Podstawą prawidłowej pielęgnacji jest wsłuchanie się w potrzeby naszego organizmu. Gwarantuje to utrzymanie dobrego zdrowia i pięknego wyglądu naszego ciała. Kiedy nasza skóra, włosy i paznokcie nie są w najlepszej formie, wołają o pomoc, wysyłają konkretne sygnały. Kiedy jesteśmy na nie wyczuleni i potrafimy rozpoznać je w początkowej fazie, możemy natychmiast rozpocząć profilaktykę zdrowia prowadzącą jednocześnie do poprawy wyglądu.

Większość dolegliwości i schorzeń spowodowana jest deficytem wartości odżywczych i tego, czym żywi się każda komórka, czyli wody. Dlatego właśnie nawilżenie jest tak istotną kwestią. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz narażeni jesteśmy na chłodne i mroźne powietrze. Zmarznięci po całym dniu wracamy do domów i szybko chwytamy za gałkę grzejników, żeby podwyższyć temperaturę. W efekcie cały dzień nasz organizm oddycha i chłonie suche powietrze. Stąd biorą się problemy z suchą skórą, cerą (nos, policzki) przesuszonymi włosami, popękanymi ustami i szorstkimi dłońmi. W tym szczególnie wymagającym okresie powinniśmy zatem zwrócić uwagę na kondycję i nawodnienie naszej skóry. Polecane są wszelkiego rodzaju maseczki, wyciągi i preparaty o charakterze nawilżającym i odżywczym. Nie musimy jednak wydawać na nie fortuny. Od czasu do czasu profilaktycznie możemy sami przyrządzić sobie niektóre specyfiki.

Oto pięć tricków, które domowymi sposobami pomogą odzyskać witalność, nawilżenie i odbudowę.

I. Włosy – suche, bez połysku, łamliwe z rozdwajającymi się końcówkami.


1) Najlepiej zadziała na nie silnie nawilżająca maska miodowa.

Składniki:
1 żółtko
1 łyżka miodu
1 cytryna

Żółtko zmieszaj z miodem i wyciśniętym sokiem z cytryny. Tak przygotowaną maskę nałóż na włosy, potem włóż czepek kąpielowy i owiń głowę ręcznikiem. Po 20 minutach zmyj maseczkę letnia wodą i umyj włosy. Bogate w białko jajko głęboko odżywia i zmiękcza włosy, miód je nawilża, a cytryna sprawia, że lśnią niesamowitym blaskiem.

2) Kojący balsam odżywczy

Składniki:
1/2 szklanki majonezu
1/2 utartego awokado

Wymieszaj składniki. Zmocz letnia wodą włosy i wmasuj w nie balsam. Owiń głowę plastikową folią i załóż czepek kąpielowy. Zostaw go na 15 minut, apotem umyj włosy i starannie je wysusz. Bogate w naturalne oleje, białko oraz witaminy A i B awokado doskonale nawilża oraz pielęgnuje włosy szczególnie w okresie zimowym.

3) Kompres bananowy

Składniki:
1 ugnieciony banana
1 łyżka miodu.

Zmieszaj banana z miodem - ucieraj, aż uzyskasz kremową konsystencję. Zmocz włosy ciepłą wodą i nałóż na nie kompres. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie spłucz włosy, a potem umyj szamponem. Na koniec możesz także zastosować nawilżającą maseczkę. Banan zawiera potas i witaminy A, B i C, które przywracają włosom utracona wilgoć oraz połysk. Miód zaś to skuteczny środek nawilżający. Dzięki niemu Twoje włosy będą bardziej gęste i sprężyste.

II. Cera – sucha, łuszcząca się najczęściej w okolicach nosa i czoła

1) Maska jajeczna


Składniki:

1 jajko

Rozbij jajko, roztrzep je i nałóż na twarz. Możesz też użyć samego białka. Zawarte w jajkach proteiny już po 5 minutach rewelacyjnie nawilżą i odżywią skórę.

2) Maska z selera – skóra przesuszona

1 łyżka startego drobno selera
1żółtko
½ łyżeczki miodu

Jedną łyżkę startego drobno selera mieszamy z żółtkiem i miodem. Nakładamy na 15 min. po czym spłukujemy.

Seler posiada karoten i witaminy – A, C, B1, B2, PP, E. Ponadto łagodzi podrażnienia skóry i działa kojąco. Lekko rozjaśnia cerę. Miód dodatkowo nawilża i wycisza skórę.

3) Maseczka z siemienia lnianego


Składniki:
Siemię lniane
Wrzątek
Gaza

Łyżkę siemienia lnianego wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem i mieszać do momentu uzyskania papki. Nałożyć na twarz namoczoną w toniku gazę, a na tym następnie rozłożyć papkę. Preparat zdjąć po ok. 20 minutach. Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia i odżywia.





III. Ciało – sucha i przesuszona skóra

1) Kąpiel Oliwna

2 łyżki oliwy z oliwek
Umyte skórki z pomarańczy
Można dodać:  napar z czarnego bzu (dwie łyżki kwiatów zalewamy litrem wrzącej wody). Do kąpieli dodaj dwie łyżki oliwy z oliwek i pokrojone w obręcze skórki pomarańczy. Kąpiel ta znakomicie nawilża i wygładza skórę i dodaje energii.  Czarny bez działa przeciwzapalnie.

2) Kąpiel nawilżająca

1/2 szklanki olejku migdałowego
2 łyżeczki łagodnego w zapachu szamponu do włosów
4 łyżeczki wody różanej

Dodajemy to powoli do wody w wannie (możemy też wrzucić do kąpieli płatki róży).Olejek migdałowy nawilża naskórek, a woda różana łagodzi podrażnienia. Szampon zapobiega przyklejaniu się olejku do ścian wanny i sprawia, że nasza skóra lepiej go wchłania.

IV. Usta – spierzchnięte i popękane

Przed snem wymasuj usta szczoteczką do zębów. Rób to delikatnie i z wyczuciem, żeby nie podrażnić warg a jedynie zetrzeć martwy naskórek. Następnie nałóż na usta miód na 15 minut lub grubszą warstwę kremu nawilżającego na noc. Dzięki temu usta rano będą elastyczne, odżywione i błyszczące.

V. Dłonie - przesuszona, szorstka skóra narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych

Składniki:
Szklanka oliwy
1-2 łyżki miodu
2 łyżki soku z cytryny
Rozgnieciona kapsułka witaminy A+E

Oliwę należy troszkę podgrzać i przelać do głębokiego naczynia. Następnie dodajemy resztę składników i wszystko mieszamy. Do tak przygotowanej ciepłej kąpieli należy włożyć dłonie na 15 minut. Po upływie tego czasu należy je osuszyć i wetrzeć w nie krem nawilżający. Taka oliwkowa kąpiel świetnie regeneruje i nawilża skórę dłoni. Kuracja powoduje wygładzenie skóry oraz wzrost elastyczności (efekt “jedwabnych dłoni”).

Kosmetolog Salonu Denique www.denique.pl



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku