Dzisiaj podsyłam Wam Drogie Panie kolejny pomysł na wymarzony urlop. Korzystając z tego, że jeszcze trochę wakacji nam zostało możemy nadrobić zaległości i poświęcić trochę czasu na zaplanowanie jakiegoś nietuzinkowego wyjazdu. Tym razem na wypoczynek proponuję piękną Toskanię.
Co tak naprawdę wyróżnia Toskanię i czyni ją taką atrakcyjną? Przede wszystkim spokój, gaje oliwne, aleje cyprysowe, poletka słoneczników i winnice rozciągające się w promieniu wzroku. Większość obszaru Toskanii pokrywają malownicze wzgórza i góry. Główne miasta, których nie sposób pominąć to Florencja, Piza, Siena, Lukka, Arezzo i Livorno. Toskania to kolebka średniowiecznego malarstwa i renesansu. To właśnie tu żyli i tworzyli Cimabue, Giotto, Francesco Petrarca, Fra Angelico, Masaccio, Piero della Francesca, Fra Filippo Lippi, Giorgio Vasari, Duccio, Botticelli. Toskania to także małe kamienne miasteczka ze stromymi uliczkami, zamki, piękne zabytkowe wille medycejskie, czy lukkańskie, opactwa, małe kościółki połyskujące w palącym słońcu. Do Toskanii śmiało możemy wybrać się na własną rękę samochodem lub samochód wypożyczyć na miejscu, by bez zbędnych problemów poruszać się na własną rękę. Możemy zabrać ze sobą namiot lub wcześniej zarezerwować sobie nocleg w jednym z przepięknych apartamentów, czy willi przez internet. W takim wypadku będziemy niezależni i sami wybierzemy region, w którym będziemy chcieli spędzić urlop. Jadąc z małymi dziećmi najlepiej wybrać pokój oddalony od dużych miast, w jakiejś zacisznej miejscowości, gdzie przy willi, czy hotelu będziemy mieli do dyspozycji basen. Warto wiedzieć, że Toskania jest bardzo bezpieczna, a jej mieszkańcy to ciepli, weseli i uczynni ludzie.

Nasze zwiedzanie warto rozpocząć od wycieczki do Pizy, która znajduje się w północnej Toskanii. Nam znana jest przede wszystkim ze swojej krzywej wieży, jednak miejscowość ta posiada o wiele więcej do zaoferowania. Naszą uwagę powinno zwrócić średniowieczne centrum, w tym Pole Cudów wraz z katedrą, baptysterium i cmentarze oraz średniowieczne i renesansowe kościoły i pałace. Po odwiedzeniu Pizy powinniśmy przygotować się na prawdziwą dawkę piękna i artystycznego natchnienia, czyli na podróż do Florencji. To właśnie to miasto światową kolebką architektury i kultury. Zwiedzania starczy nam na przynajmniej dwa dni. W San Gimignano odnajdziemy chyba najbardziej okazałe toskańskie widoki średniowiecznych wieżowców. W średniowieczu miasto strzegły 72 wieże- do dziś zachowało się ich 14. Najwyższa wieża to Terra Grosse, która zaliczana jest do najpiękniejszych wież w całych Włoszech. Jeżeli podróżujemy z dziećmi to zanim dotrzemy do Sieny, możemy odwiedzić miasteczko Collodi, w którym znajduje się Park Pinokia. Maluchy z pewnością zachwyci ta bajkowa kraina. W pobliżu Collodi znajduje się Lukka , której główną atrakcję turystyczną jest kościół San Michale in Foro z fasadą arkad. Polecam także odwiedzenie Montecatini Terme i zafundowanie sobie ciepłej kąpieli w leczniczych źródłach termalnych. W celach turystycznych możemy się również wybrać na wyspę Elbę, na której przebywał Napoleon.

Kuchnia Toskanii różni się nieco od kuchni włoskiej. Potrawy są proste w przygotowaniu i dużą rolę odgrywają warzywa i oliwa. Charakterystyczną potrawą jest pinzimonio, czyli warzywa pokrojone w cząstki, podawane z chlebem nasmarowanym czosnkiem i oliwą. Warto wiedzieć, że w Toskanii chleb ma ogromne znaczenie praktycznie przy każdym posiłku. Przygotowywany jest bez dodatku soli. Oprócz chleba w sporych ilościach jada się tu zupy, kaszę i ryż, a także warzywa takie jak np.: świeży szpinak, szparagi, bób, fasola, kapusta. Wszystko doprawia się zazwyczaj mocno rozmarynem, bazylią i tymiankiem. Do charakterystycznych dla tego regionu produktów, które warto spróbować będąc w Toskanii należą m.in.: pecorino, czyli ser owczy, bardzo twardy o intensywnym zapachu; marzolino - ser owczy o owalnym kształcie wyrabiany w okolicach Chianti; riccotta - rodzaj białego twarogu, bardzo delikatny w smaku, wyrabiany z mleka owczego niesolony; prosciuto di Toscana - toskańska szynka suszona, co najmniej przez rok; rigatino - konserwowany boczek.

Nasze podniebienia zachwycą również znane na całym świecie toskańskie wina. Głównym obszarem upraw winnic jest region Chianti. Na etykietach butelek wina z tego miejsca widnieje charakterystyczny wizerunek czarnego koguta (gallo nero), symbol Chianti. Najlepsze i popularne toskańskie wina to: Chianti Classico, Brunello di Montalcino dojrzewające nie krócej niż 4 lata - najbardziej prestiżowe, lżejsze i krócej dojrzewające Rosso di Montepulciano, czy słodkie, mocne rodzynkowe Vinsanto. Tradycyjnie w Vinsanto moczy się toskańkie bardzo twarde ciasteczka z kawałkami migdałów - cantuccini.

Toskania zachwyci z pewnością każdego. Jej bogactwo kulturalne i przyrodnicze jest niedoścignione i nie jeden kraj może się poszczycić takim urokiem. Góry, morza, wspaniałe wino i piękne słońce zostaną w naszej pamięci na długie lata.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Boczek wędzony wartości odżywcze
Ile kalorii ma Zupa z białej fasoli
Bób indeks glikemiczny

Wersja do druku