Statystyki wskazują, że ze zbędnymi kilogramami boryka się aż 40% z nas. Większość przegrywa tę walkę,głównie z tego powodu, że cudowne diety czy głodówki pomagają zrzucić tłuszczyk tylko na moment i zazwyczaj kończą się tzw. efektem jo-jo, który w znaczący sposób destrukcyjnie wpływa na psychikę osoby otyłej.

WiosnÄ…, jak co roku, w tysiÄ…cach kobiecych głów narodzi siÄ™ pomysÅ‚ odchudzania. Aby w tym roku misja zostaÅ‚a zakoÅ„czona powodzeniem, rada jest tylko jedna – najwyższy czas solidnie siÄ™ przygotować.

WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze octu jabÅ‚kowego odkryto już w starożytnym Egipcie. Podobno Kleopatra zażywaÅ‚a rozcieÅ„czony wodÄ… ocet jabÅ‚kowy po każdej obfitej uczcie kulinarnej, dziÄ™ki czemu sÅ‚ynęła ze wspaniaÅ‚ej figury i dobrego zdrowia. Ile w tym prawdy? Tego akurat nie wiadomo. Faktem jest, że ocet z jabÅ‚ek jest bardzo ważny dla systemu nerwowego czy ukÅ‚adu krążenia.  To przede wszystkim zasÅ‚uga pektyny, która poprawia  procesy trawienia i peÅ‚ni szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyÅ„ krwionoÅ›nych, zapobiega miażdżycy czy nadciÅ›nieniu. W naturalny sposób tÅ‚umi apetyt, wspomaga metabolizm i usuwanie szkodliwych produktów.

Ocet jabÅ‚kowy można przyjmować w dwojakiej postaci – pÅ‚ynnej lub w kapsuÅ‚kach. Na dÅ‚uższÄ… metÄ™ nie powinno siÄ™ jednak stosować go w pÅ‚ynie, ponieważ może uszkodzić Å›luzówkÄ™ żoÅ‚Ä…dka.  Forma kapsuÅ‚ek gwarantuje brak takich skutków ubocznych. Ze wzglÄ™du na swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, ocet jabÅ‚kowy na stale zagoÅ›ciÅ‚ już w programie odchudzania osób walczÄ…cych z nadwagÄ…. W poÅ‚Ä…czeniu z wÅ‚aÅ›ciwÄ… dietÄ…, uÅ‚atwia kontrolÄ™ masy ciaÅ‚a.

Niestety do tej pory nie wynaleziono jeszcze żadnego magicznego środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniałby wygląd zgodnie z życzeniami. To dlatego do znudzenia trzeba powtarzać, że odchudzanie to proces, który wymaga dokładnych i rozsądnych planów żywienia oraz aktywności fizycznej.

Jak przyrządzić ocet jabłkowy?

JabÅ‚ka kroimy na kawaÅ‚ki razem ze skórkÄ… (ich ilość zależy od pojemnoÅ›ci naczynia). Po wyciÄ™ciu pestek i gniazga nasiennego wrzucamy je do dużego sÅ‚oja lub innego naczynia. Zalewamy przegotowanÄ… wodÄ… z cukrem. Zachowujemy proporcje, by 1 Å‚yżka cukru odpowiadaÅ‚a 1 litrowi wody. JabÅ‚ka powinny zostać zakryte. Przykrywamy gazÄ… zÅ‚ożonÄ… kilkakrotnie, obwiÄ…zujemy niciÄ… lub gumkÄ… i odstawiamy w cieple miejsce na 4 tygodnie.Po tym czasie przesÄ…czamy przez sitko  z gazÄ…  i zlewamy do innego naczynia.
Tak przygotowany ocet jabłkowy jest gotowy do spożycia. Możemy go popijać codziennie np. z dodatkiem miodu, ale również dodawać go różnych potraw ze względu na jego jabłkowy posmak.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku