Temperatury na zewnątrz wskazują, że na dobre zawitała do nas zima. W tym okresie zaczynamy się cieplej ubierać, zakładając liczne warstwy odzienia. Warto pamiętać także o naszych włosach, które również odczuwają zmianę pogody. Co zrobić, aby nasze włosy były piękne i gęste także zimą?

Gdy nadchodzi zimowy mróz i silny wiatr, wahania pogody wpływają na ogólne osłabienie organizmu. Wtedy warto bardziej zadbać nie tylko o organizm od wewnątrz, ale również od zewnątrz. I o ile zawsze pamiętamy o stosowaniu dodatkowych witamin, ubieraniu się ciepło, a przed wyjściem z domu nakładaniu na twarz i ręce ochronnego kremu, o tyle większość z nas zapomina o włosach, które również odczuwają zmianę pogody. Zimą często czupryna na głowie przerzedza się. Jest to  w dużej mierze związane ze zmianami hormonalnymi. Latem dociera do nas duża ilość promieni słonecznych, które stymulują nasz organizm do wydzielania hormonów przyczyniających się do wzrostu włosów. To właśnie latem rosną one najszybciej. Jesienią i zimą kończy się ten proces, stąd też może pojawić się sezonowe wypadanie. Dermatolodzy do  najczęstszych powodów gwałtownego zmniejszania się objętości fryzury zaliczają także silny stres, złą dietę oraz nieprawidłową pielęgnację włosów.

Zimowe wypadanie włosów

Obecnie jest bardzo dużo metod, które można stosować by zapobiegać wypadaniu włosów. Od tych znanych i stosowanych od stuleci (jak np. ziołowe płukanki, maseczki i odżywki z naturalnych produktów) po nowoczesne kosmetyki wnikające w głąb skóry, stymulujące wzrost i regenerujące ich strukturę. Jeżeli mamy kłopoty z włosami, warto zainwestować w odpowiedni szampon  i odżywkę przeznaczoną do naszego rodzaju włosów, która też ułatwiają ich rozczesywanie. Dzięki temu spada ryzyko wypadania mechanicznego podczas czesania.

Dieta sprzymierzeńcem pięknej fryzury

Kurację włosów powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia dotychczasowej diety, która powinna być bogata w witaminy, mikroelementy. Na rynku jest także zatrzęsienie suplementów - wszelkiego rodzaju pigułek, tabletek i kapsułek, które zawierają w sobie potrzebne składniki przy odbudowie, wzmocnieniu i zapobieganiu przerzedzaniu się czupryny. Skrzyp polny, kompleks witamin i minerałów, ekstrakty z rzeżuchy, soi, pokrzywy  i zielonej herbaty zbawiennie wpływają na witalność całego organizmu, a w tym również na włosy. Zażywanie suplementów ma sens w przypadku osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na stosowanie zbilansowanej diety. Jednak nawet najlepsze i najdroższe tabletki mogą być jedynie dodatkiem i uzupełnieniem niedoborów w organizmie, gdyż nie zastąpią odpowiednio skomponowanej diety. Dla kondycji włosów bardzo ważne są aminokwasy siarkowe, które stanowią główny ich budulec. Można znaleźć je w pokarmach zawierających dużo białka, czyli w mięsie, jajkach, rybach. Znaczące ich ilości występują także w zarodkach pszennych, soi, płatkach owsianych, otrębach pszennych i warzywach kapustnych. W okresie jesienno-zimowym wskazane jest dostarczanie organizmowi przede wszystkim witamin z grupy B, które chronią włosy przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i wspomagają ich wzrost. Witaminy z tej grupy najczęściej występują w wątrobie, mleku, żółtkach jaj, drożdżach, produktach pszczelich, zbożowych pełnoziarnistych oraz orzechach. Także takie pierwiastki jak cynk, żelazo i miedź mają ogromny wpływ na to co mamy na głowie. To właśnie niedobór cynku powoduje spowolnienie ich wzrostu, a nawet może być przyczyną wyłysienia. Znaczące ilości tego biopierwiastka możemy znaleźć w mięsie, rybach, mleku, roślinach strączkowych i ziarnach zbóż.

Czapkowy zabobon

Istnieje pogląd, że okresie jesienno-zimowym, noszenie czapki wpływa na proces wypadania włosów. Jest to jeden z powszechnie panujących mitów. Noszenie czapki w żaden sposób nie przyczynia się do zwiększonej utraty włosów – tłumaczy specjalista od przeszczepiania włosów dr Juliusz Prandecki z Kliniki Przeszczepiania Włosów – Powiedziałbym, że jest nawet przeciwnie. Noszenie czapki zimą jest wręcz wskazane, szczególnie w okresie bardzo dużych mrozów, ponieważ odmrożenie skóry głowy może spowodować zniszczenie mieszków włosowych. Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego nakrycia głowy. Zbyt ciasne czapki, które nie przepuszczają powietrza, mogą osłabić włosy. Najlepszy wybór to takie nakrycie głowy, które jest w miarę przewiewne i pozwala im swobodnie oddychać.





Nie stresuj się

Depresja dotyka wielu osób w naszej strefie klimatycznej. Wynika to z tego, że dni są coraz krótsze a nasz organizm nie dostaje wystarczającej ilości promieni słonecznych, w związku z czym produkuje więcej melatoniny - hormonu, którego nadmiar powoduje, że jesteśmy senni i apatyczni. Gdy dochodzą nam jeszcze dodatkowe stresy, których w aktywnym życiu nie da się uniknąć, nic dziwnego że kondycja naszych włosów może ulec pogorszeniu. Oczywiście jeżeli nie ma możliwości trwałego pozbycia się przyczyny stresu, należy pomyśleć o najbardziej optymalnym dla nas sposobie relaksu. Najlepszą jego formą jest sport na świeżym powietrzu. Taka dawka ruchu jest idealnym środkiem antydepresyjnym i świetnie odstresowuje. Ale wiadomo, że pogoda nie zawsze sprzyja tego typu aktywnościom, więc w szerokiej gamie fitness klubów  każdy może znaleźć coś dla siebie (taniec, joga, siłownia, tenis itd.). By wzmocnić system nerwowy warto także sięgnąć po produkty zawierające dużo magnezu, np. po czekoladę. Od wieków wiadomo, że nie ma nic lepszego na poprawę nastroju niż właśnie czekolada. Produkt ten zawiera wiele mikroelementów wpływających na stan psychiczny człowieka, a dwa z nich szczególnie poprawiają nastrój - cynk i selen w niej zawarte, zwiększają wydzielanie endorfin - naturalnych substancji znieczulających i osłabiających destrukcyjną rolę stresu.

Podstawowe zasady dbania o włosy zimą przedstawia Juliusz Prandecki


1. Nie myj włosów przed wyjściem na mróz    

Mycie włosów bezpośrednio przed wyjściem na mróz może uszkodzić strukturę włosa. Gwałtowna zmiana temperatury – mycie w gorącej wodzi i suszenie, a zaraz po tym pobyt w minusowej temperaturze osłabia włosy, które nie lubią ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur.

2. Noś czapkę    

Okrycie głowy chroni jej skórę, a także mieszki włosowe.

3. Używaj szamponu na zimę    

Preparaty na zimę są specjalnie przygotowane i zawierają składniki, które dodatkowo chronią przez wiatrem i zimnem.

4. Susz włosy chłodnym strumieniem    

Chłodne powietrze zamyka łuski włosa, co zapobiega ich elektryzowaniu, a to szczególnie doskwiera zimą, kiedy nosimy czapki.

5. Wzmacniaj organizm od wewnątrz    

Zimową powinniśmy dostarczać organizmowi dużo witamin i mikroelementów, aby łatwiej znosił ten trudny okres. Jeśli nasz organizm będzie zdrowy, to włosy, także będą w dobrej kondycji.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Szproty w sosie pomidorowym kcal

Wersja do druku