Ciemieniucha to bardzo częsta przypadłość niemowląt. Wiele z nich wcześniej czy później jest skazane na nią skazanych. Zazwyczaj pojawia się na głowie dziecka zanim skończy ono szósty tydzień życia, ale może wystąpić także w późniejszym wieku, zanim dziecko skończy około 1,5 roku.

Sygnałem, że maluch może mieć ciemieniuchę będą dla nas grube, żółte łuski, przypominające łupież, widoczne na główce malucha. Mogą one pokrywać całą jego główkę lub być widoczne jedynie w pojedynczych miejscach. Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ są domowe sposoby, żebyśmy mogły samodzielnie skutecznie zlikwidować ciemieniuchę u naszego maleństwa.

Warto jednak dowiedzieć się skąd u naszego dziecka wzięła się ta przypadłość i czy musi na nią zapaść każdy maluszek. Ciemieniucha to odrzucone komórki skóry oraz łój z gruczołów łojowych skóry. Nie jest znana jednak dokładna przyczyna ciemieniuchy. Ma to związek z tym, że w pierwszych miesiącach życia dziecka jego gruczoły łojowe są bardzo aktywne i istnieje ryzyko nadprodukcji tłuszczu. Wynikać może ona z tego, że na gruczoły łojowe działają hormony matki wydzielane razem z mlekiem. Nadprodukcja znajduje ujście z gruczołów na owłosionej skórze główki, gdzie miesza się ze złuszczonym naskórkiem. Po zaschnięciu tworzą się żółte strupki.

Wystąpieniu ciemieniuchy służy pora letnia i upały. Gruczoły skórne pracują wtedy w większym tempie. Ciemieniucha nie jest jednak niepokojąca i bolesna dla naszej pociechy. Dziecko nie ma też uczucia świądu. W bardzo rzadkich przypadkach, jeżeli zareagujemy za późno może wdać się infekcja na skórze dotkniętej ciemieniuchą. Objawiać się może zaczerwienieniem lub obrzmieniem, może także zacząć się sączyć.

Tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów na uniknięcie ciemieniuchy, niektóre czynności jednak mogą uchronić przed nią naszego maluszka. Najważniejsze, aby po wyjściu z domu zakładać dziecku bawełnianą czapeczkę (najlepiej w kolorze białym, by kolorowe barwniki nie podrażniły delikatnej skórki) i ściągać ją po wejściu do pomieszczeń, by główka się nie spociła. Codziennie powinnyśmy też czesać włoski dziecka miękką szczotką lub rzadkim grzebieniem. Należy myć włosy dziecka około dwóch razy w tygodniu. W tym celu możemy ze spokojem sumienia użyć jedynie samej wody i zanim dziecko skończy rok nie używać perfumowanych szamponów. Jeżeli uważamy, że szampon jest potrzebny możemy użyć nieperfumowany szampon dla niemowląt, najlepiej zakupiony w aptece lub nieperfumowane mydełko dla niemowląt.

Gdy zauważmy u dziecka zamiany, charakterystyczne dla ciemieniuchy powinnyśmy skorzystać z kilku znanych sposobów na jej wyleczenie. Czasem potrzebne są systematyczne zabiegi, trwające około 4 tygodni, by na dobre pozbyć się tej przypadłości. Najczęściej stosowana jest metoda smarowania główki dziecka oliwką dla niemowląt na około 15 minut przed kąpielą. Można do tego przykryć główkę dziecka watą nasączoną oliwką i założyć bawełnianą czapeczkę, aby oliwka lepiej wchłonęła w skórę. Po 15 minutach możemy delikatną szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt wyczesać łuski i następnie umyć główkę maluszka. Jeżeli ciemieniucha jest dość mocno nasilona możemy zamiast oliwki zastosować specjalne preparaty, dostępne w aptekach, takie jak np.. Klorane Bebe (krem nawilżający, zmiękczający i natłuszczający skórę, przywraca równowagę hydrolipidową i zapewnia ochronę suchej skóry przed działaniem czynników zewnętrznych), Skarb Matki Olejuszka, szampon Mustela Bebe (szampon zapobiegający przed ciemienuchą do codziennego użytku), czy emulsja Seboderm (o działaniu przeciwłojotokowym).

Na zmianę z tymi preparatami możemy używać namoczonych w ciepłej wodzie otrębów pszennych albo płatków owsianych, które zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka. By uniknąć wysuszenia skóry głowy dziecka w wyniku częstego mycia, zaleca się smarowanie jej po myciu włosów kremem nawilżającym.

Należy pamiętać, że nawet po zniknięciu ciemieniuchy trzeba obserwować skórę dziecka, ponieważ ciemieniuch ma skłonności do nawrotów. Kiedy nasze domowe sposoby nie przynoszą skutków możemy wybrać się do dermatologa z maleństwem, aby lekarz przepisał specjalną maść, zapobiegającą powstawaniu łusek .Jeżeli łuski nie chcą zniknąć mogą być również objawem alergii, którą często po konsultacji z lekarzem możemy leczyć, poprzez eliminację niektórych produktów w diecie.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku