Kaszki są popularnym i często podawanym niemowlętom posiłkiem już po 4. miesiącu życia. Czy to dobry wybór? Kiedy i dlaczego warto je podawać dziecku - tu znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące mamy pytania.

Kiedy w diecie dziecka po raz pierwszy pojawiają się kaszki?

Moment rozpoczęcia rozszerzania diety zdaje się nieco zaskakiwać mamy, które planują go zwykle po tym, jak dziecko ukończy pierwsze półrocze życia, a często ten „wielki przełom” ma miejsce chwilę wcześniej. Kaszki ryżowe dodawane są przez mamy początkowo do butelki z mlekiem modyfikowanym, by następnie pojawić się w miseczce maluszka już w postaci zdatnej do jedzenia łyżeczką. Pokazuje to też, jak przydatne mogą być kaszki w rozszerzaniu diety niemowlęcia oraz uczenia go nowych „sposobów konsumpcji”. Kiedy ten proces odbywa się stopniowo, dziecko akceptuje zmiany naturalnie i bez znacznych oporów.

Od jakich kaszek najlepiej zacząć „kaszkową podróż”?

Mamy często zaczynają rozszerzanie diety od kleiku ryżowego, następnie kaszki o neutralnym smaku, z czasem wprowadzają kaszki smakowe, uwielbiane przez dzieci. Doświadczenia mam pokazują, że kaszki stanowią pomost pomiędzy mlekiem modyfikowanym a pokarmami stałymi. Pomagają uczyć dziecko jedzenia łyżeczką, co stanowi niejako zapowiedź kolejnego etapu nauki jedzenia - gryzienia i połykania pokarmów o stałej konsystencji.

Kiedy kaszki podawane są maluchom?

Kaszki są spożywane głównie rano lub wieczorem. Kaszki BoboVita to pożywny i lekkostrawny, a jednocześnie łatwy w przygotowaniu posiłek. Gdy tylko maluch przyzwyczai się do nowej dla niego konsystencji, bardzo chętnie jest gotów jeść kaszki o każdej porze dnia. Kiedy mama nie wie, jaką zdrową przekąskę dać dziecku np. na podwieczorek, kaszka z dodatkiem owoców jest smacznym i zdrowym rozwiązaniem.

Czy kaszki nie są za słodkie dla małych dzieci?

Kaszki przeznaczone dla dzieci zawierają cukier, ale jego ilość jest zgodna z wymaganiami dotyczącymi żywności dla niemowląt i małych dzieci, jak i dostosowana do małych organizmów. Ponadto kaszki stanowią naturalne źródło węglowodanów, dlatego doskonale dostarczają dzieciom energii do zabawy i nauki nowych umiejętności.

Czy kaszki zawierają tylko zboża, owoce i mleko, czy są czymś wzbogacone?

Kasze naturalnie dostarczają dziecku witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Kaszki dla niemowląt są wzbogacane w witaminy oraz w składniki mineralne: żelazo, wapń, cynk, jod i sód.

Czy kaszki na śniadanie i przed snem czymś się od siebie różnią?

Kaszki tzw. śniadaniowe, jak np. BoboVita Pyszne Śniadanko, zawierają taką kompozycję składników, która dostarcza dziecku energii na codzienne „brykanie” i spacery. Natomiast kaszki przeznaczone do podawania przed snem oprócz tego, że są lekkostrawne, są tak skomponowane, by dziecko nie budziło się w nocy na jedzenie, tak by spokojnie mogło przespać noc. Dzięki temu dziecko jest zadowolone, a mama może odpocząć po aktywnym dniu.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku