Kolor to światło, które odkrył Isaak Newton. Wystarczy popatrzeć na tęczę, która jest światłem rozszczepionym na barwy składowe. Każdy może też sprawdzić jak ta sama barwa zmienia się w różnych warunkach oświetlenia. Wybierając kolorystykę mieszkania trzeba więc myśleć o tym co wniesie do niej światło, to naturalne i to sztuczne.
Przygotuj światło

Kolory ścian i podłóg współtworzą charakter wnętrza. Jednak zanim damy się ponieść wyobraźni i próbnikom kolorów, trzeba spokojnie poobserwować w jaki sposób nasze mieszkanie oświetlone jest światłem dziennym. Należy zwrócić uwagę, które jego strefy są intensywnie nasłonecznione, a które ciemniejsze, jak postrzegamy wnętrza w dni słoneczne, a jak w pochmurne. Optymalny układ to taki, gdy pokoje dzienne i jadalnie eksponowane są na południe i południowy-zachód (najwięcej czasu spędzamy w nich po południu), sypialnie na wschód (miło obudzić się widząc promienie słońca za oknem), a kuchnie są doświetlane przez rozproszone światło od północy (gorąca zazwyczaj kuchnia nie jest dodatkowo dogrzewana). Jednak nie zawsze dysponujemy idealnym układem. Zdiagnozujmy więc zawczasu na ile oświetlenie naszego mieszkania jest adekwatne do rozkładu funkcji i jak ewentualnie możemy to skorygować, np. żaluzjami, roletami, czy rodzajem zasłon. Warto też zastanowić się jak chcemy oświetlić wnętrze światłem sztucznym.

Modelowanie koloru


Zaopatrzeni w „mapÄ™ Å›wiatÅ‚a” swojego mieszkania możemy zacząć planowanie jego kolorystyki pamiÄ™tajÄ…c, że wybrana z próbnika barwa nigdy nie bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a jednakowo w różnych pomieszczeniach, a nawet na różnych Å›cianach tego samego pokoju. Dany kolor w intensywnym Å›wietle dziennym wyda siÄ™ dużo jaÅ›niejszy niż w przypadku nikÅ‚ego, rozproszonego Å›wiatÅ‚a, charakteryzujÄ…cego np. pokoje z oknami od północy. Różnica jest ogromna i warto o tym pamiÄ™tać, zwÅ‚aszcza decydujÄ…c siÄ™ na kolory intensywne, nasycone. Ważna jest też wielkość pomieszczenia. I tak trawiasta zieleÅ„ bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a piÄ™knie i energetyzujÄ…co w dużym, dobrze nasÅ‚onecznionym salonie, natomiast przytÅ‚oczy niewielkÄ… sypialniÄ™ z oknami o maÅ‚ej ekspozycji na sÅ‚oÅ„ce. Nie znaczy to bynajmniej, że sypialnie powinniÅ›my malować wyÅ‚Ä…cznie na jasne czy pastelowe kolory. Możemy uzyskać nastrojowy, przytulny efekt za pomocÄ… ciemniejszych barw, trzeba jednak uważać z ich intensywnoÅ›ciÄ…. Jaskrawy kolor wcale nie doda nam Å›wiatÅ‚a. JeÅ›li duże pomieszczenie oÅ›wietlone jest bardzo ale nierównomiernie, to można zmniejszyć ten kontrast przez wybór różnych kolorów − jaÅ›niejszego w mniej i ciemniejszego w bardziej doÅ›wietlonych strefach. Wybór odcieni o odpowiednim nasyceniu jest prosty, jeÅ›li siÄ™gniemy po farby
z mieszalnika, np. z rodziny Optiva marki Tikkurila.Ważna jest też barwa światła. Światło słoneczne ma barwę ciepłą i dobrze jest gdy światło sztuczne, którym doświetlamy mieszkanie po zmroku czy w dni pochmurne, ma podobną barwę. Trudność w zaprzyjaźnieniu się na co dzień z żarówkami energooszczędnymi, a zwłaszcza diodami LED wynika właśnie z faktu, że mają one chłodną barwę światła, w którym zwłaszcza zimne kolory stają się nieprzyjemnie sine. Dobrze jest więc przemyśleć rozmieszczenie i rodzaj światła sztucznego w pomieszczeniu, by efekt kolorystyczny wieczorem był równie ciekawy co za dnia. Najlepszym sposobem testowania jest pomalowanie średniej wielkości fragmentów ścian w różnych miejscach i obserwowanie jak barwa zmienia się w ciągu dnia i jak wygląda w sztucznym świetle. Podobna zasada dotyczy podłóg. W ich przypadku także warto przeprowadzić test, ale ponieważ są one zawsze doświetlone lepiej i bardziej równomiernie niż ściany, to różnice w odbiorze ich koloru na ogół są mniejsze.

Efekty specjalne

ÅšwiatÅ‚o modeluje otaczajÄ…ce nas ksztaÅ‚ty i formy, a z pomocÄ… barw buduje nastrój miejsca. AtrakcjÄ… wnÄ™trza po zmroku może być dobrze oÅ›wietlona pÅ‚aszczyzna koloru np. Å›liwkowego fioletu, intensywnej czerwieni czy dżinsowego indygo, zaczerpniÄ™tych z bardzo bogatej palety barw farby Optiva 5 lub Optiva Super Mat o gÅ‚Ä™boko matowym wykoÅ„czeniu. Może to być wnÄ™ka albo jedna, wybrana Å›ciana np. podkreÅ›lajÄ…ca stojÄ…cy na jej tle mebel lub schody. Do tego rodzaju efektów trzeba dysponować idealnie gÅ‚adkÄ… pÅ‚aszczyznÄ… Å›ciany, gdyż Å›wiatÅ‚o na niÄ… skierowane bezlitoÅ›nie wydobÄ™dzie wszelkie nierównoÅ›ci, zwÅ‚aszcza przy ciemnych i intensywnych kolorach. Trzeba też zwrócić uwagÄ™ by Å›wiatÅ‚o nie tworzyÅ‚o wyraźnych plam, ale równomiernie ogarniaÅ‚o caÅ‚Ä… pÅ‚aszczyznÄ™. BudujÄ…c z kolei efekt „wysp Å›wiatÅ‚a” akcentujÄ…cych wybrane miejsca w mieszkaniu, warto tak zaplanować ich kolorystykÄ™ by tworzyÅ‚y ciekawÄ… kompozycjÄ™ z tÅ‚em pozostajÄ…cej w mroku reszty. Dobrego przemyÅ›lenia wymagajÄ… też decyzje o wyborze faktur mocno odbijajÄ…cych Å›wiatÅ‚o. Modne ostatnio powierzchnie o perÅ‚owym poÅ‚ysku czy wrÄ™cz bÅ‚yszczÄ…ce w stylu glamour wymagajÄ… starannego doboru Å›wiatÅ‚a. Przy zbyt intensywnym sÅ‚oÅ„cu czy bezpoÅ›rednim oÅ›wietleniu sztucznym mogÄ… bÅ‚yszczeć za mocno.

Zanim damy się więc uwieźć bogatym kombinacjom wzorów, faktur i barw, przypomnijmy sobie złotą zasadę Miesa van den Rohe, że mniej znaczy więcej. Sprawdza się w wielu przypadkach.










Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

meble kuchenne

Wersja do druku