W dzisiejszym świecie, umiejętność nawiązywania relacji, bujne życie towarzyskie i udane związki partnerskie uważa się za podstawowe źródło szczęścia. Ludzie samotni postrzegani są jako dziwacy i nieszczęśnicy.

Anthony Storr przeciwstawia siÄ™ temu przekonaniu, starajÄ…c siÄ™ udowodnić, że samotność jest istotnym czynnikiem dla prawidÅ‚owego rozwoju psychiki. PopierajÄ…c swoje wnioski licznymi przykÅ‚adami życiorysów sÅ‚awnych pisarzy i filozofów, pokazuje, że ich genialna twórczość nie byÅ‚aby możliwa bez czasowej chociaż izolacji. W samotnoÅ›ci czÅ‚owiek wolny od zewnÄ™trznych uwarunkowaÅ„ może swobodnie rozwijać swoje zainteresowania, dajÄ…ce czÄ™sto wiÄ™cej satysfakcji niż relacje z innymi. Samotność odgrywa ważnÄ… rolÄ™ także w życiu zwykÅ‚ych ludzi. Pozwala odkryć najgÅ‚Ä™bsze myÅ›li i pragnienia. Stan ten sprzyja poszukiwaniom sensu życia, jak również odzyskaniu wewnÄ™trznej równowagi – na przykÅ‚ad po stracie kogoÅ› bliskiego.

WedÅ‚ug Anthony’ego Storra najważniejsze i najbardziej odkrywcze doÅ›wiadczenia psychiczne sÄ… możliwe tylko w naszym Å›wiecie wewnÄ™trznym, a umiejÄ™tność bycia samemu Å›wiadczy o dojrzaÅ‚oÅ›ci emocjonalnej i gotowoÅ›ci rozwoju.

Anthony Storr (1920-2001) angielski psychiatra i pisarz, urodzony w Londynie, studia ukoÅ„czyÅ‚ w Cambridge. CzÅ‚onek m.in. Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego, Królewskiego Towarzystwa Psychiatrów i Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Autor takich książek, jak The Dynamics of Creation (1972), The Art of Psychotherapy (1979), Music and The Mind (1993) czy Jung (1972, wyd. pol. 2000). W 2009 roku w wydawnictwie W.A.B. ukazaÅ‚a siÄ™ książka Anthony’ego Storra Kolosy na glinianych nogach. Studium guru (1997)

Choć człowiek jest istotą społeczną, która potrzebuje interakcji z innymi, istnieje duża różnorodność w kwestii głębokości relacji zawieranych między jednostkami. Wszystkie istoty ludzkie potrzebują zainteresowań w takim samym stopniu, jak relacji międzyludzkich. Odczuwają pociąg ku temu, co osobiste, ale także ku temu, co pozaosobiste. Wydarzenia wczesnego dzieciństwa, odziedziczone dary i zdolności, różnice temperamentu i wiele innych czynników może wpłynąć na to, czy jednostki zwrócą się ku innym, czy też sens swojego życia odnajdą w samotności. - fragment



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku