Przy pomocy tradycyjnego cukru białego, łatwo i szybko można przygotować smakowite marmolady, musy i wszelkie domowe konfitury. Choć na ich sporządzenie trzeba poświęcić nieco czasu, to smak i zapach owocowych przetworów, które konsumować będziemy w zimowe wieczory, wynagrodzi ten trud.

Zrób to sam

W czasach poÅ›piechu, gdy tak cenna jest każda minuta, komfortowÄ… może wydawać siÄ™ sytuacja, kiedy w supermarketach dostÄ™pne sÄ… przysmaki nie tylko krajowej produkcji, ale również rarytasy z różnych zakÄ…tków Å›wiata. Jednak prawdziwym luksusem sÄ… nie egzotyczne smakoÅ‚yki, ale wÅ‚asnorÄ™cznie zrobione przetwory. I nie chodzi tu wyÅ‚Ä…cznie o wzglÄ™dy finansowe, ale o fakt, że zdrowa i tradycyjna  kuchnia to dzisiaj prawdziwy skarb. Domowe przetwory sÄ… cenniejsze od kupionych w sklepie, choćby dlatego, że przygotowujÄ…c je samodzielnie, mamy pewność iż nasze sÅ‚odkoÅ›ci sÄ… naturalne i nie zawierajÄ… żadnych sztucznych Å›rodków konserwujÄ…cych ani barwników. Dlatego wÅ‚aÅ›nie warto poÅ›wiÄ™cić kilka wakacyjnych godzin, na zapeÅ‚nienie naszej spiżarni naprawdÄ™ luksusowymi przysmakami, tym bardziej, że wÅ‚asnorÄ™czne wyroby podane np. goÅ›ciom, to nie tylko satysfakcja, ale także prestiż.

Å»elazna zasada – 1:1

Przygotowanie przetworów owocowych wcale nie jest trudne! Å»elazna reguÅ‚a brzmi: do jednego kilograma owoców, dodajemy jeden kilogram cukru biaÅ‚ego (np. Cukru Królewskiego). Do niektórych owoców – brzoskwiÅ„, mirabelek czy moreli, można dodać mniejszÄ… ilość cukru, ale pamiÄ™tajmy, że jest on w przetworach nie tylko Å›rodkiem sÅ‚odzÄ…cym, ale też konserwujÄ…cym – w odpowiednim stężeniu zapobiega rozwojowi bakterii. DziÄ™ki temu, przetwory wyjÄ™te ze spiżarki smakujÄ… tak Å›wieżo, jak owoce przyniesione prosto z ogrodu. SÅ‚oiki napeÅ‚nione gorÄ…cymi konfiturami można przetrzymywać w chÅ‚odnym pomieszczeniu nawet caÅ‚y rok.

Sposób na witaminy

Dobrym sposobem na zachowanie wiÄ™kszej iloÅ›ci witamin w przetworach owocowych, mogÄ… być proste i szybkie w przyrzÄ…dzeniu tzw. „surowe” konfitury. Aby je przygotować, należy zmiksować owoce razem z cukrem, zamknąć w wekach i wstawić do lodówki. Ze wzglÄ™du na niski stopieÅ„ konserwacji, takie przetwory można przechowywać do okoÅ‚o dwóch miesiÄ™cy. Konfitury owocowe sÄ… dobre na każdy czas, o każdej porze roku możemy je również sporzÄ…dzać. W czerwcu najchÄ™tniej robimy domowe sÅ‚odkoÅ›ci z truskawek, a w lipcu wykorzystujemy do tego celu: maliny, morele i wiÅ›nie. SierpieÅ„ to czas przygotowywania przetworów brzoskwiniowych i mirabelkowych. We wrzeÅ›niu królujÄ… w sÅ‚oikach jabÅ‚ka, gruszki, borówki i Å›liwki wÄ™gierki. Za to egzotyczne konfitury pomaraÅ„czowe i mandarynkowe, można robić przez caÅ‚y rok.

Żelowanie owocuje nowym AGD

Już teraz dla wszystkich miłośników domowych przetworów, Cukier Królewski przygotował Wielką Loterię. Jej uczestnicy będą mieli szansę wyposażyć swoje kuchnie w modne urządzenia AGD o wartości 10 000 złotych. Szczegółowe informacje na temat loterii, znajdują się na promocyjnych opakowaniach białego Cukru Królewskiego oraz na stronie www.cukier-krolewski.pl. Przewidziano także nagrody gwarantowane!

Kto rości sobie prawa do owocowych słodkości?

Konfitury znad Sekwany

Za twórców konfitur uważa siÄ™ Francuzów, choć i w Polsce tradycja ich sporzÄ…dzania jest dość dÅ‚uga. Przysmak powstaje w wyniku dÅ‚ugiego gotowania caÅ‚ych owoców lub ich czÄ…stek w roztworze cukru. W jego trakcie owoce przesÄ…czajÄ… siÄ™ cukrem i pozostajÄ… „zawieszone” w sÅ‚odkim syropie. Do robienia konfitur wykorzystuje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie najwyższej jakoÅ›ci owoce.

Powidła z Doliny Wisły

Powidła pochodzą z Polski, gdzie wśród śliwkowych sadów zaczęto je wyrabiać już w XIX wieku. Od innych przetworów różnią się głównie tym, że są mniej słodkie i zżelowane oraz nieco bardziej mętne. Przygotowywane głównie ze śliwek, ale i wiśni. Owoce z dodatkiem cukru gotuje się tak długo, aż powstała masa ulegnie co najmniej trzykrotnemu zagęszczeniu, a zawartość wody spadnie poniżej 50%.

Marmolada znad Loch Ness

Pierwsza marmolada zostaÅ‚a zrobiona przez żonÄ™ pewnego szkockiego sklepikarza z miasta Dundee, który zakupiÅ‚ caÅ‚y transport tanich gorzkich pomaraÅ„czy i oddal je do dyspozycji żonie. Kobieta przetarÅ‚a je i poÅ‚Ä…czyÅ‚a z cukrem, dziÄ™ki czemu owoce zyskaÅ‚y nowy smak i konsystencjÄ™. Ten szkocki przysmak znany jest do dziÅ› pod nazwÄ… „Black Dundee Marmolade”. SÅ‚odkÄ… marmoladÄ™ sporzÄ…dzić można gotujÄ…c przetarte owoce z dużą iloÅ›ciÄ… cukru (ponad 50% masy skÅ‚adników).



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma pierÅ› z kurczaka surowa
Kompot z brzoskwiń od razu do picia
kosmetyki naturalne

Wersja do druku