Female.pl - internetowy magazyn dla kobiet


Autor: Natalia Tyszka   Dodano: 2009-11-25
Newsletter:    

Kultura wręczania kwiatów

Moment wręczania komuś kwiatów wymaga od nas znajomości kilku zasad. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich spotkań formalnych, kiedy musimy zachować się elegancko i z klasą. Wiedza ta może się również przydać w codziennym życiu, bo przecież kwiatami obdarowujemy często naszych bliskich czy przyjaciół z różnorakich okazji, przykładowo imienin czy urodzin. Mężczyźni obsypują nas bukietami, by uczcić rocznice ślubu, Walentynki, okazać uczucie, zabiegając o nasze względy, bądź prosząc o wybaczenie.
Kwiaty kojarzone są od dawien dawna z emocjami, towarzyszącymi ludziom. Pojawiają się od wieków na obrazach sławnych malarzy, przewijają się w poezji i utworach lirycznych. Istnieje wiele przesądów dotyczących kwiatów, które na dobre zapisały się w naszej kulturze i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. By zachować się kulturalnie i z klasą, choćby w najmniej formalnych warunkach nie musimy „wkuwać” całego kodeksu zasad. Wystarczy jedynie zastosować do kilku wskazówek oraz poznać znaczenie symboliczne oraz kolorystyczne niektórych roślin, które mamy zamiar sprezentować drugiej osobie.

I tak zaczniemy od rodzajów kwiatów, którymi najczęściej obdarowujemy bądź jesteśmy obdarowywani. Aster czerwony to zapewnienie o wielkiej miłości. Biały bez zaproszenie do miłości. Bez fioletowy to oddanie serca. Chaber to symbol nieśmiałości do wyrażenia uczucia. Fiołek oznacza tajemnicę. Fioletowy hiacynt to prośba o więcej czułości. Żółty hiacynt wdzięczność i radość. Kaczeniec symbol smutku i tęsknoty. Konwalie to pochwała naszej urody. Kwiat jabłoni to oznaka, że ktoś darzy nas szczególnymi względami. Margaretki mówią „jesteś najpiękniejsza”. Mięta to zapewnienie o zachowaniu wspomnień. Paproć to symbol szczerości. Pierwiosnek to symbol gorącego uczucia. Biała róża jest westchnieniem. Różowa przysięgą miłości. Czerwona róża wyznaniem „Kocham Cię”. Herbaciana róża to znak, że się komuś podobamy. Rumianek to symbol szczerego oddania. Stokrotka radości z naszej obecności.

Kolory mają równie ważne znaczenie i nimi również możemy kierować się przy wyborze bukietu. I tak biała oznacza niewinność i czyste zamiary. Kwity w tym kolorze daje się zazwyczaj pannom. Żółty to kolor zdrady i zazdrości, dlatego bądźmy ostrożni wybierając kwiaty w tym kolorze. Różowy to kolor sympatii i przyjaźni, jest więc kolorem bezpiecznym. Czerwony to kolor miłości i zarezerwowany jest przede wszystkim dla zakochanych. Niebieski to kolor wierności. Pomarańczowy nadziei. Fioletowy natomiast jest kolorem melancholii i smutku. Kwiaty w jasnych kolorach są uznawane za bardziej kobiecie, a w ciemnych za męskie. Bukiet czerwonych róż, z jedną różą białą, oznacza rychłe oświadczyny.

Kiedy mamy już kwiatowy podarek w dłoni i wybieramy się go wręczyć pamiętajmy o tym, że nie dajemy kwiatów w liczbie parzystej, bo są one zarezerwowane na uroczystości pogrzebowe. Wyjątkiem są wszelkie okrągłe uroczystości (jak 50-te urodziny, 20-ta rocznica ślubu). Zwróćmy uwagę na to, czy kwiaty są świeże, bo nie wypada dawać wczorajszego, nadwiędniętego bukietu. Obowiązkowo przed samym wręczeniem zdejmujemy celofan lub papier. Kwiaty trzymamy w prawej ręce, płatkami ku górze. Kiedy przychodzimy do kogoś z wizytą wypada, aby mężczyzna wręczał kwiaty, a kobieta dołączyła się do życzeń bądź wręczała dodatkowy prezent. Wyjątek można zrobić jedynie w przypadku, gdy gospodarz jest mężczyzną. Obdarowanemu wypada uśmiechnąć się, podziękować i od razu wstawić kwiaty do wazonu w widocznym miejscu.

Inne artykuły:

Nasze Forum


Zapraszamy do dyskusji...


Kultura wręczania kwiatów
Europejski Festiwal Sztuki i Rękodzieła Artchannel już 12-13 grudnia 2009 Europejski Festiwal Sztuki i Rękodzieła Artchannel to jedyne takie wydarzenie kulturalne w Polsce. Składa się nie tylko z targów sztuki i rękodzieła, na które zjeżdża się kilkuset nietuzinkowych wystawców z całego świata. Festiwal to również możliwość dobrej zabawy i ciekawego spędzenia czasu dla całej rodziny. Mnóstwo atrakcji, pokazów, warsztatów, koncertów i konkursów, w których można brać aktywny udział. Przedświąteczna edycja festiwalu to również idealna okazja na zakup oryginalnych prezentów dla bliskich i zobaczenia tysięcy wyrobów, których nie spotkamy w okolicznych sklepach i hipermarketach. Weź całą rodzinę. Spotkajmy się na festiwalu Artchannel ! 12-13 grudnia, hale Expo XXI Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14 Atrakcje Festiwalu o Koncert Ani Wyszkoni, wokalistki zespołu Łzy o Występ Kabaretu OTTO o Koncert Michała Rudasia – laureata I nagrody w konkursie Top Trendy 2009 o Kolędy i pastorałki z całego świata o Występ Polskiej Tiny Turner o Pokazy wizażu i stylizacji o Pokazy Bodypaintingu (artystycznego malowania ciała) o Spotkania ze znanymi aktorami o Pokaz rzeźbienia w lodzie o Wielka loteria festiwalowa z cennymi nagrodami o Pokaz sztuki Barmańskiej w wykonaniu Mariusza Grzesika, V-ce mistrza Polski w sztuce barmańskiej Flair 2007 o Degustacja tradycyjnych potraw Bożonarodzeniowych z 5 kontynentów świata o Dmuchanie i ozdabianie bombek świątecznych o Dziecięca wioska zabaw ze sztuką Warsztaty Festiwalu Europejski Festiwal Sztuki i Rękodzieła Artchannel to nie tylko targi niesamowitych prezentów gwiazdkowych i atrakcje towarzyszące. Festiwal Artchannel to również możliwość nauczenia się jak tworzyć własne rękodzieło i odkryć nową pasję. Prowadzone podczas festiwalu warsztaty, to trzy godzinne szkolenia, podczas których kursanci mogą nauczyć się jednej z dziedzin rękodzieła. Każdy uczestnik otrzymuje wszelkie materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia określonego wyrobu. Pod okiem specjalisty z danej dziedziny, uczy się tajników wykonywania z pozoru trudnych czynności i technik artystycznych. „Warsztaty Dla Kreatywnych” to ponad 70 różnych dziedzin. Wśród nich wymienić można kilka odmian decoupageu, trzy różne techniki haftu i kilka metod tworzenia koronki. Zainteresowani znajdą zarówno szkolenia ze scrapbookingu, florystyki, czy też tworzenia biżuterii. Nie zabraknie filcowania, wytwarzania naczyń z masy solnej a nawet sztuki robienia witraży. A wszystko to w jednym miejscu!Twój komentarz dodaj

© 2004 - 2017 Herbert Grossfuss Media