Koreańska szamanka Kim Keum-hwa już niebawem przyjedzie do Wrocławia i przeprowadzi niezwykły obrzęd. Tylko raz do roku w swej ojczyźnie kobieta na oczach milionów widzów, za pośrednictwem mediów, przeprowadza rytuał gut. Szamański obrzęd tym razem odbędzie się w Polsce. Koreanka odprawi swoisty chrzest na wodach Odry w intencji szczęścia mieszkańców Wrocławia w ramach Brave Festival.

Skarbnicą ludowej wiedzy dotyczącej starej koreańskiej kultury i legend o powstaniu narodu są szamani. Co ciekawe, w Korei stopniowo rolę tę przejmowały od mężczyzn kobiety. W Kraju Porannej Ciszy, jak poetycko zwie się Koreę, określa się je mianem mudang. Osoby te przesiadują przy stolikach przykrytych białym materiałem letnimi wieczorami, a przy nich znajduje się wianek osób, które cierpliwie wyczekują przepowiedzenia przyszłości. Są to głównie młode, zakochane pary. Obrazek ten stanowi olbrzymi kontrast wobec rozświetlonych neonami ulic Seulu, drapaczy chmur i ulicznego gwaru metropolii. W Korei Południowej utożsamiane z postępem cywilizacyjnym i innowacyjną technologią, w której dominuje chrześcijaństwo (ok. 1/3 narodu wyznaje tę religię) ludzie wciąż odczuwają ogromny sentyment i szacunek wobec dawnych wierzeń.

Kim Keum-hwa nie stanowi typowego przykładu koreańskiego szamanizmu. W tradycji Kraju Porannej Ciszy niepisaną zasadą jest, że nadprzyrodzone zdolności dziedziczy się z matki na córkę. Kim Keum-hwa w wieku 17 lat sama odkryła swoje powołanie. Kobieta przez kilka lat doświadczała nadprzyrodzonych zjawisk na samej sobie: energii każącej jej tańczyć przez całą noc, bądź przeciwnie – kompletnego braku sił i ogromnego, nieludzkiego przygnębienia. Wówczas już czuła, że została wybrana.

W 1972 szamanka wygrała narodowy konkurs ludowy poświęcony czci południowokoreańskiej generalicji. Zaprezentowała wówczas niezwykły obrzęd nazywany gut. Później artystyczno-duchowa kariera mudang nabrała szybkiego tempa. Kim Keum-hwa występowała m.in. w USA, Francji, Niemczech, Japonii a nawet Korei Północnej. W tym roku przyjedzie do Polski, gdzie zademonstruje niezwykły rytuał. Podczas nadchodzącego Brave Festival we Wrocławiu przeprowadzi obrzęd gut, podczas którego chrzcić będzie Odrę i modlić się o powodzenie dla mieszkańców miasta. To wydarzenie niezwykłe jest nie tylko ze względu na wyjątkową szamankę przeprowadzającą rytuał, ale także dlatego, że odbywa się  wyłącznie raz do roku. Gut zwyczajowo transmitowany jest w Korei za pośrednictwem mediów do milionów telewidzów, tym razem zaszczyt bezpośredniego uczestnictwa w obrzędzie spotka uczestników Brave Festival.

Gut nie jest skonkretyzowanym jednym rytuałem. Obejmuje on szerokie spektrum możliwych wykonań, liczby uczestniczących osób, miejsca, czasu itd. Również cel modlitw może być różny – od pomyślności połowów dla rybaków przez powodzenia na egzaminach po urodzenie męskiego potomka. Mudang w ramach swojej interpretacji obrzędu gut tańczy boso na ostrzach noży. Kim Keum-hwa trzyma również ostre przedmioty w ustach podczas transu. Przyjacielskie duchy pomagają jej nie odczuwać bólu. A duchy mogą być różne i nie zawsze chcą współpracować. Bywa, że trzeba użyć mocniejszych środków sprawiających, by istoty nadprzyrodzone uległy mocy szamanki, np. bicia duchów, zamykania w butelce czy zakopywania w ziemi. Przeważnie jednak mudang nie ma kłopotów przy przeprowadzaniu rytuałów. Wówczas, jak sama mówi, pomagają jej sami bogowie - nieba, gór, księżyca, ziemi i gwiazd. O ich obecności informują szamankę strumienie świateł w odcieniach żółci, czerwieni i błękitu.             

Podczas Brave Festival warto udać się w okolice wrocławskiego Ostrowa Tumskiego, by uczestniczyć w niezwykłym spektaklu łączącym artyzm, kunszt, tajemnicę i głęboką duchowość. Festiwal umożliwia partycypację w metafizycznym doświadczeniu, podczas którego bogowie różnych żywiołów proszeni będą o pieczę nad Wrocławiem i jego mieszkańcami. Niesamowita kobieta na oczach publiczności przeprowadzi niepowtarzalny dialog z nadprzyrodzonymi istotami. „Wszystkie modlitwy świata” nadchodzą milowymi krokami.

Koreański kut.  Mudang - duchowe medium. Szamański rytuał na wodzie, 7.07.09 (wtorek), godz. 21.30, róg bulwaru Xawerego Dunikowskiego i ulicy Garncarskiej.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma ryba Miruna

Wersja do druku