HuczÄ…ce od tematów zwiÄ…zanych z problemem niepÅ‚odnoÅ›ci fora internetowe mogÅ‚yby wskazywać na to, że w koÅ„cu nauczyliÅ›my siÄ™ mówić bez obaw o tych sprawach. Tymczasem prawda jest taka, iż zazwyczaj nie boimy siÄ™ otworzyć na innych, gdy pozostajemy anonimowi lub gdy jesteÅ›my wÅ›ród "swoich". Jednak w relacjach z najbliższymi osobami, z którymi stajemy "twarzÄ… w twarz", czÄ™sto okazuje siÄ™, że odwagi lub chÄ™ci nie starcza, a temat niepÅ‚odnoÅ›ci wciąż pozostaje w sferze TABU…
Pokonać strach

- W pewnym momencie życia pragnienie posiadania dziecka jest ważniejsze i silniejsze niż wszystkie inne. Niestety gdy czas oczekiwania na upragnioną ciążę wydłuża się, gdy okazuje się, że istnieją problemy z płodnością pojawia się stres, smutek i żal. Bez podjęcia przez Parę właściwego leczenia oraz bez wsparcia ze strony innych, z czasem zdrowie i życie społeczne, nie tylko Pary, ale również jej bliskich zaczyna ulegać destrukcji - mówi dr n. med. Bartosz Chrostowski, kierownik Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed. - To właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Niestety wciąż zbyt często temat niepłodności jest tematem TABU. Boimy się reakcji najbliższych, chociaż zazwyczaj okazuje się, że zupełnie bezpodstawnie.

Tak wÅ‚aÅ›nie byÅ‚o w przypadku Magdy, która przez dÅ‚ugi czas postanowiÅ‚a ukrywać swojÄ… chorobÄ™ przed rodzicami. Z góry zakÅ‚adaÅ‚a, że majÄ…c trójkÄ™ dzieci, nie bÄ™dÄ… w stanie zrozumieć jej problemu. Dopiero zachÄ™cona przez psychologa, postanowiÅ‚a spróbować porozmawiać z rodzinÄ…. ZrozumiaÅ‚a, że nikt jej nie pomoże, skoro nie wie o sytuacji, w której siÄ™ znajduje. Nikt nie zareaguje jeÅ›li poczuje, że sama poszkodowana roztacza nad tematem caÅ‚un milczenia. Podjęła wiÄ™c ryzyko i… udaÅ‚o siÄ™. - CieszÄ™ siÄ™, że w naszym przypadku przeÅ‚amaliÅ›my TABU. PowiedzieliÅ›my rodzinie, choć baliÅ›my siÄ™ tego momentu. OpisaliÅ›my nasze dotychczasowe starania. Kolejne etapy, emocjonalne wzloty i upadki. ByÅ‚am przerażona, ale okazaÅ‚o siÄ™, że zareagowali Å›wietnie! Wypytywali o to, jak wyglÄ…da leczenie, jakie sÄ… możliwoÅ›ci. Potem przez caÅ‚y czas, aż do poczÄ™cia Mateuszka, wspierali nas nie tylko duchowo, ale także materialnie i razem z nami wyczekiwali wnuka – wspomina Magda, która 2 lata staraÅ‚a siÄ™ o dziecko.

Nie wszystkie historie koÅ„czÄ… siÄ™ tak szczęśliwie. W naszym spoÅ‚eczeÅ„stwie wciąż bardzo gÅ‚Ä™boko zakorzenione jest przekonanie, że kobieta niepÅ‚odna jest kobietÄ… uÅ‚omnÄ…, gorszÄ…. Dla starszych pokoleÅ„, które nie zetknęły siÄ™ z tym problemem, gdyż wczeÅ›niej po prostu siÄ™ o nim nie mówiÅ‚o, jest on zwykle zaskakujÄ…cy, niepojÄ™ty. Nie przygotowani na tego typu wiadomość, zazwyczaj wolÄ… jÄ… zignorować, zepchnąć na dalszy plan, umniejszyć jej wagÄ™. Czasami zupeÅ‚nie nie zdajÄ…c sobie sprawy z tego, jaki cios zadajÄ… tym, którzy przeÅ‚amujÄ…c lÄ™k i wewnÄ™trznÄ… niechęć, postanowili podzielić siÄ™ z nimi swojÄ… tajemnicÄ…. - Nic tak nie boli, jak brak akceptacji ze strony rodziców… Kiedy czujesz, że i oni uważajÄ…, iż coÅ› z tobÄ… jest nie tak… - zdradza Agnieszka, która z kolei od 6 lat stara siÄ™ o dziecko. – PostanowiliÅ›my powiedzieć rodzicom o naszym problemie. Moja mama rozpÅ‚akaÅ‚a siÄ™ i wykrzyczaÅ‚a nam w twarz: „Moja córka nie może mieć dzieci? To jakiÅ› absurd! WymyÅ›liliÅ›cie sobie tÄ™ chorobÄ™ – w naszej rodzinie takie rzeczy siÄ™ nigdy nie zdarzaÅ‚y!”. Od tego czasu w ogóle na ten temat nie rozmawiamy…





Zmowa milczenia

NiepÅ‚odność pozostaje tematem TABU jednak nie tylko w krÄ™gach starszych osób. Choroba pary czÄ™sto ma wpÅ‚yw również na relacjÄ™ z jej rówieÅ›nikami. Tu jednak przyczyny sÄ… nieco inne, niż w przypadku np. rodziny. Zazwyczaj nie wynikajÄ… z braku tolerancji, ale z faktu, iż osoby z naszego otoczenia czÄ™sto nie majÄ… pojÄ™cia w jaki sposób siÄ™ zachować, aby wesprzeć, a nie – zaszkodzić.  WolÄ… wiÄ™c udawać, że tematu nie ma. - Grono naszych znajomych wiedziaÅ‚o, jaki mamy problem. Nie wiedziaÅ‚o za to, co z tym fantem zrobić – Å›mieje siÄ™ Adam (od 2,5 roku stara siÄ™ o dziecko). – Dzieci to byÅ‚ temat TABU. JeÅ›li ktoÅ› wspomniaÅ‚ coÅ› o swojej pociesze, inni nagle zamierali z wyrazem paniki na twarzach. MiaÅ‚em wrażenie, że bali siÄ™, iż zaczniemy z nimi wszystkimi dzielić siÄ™ swoimi problemami, oczekiwać pocieszenia. NajÅ›mieszniejsze, że  dopiero po spotkaniu ze znajomymi w poczekalni kliniki dowiedzieliÅ›my siÄ™, że też sÄ… parÄ…, która walczy o potomka. Nic nie mówili, bo także poddali siÄ™ presji zamkniÄ™tego krÄ™gu. A przecież mogliÅ›my siÄ™ wzajemnie wspierać już wczeÅ›niej. WystarczyÅ‚o trochÄ™ odwagi.

Warto pokreÅ›lić jednak, że problem TABU wÅ›ród rówieÅ›ników, podobnie jak w przypadku rodziny, czÄ™sto wynika również ze Å›wiadomego wyboru samej pary. ZwÅ‚aszcza kobiety, które czasami przez lata starajÄ… siÄ™ o dziecko, psychicznie nie sÄ… w stanie znieść powracajÄ…cego w rozmowach ze znajomymi tematu pieluch, kupek czy pierwszych kroków pociech. ChcÄ… cieszyć siÄ™ wraz z nimi, jednoczeÅ›nie jednak – co zrozumiaÅ‚e – nie potrafiÄ… zapomnieć o swoim problemie. Nie widzÄ…c innej możliwoÅ›ci – postanawiajÄ… usunąć siÄ™ w kÄ…t, bÄ…dź w ogóle zrezygnować ze spotkaÅ„.

- Moi znajomi zawsze uważali mnie za duszÄ™ towarzystwa. Ja też nie pamiÄ™tam, żebym ominęła jakÄ…Å› ważniejszÄ… imprezÄ™, czy spotkanie w gronie koleżanek – wspomina Milena (od 4 lat stara siÄ™ o dziecko). – Jednak od czasu, kiedy borykam siÄ™ z problemem zajÅ›cia w ciążę, wszystko siÄ™ zmieniÅ‚o… Teraz wrÄ™cz Å‚apiÄ™ siÄ™ na tym, że ogrania mnie panika na samÄ… myÅ›l o spotkaniu w żeÅ„skim gronie! Niestety wraz z pojawianiem siÄ™ na Å›wiecie kolejnych pociech, zejÅ›cie na inny temat rozmowy jest praktycznie niemożliwe. PoczÄ…tkowo staraÅ‚am siÄ™ tym nie przejmować, cieszyć szczęściem innych. Jednak to jest ponad moje siÅ‚y. Nic nie mogÄ™ poradzić na to, że po powrocie do domu dopada mnie chandra, nieopisany smutek i znowu to pytanie – dlaczego wÅ‚aÅ›nie ja?!





Podobnych historii potwierdzajÄ…cych, że temat niepÅ‚odnoÅ›ci – mimo wielu inicjatyw – wciąż bardzo czÄ™sto pozostaje w sferze TABU, jest (zbyt) wiele. Czy jest szansa, aby zrobić kolejny krok i wyjść bez obaw poza ramy anonimowego Å›wiata? – Trzeba próbować zmienić Å›wiatopoglÄ…d Polaków. Należy skupić siÄ™ na edukacji naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa stale podkreÅ›lajÄ…c to, co jest faktem – że niepÅ‚odność nie jest jednoznaczna z bezpÅ‚odnoÅ›ciÄ…! To choroba, którÄ… siÄ™ leczy jak każdÄ… innÄ… – w przypadku problemów z zajÅ›ciem w ciążę pacjenci powinni zgÅ‚osić siÄ™ do specjalisty, który podejmie skuteczne leczenie i nie wstydzić siÄ™ tego. Dlatego im wiÄ™cej każdy z nas bÄ™dzie  wiedzieć o niepÅ‚odnoÅ›ci, tym rzadziej osoby niÄ… dotkniÄ™te bÄ™dÄ… musiaÅ‚y jÄ… przed nami ukrywać z obawy przed odrzuceniem – dodaje Chrostowski.

Kliniki leczenia niepÅ‚odnoÅ›ci caÅ‚y czas wychodzÄ… naprzeciw swoim pacjentom, chcÄ…c możliwe najskuteczniej pomóc poprzez zajÅ›cie w ciążę. PrzykÅ‚adowo Program „In Vitro Do Skutku 2010”, który realizowany jest  w Klinikach Invicta w GdaÅ„sku oraz Warszawie, zapewnia Pacjentom w ramach jednorazowej, zryczaÅ‚towanej opÅ‚aty, realizacjÄ™ procesu leczenia (procedurÄ… zapÅ‚odnienia pozaustrojowego IVF-ICSI) - aż do skutku - czyli aż do uzyskania pozytywnego efektu, jakim jest upragniona ciąża. DziÄ™ki programowi 99% kobiet biorÄ…cych udziaÅ‚ w programie koÅ„czy leczenie ciążą. W Programie „In Vitro Do Skutku 2010” może wziąć udziaÅ‚ każda para, która pomyÅ›lnie przejdzie przez proces kwalifikacji. Podstawowym kryterium kwalifikacji jest wiek kobiety, który nie może przekraczać 40 roku życia. Kwalifikacja odbywa siÄ™ podczas tzw. Wizyty Kwalifikacyjnej na podstawie wyników badaÅ„ (AMH oraz Fragmentacja DNA Plemnika) oraz indywidualnego wywiadu z Pacjentem. Decyzja o przyjÄ™ciu pary do Programu podejmowana jest indywidualnie. ZryczaÅ‚towany koszt udziaÅ‚u w programie to 9 600,00 zÅ‚. W tej opÅ‚acie zawarty jest koszt: stymulacji - wizyty lekarskie oraz badania laboratoryjne (opÅ‚ata nie obejmuje kosztów leków), Pick-Up - czyli zabieg pobrania komórek jajowych, procedur laboratoryjnych IVF-ICSI oraz Transferu zarodków.

Fot. Katarzyna Piwecka (www.katarzynapiwecka.pl)


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku