W życiu każdego maluszka przychodzi taki moment, kiedy mleko przestaje zaspokajać jego rosnÄ…ce w niewiarygodnym tempie potrzeby żywieniowe – wtedy jest idealny moment wprowadzenia do jego jadÅ‚ospisu kaszek. Wkrótce i dzieci, i rodzice przekonajÄ… siÄ™, że stanowiÄ… one odpowiednie źródÅ‚o energii.

Kaszki to najchÄ™tniej wybierane posiÅ‚ki dla dzieci, których dieta może być już rozszerzana o inny niż mleko rodzaj pożywienia. PowstajÄ… z wysokiej jakoÅ›ci zbóż, pysznych dodatków (owoców, wanilii, kakao), oraz mleka modyfikowanego – w zwiÄ…zku z tym zawierajÄ… wszystko, czego potrzebuje intensywnie rozwijajÄ…ce siÄ™ dziecko. Kaszki można podawać o każdej porze dnia: rano (np. kaszki z serii BoboVita „Pyszne Åšniadanko”), jako drugie Å›niadanie, podwieczorek (np. kaszki BoboVita mleczne lub bezmleczne) lub przed nocnym odpoczynkiem i drzemkÄ…, (np. kaszki mleczne z serii BoboVita „Smaczny Sen”).

Intensywnie rozwijający się brzdąc potrzebuje różnorodnych bodźców żywieniowych, by się prawidłowo rozwijać. Podawanie maluchom posiłków o różnym smaku i konsystencji wprowadza je w bogaty świat smaków, uczy akceptacji różnorodnej diety i pomaga w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych na przyszłość.

Pomóż dobrze spożytkować energię

Maluch z pełnym brzuszkiem ma mnóstwo energii, żeby radośnie bawić się i dokazywać. Zdrowo rozwijającemu się, ruchliwemu dziecku rodzice powinni pokazać różne sposoby spędzania czasu w ciągu dnia, dostosowane do jego wieku. Proponujemy kilka pomysłów na zabawy z dziećmi o różnych porach dnia. Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci uwielbiają, kiedy im się śpiewa, mówi rymowane wierszyki lub naśladuje zwierzęce odgłosy.

Przy śniadanku:

Sroczka kaszkę ważyła
Zaczynając od kciuka, dotykaj po kolei paluszków dziecka. Przy pierwszych dwóch linijkach połaskocz jego dłoń, robiąc palcem kółeczka, naśladując mieszanie kaszki:
    Sroczka kaszkÄ™ ważyÅ‚a
    WażyÅ‚a, gotowaÅ‚a,
    Temu daÅ‚a na miseczkÄ™,
    Temu na Å‚yżeczkÄ™,
    Temu na jÄ™zyczek,
    Temu na talerzyczek,
    A temu maleÅ„kiemu nic nie daÅ‚a,
    Tylko dziobnęła i odleciaÅ‚a.

Przed sÅ‚owami „dziobnęła i odleciaÅ‚a” wytwórz napiÄ™cie, robiÄ…c pauzÄ™, a nastÄ™pnie zÅ‚ap dziecko delikatnie za nosek i je poÅ‚askocz.

Po porannym spacerze:

Kotek Puszek
Maluch leży na pleckach.
Mów głośno i wyraźnie wierszyk, wykonując następujące czynności:
    WidziaÅ‚am na ulicy biaÅ‚y kÅ‚Ä™buszek
    (poruszaj nogami w przód i w tyÅ‚)
Był to kotek zwany Puszek.
„Chodź siÄ™ bawić ze mnÄ…, Puszek”,
(poruszaj rączkami dziecka, jakby przywoływało kotka)
Fiku miku, bęc na brzuszek.
(przewróć dziecko na brzuszek)

Przed nocnym odpoczynkiem:

Umyj mnie
Kąpiąc dziecko, zmień i prowadź następującą rozmowę:
    Myjko, myjko, umyj mnie.
    Co mam umyć? (zmienionym gÅ‚osem)
    Paluszki.
    BiegnÄ™ już paluszki myć. (znów zmienionym gÅ‚osem)
Powtarzaj pierwsze linijki, a następnie za każdym razem dodawaj inną część ciała.
Wkrótce dziecko będzie prowadziło z Tobą dialog i mówiło, które części ciała masz umyć.







Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Paluszki rybne z piekarnika kcal

Wersja do druku