru, jeśli chodzi o kulinarne eksperymenty.
Wegetarianizm wywodzi się z Indii jak także niezależnie od tego z greckiego kręgu kulturowego (Wschodni obszar Morza Śródziemnego, południowe Włochy). W obu tych regionach od początku był integralną częścią religijno-filozoficznego systemu wierzeń. Nie udało się jak dotąd udowodnić, że wegetarianizm był powszechny u jakiegokolwiek innego narodu na tak wielką skalę. Moda na dietę wegetariańską znacznie zyskała na znaczeniu pod koniec XIX wieku, głównie ze względu na to, że to utworzono liczne stowarzyszenia wegetariańskie, a w 1908 roku powstała nawet Międzynarodowa Unia Wegetariańska.1 października ostatecznie ustanowiono Międzynarodowym Dniem Wegetarianizmu, a 11 stycznia swój dzień obchodzą wegetarianie.

Zdaniem dietetyków Polacy nie odżywiajÄ… siÄ™ dobrze. Zajadamy siÄ™ miÄ™sem, a zbyt maÅ‚Ä… wagÄ™ przykÅ‚adamy do zdrowych warzyw. Ponadto w naszej codziennej diecie brakuje urozmaicenia. SpecjaliÅ›ci ds. żywienia nierzadko zaÅ‚amujÄ… rÄ™ce, gdy wspominajÄ… o polskich nawykach kulinarnych.- SkÅ‚ad typowego polskiego obiadu to głównie miÄ™so, przeważnie smażone, co, nie czarujmy siÄ™, nie jest niczym dobrym dla naszego zdrowia – mówi Robert Muzyczka, Szef Kuchni „Dworu Korona Karkonoszy”. – W prawidÅ‚owej diecie chodzi o wÅ‚aÅ›ciwe proporcje skÅ‚adników posiÅ‚ku oraz o ich różnorodność.

Dieta wegetariaÅ„ska w dalszym ciÄ…gu nie cieszy siÄ™ jeszcze w Polsce dużym powodzeniem, mimo że z upÅ‚ywem lat zaczyna siÄ™ to z wolna zmieniać. Wegetarianizm może być praktykowany z przyczyn ideologicznych czy etycznych, jednak przede wszystkim - zdrowotnych. Jaroszami sÄ… bardzo czÄ™sto ludzie, którzy z zasady i z przekonania Å›wiadomie dbajÄ… o zdrowe odżywianie. WychodzÄ… z zaÅ‚ożenia: „JesteÅ› tym, co jesz”.

Jest kilka odmian diety jarskiej. Najbardziej rozpowszechnioną jest laktoowowegetarianizm. Zwolennicy tej opcji rezygnując ze spożywania mięsa zwierząt i ryb, jedzą jednak produkty pochodzące od zwierząt (m.in. mleko, jaja, również miód).

Inne odmiany wegetarianizmu to laktowegetarianizm (mogą pić mleko i jeść przetwory mleczne) i owowegetarianizm (mogą jeść jaja, nie mogą pić mleka i przetworów mlecznych), które dopuszczają do spożycia jedynie część produktów odzwierzęcych, przy czym zarówno laktowegetarianie, jak i owowegetarianie nie mają prawa żywić się mięsem bądź rybami.





Osoby, które poprzestajÄ… wyÅ‚Ä…cznie na warzywach i owocach, okreÅ›la siÄ™ mianem wegan, lub tzw. „Å›cisÅ‚ych wegetarian”. Najrzadziej praktykowane sÄ… skrajne nurty wegetarianizmu, takie jak witarianizm (dopuszcza tylko Å›wieże, surowe warzywa i owoce) oraz frutarianizm (toleruje jedynie owoce, które same spadnÄ… z drzewa). - Można jednak mniemać, że wszystkich wegetarian Å‚Ä…czy jedna cecha przewodnia, sÄ… oni Å›wiadomi tego, co jedzÄ…, a ich wybory sÄ… przemyÅ›lane. Tej cechy nie posiada niestety wiÄ™kszość Polaków – zauważa Joanna Szymczak, Wiceprezes ZarzÄ…du SEKO S.A.

Wegetarianizm a zdrowie

Badania prowadzone na wielkÄ… skalÄ™ w USA i w Wielkiej Brytanii wykazujÄ… znaczÄ…ce różnice miÄ™dzy wegetarianami, a przeciÄ™tnymi, miÄ™sożernymi konsumentami. Jarosze na ogół posiadajÄ… lepszy wskaźnik BMI (ang. body mass index), niższy poziom cholesterolu, niższe ciÅ›nienie krwi oraz chorujÄ… rzadziej na miażdżycÄ™, osteoporozÄ™, cukrzycÄ™, niektóre nowotwory oraz sÄ… mniej narażeni na zawaÅ‚ serca. Badania „Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów” wykazujÄ… znaczÄ…cÄ… różnicÄ™ o 21 lat w dÅ‚ugoÅ›ci życia, oczywiÅ›cie na korzyść wegetarian.

Co ciekawe, naukowcy nie odkryli różnic między wegetarianami, a ludźmi jedzącymi mięso od czasu do czasu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich przywiązanych do swoich nawyków, ponieważ nie trzeba z nich rezygnować, wystarczy je tylko ograniczyć!


Sałatka jarzynowa po węgiersku

Składniki:

4 średnie ziemniaki
2 marchewki
½ selera
1 mały słoiczek papryki konserwowej czerwonej
1 puszka fasolki białej lub czerwonej
4-5 pomidorów suszonych z oliwy
1 pęczek szczypiorku
3 łyżki majonezu
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka śmietany kwaśnej
sól, papryka chili do smaku

Wykonanie:

Ziemniaki, marchewki i seler dokładnie umyć, ugotować do miękkości, wystudzić i pokroić w średnią kostkę. Paprykę konserwową i pomidory suszone pokroić w paski. Fasolę odcedzić, przepłukać wodą i tak przygotowane składniki połączyć. Doprawić do smaku solą i papryką chili. Majonez, koncentrat pomidorowy i śmietanę razem połączyć i dodać do wszystkich warzyw. Całość dokładnie wymieszać, przełożyć do czystej miseczki i posypać pokrojonym szczypiorem.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Miętus w śmietanie kalorie
Mleko zagęszczone Gostyń kalorie
Ile kalorii majÄ… anchois kalorie
Ile kalorii ma ugotowany ziemniak
Ile kalorii ma marchew zasmażona
Ile kalorii ma sałatka jarzynowa
Ile kalorii ma papryka faszerowana

Wersja do druku