Powoli zbliżają się wakacje i miejmy nadzieję, że wyższe temperatury wreszcie do nas zawitają. Niektóre z nas swój urlop spędzą na terenie naszego kraju, niektóre być może będą miały okazję poopalać się na tropikalnych plażach. Warto jednak do tego czasu na igraszki ze słońcem przygotować nie tylko nowy strój kąpielowy i zaopatrzyć się w mleczko z filtrem, ale po zimie przygotować i odżywić odpowiednio naszą skórę na przyjście nowej pory roku.
Niezastąpione działanie wygładzające, odżywcze i poprawiające koloryt skóry posiada peeling. Warto, abyśmy przekonały się do niego i stosowały go zwłaszcza w okresie letnim raz w tygodniu. Peelingi zwykle kupujemy w drogeriach, ponieważ jest ich zatrzęsienie. Do wyboru mamy ich skład, zapach, czy dodatkowe właściwości wyszczuplające lub antycellulitowe. Jeżeli posiadamy jednak odrobinę zapału i cenimy sobie moc naturalnych składników, możemy przygotować wcale nie mniej skuteczny peeling samodzielnie.

Zastanówmy się jednak wcześniej, jakie właściwie ma działanie peeling kosmetyczny i jak go prawidłowo stosować, by mieć jak najlepsze efekty. Peeling to inaczej złuszczanie skóry, ponieważ polega na usuwaniu obumarłego naskórka. Naturalny cykl odnowy skóry trwa 28 dni. W tym czasie komórki wędrują z głębszych warstw naskórka do warstwy rogowej. Po spełnieniu swych funkcji obumierają i złuszczają się. Peeling pomaga się nam ich pozbyć, pozostawiając skórę jaśniejszą i zdrowszą. Kosmetyk poprawia także mikrokrążenie, ponieważ nadaje skórze ładniejszy koloryt i naturalną gładkość. Oczyszcza ją dogłębniej, niż podczas kąpieli i dzięki temu pozwala na lepsze wchłanianie innych preparatów z substancjami aktywnymi (balsamy, olejki, kremy).

W przypadku chęci zastosowania przez Was peelingu na twarz radziłabym zastosowanie np. ścierającego scrubu, przeznaczonego do cery normalnej lub ze skłonnością do przetłuszczania się. Scrub zawiera ziarniste drobinki, np. z pestek migdałów lub moreli, które działają jak delikatny papier ścierny. Avon ma w swojej ofercie także kosmetyki typu peel-off, odpowiednie do cery tłustej. Nakładamy go na twarz, a po zastygnięciu zdejmujemy płatami jak plaster.


A teraz kilka przepisów na peeling domowej roboty:


Peeling kawowy

Złuszcza naskórek, poprawia krążenie, a dzięki temu pomocny jest w walce z cellulitem. Przy tym ma wspaniały aromat. Przepis można dowolnie modyfikować w zależności od preferencji (można użyć więcej kawy lub aromatów).

8 lub więcej łyżeczek mielonej kawy wysypujemy na sitko, zalewamy wrzątkiem i zaparzamy. Następnie fusy z kawy mieszamy w miseczce z oliwką lub żelem pod prysznic (dowolnie, najlepiej z żelem bezzapachowym). Można dodać szczyptę cynamonu, lub dowolnego olejku zapachowego (np. pomarańczowego). Należy nakładać na zwilżona skórę i masować ok. 10 min. (czas masowania jest dowolny). Po masażu spłukać wodą i nałożyć na skórę balsam.

Peeling z otrębów pszennych

Otręby doskonale nadają się do ścierania zrogowaciałego naskórka. Dodajemy je do oliwki kosmetycznej. Proporcje mieszamy na oko - ważne jest żeby masa była lekko gęsta.

Peeling z kawy mielonej na wygładzenie dłoni

Dwie łyżeczki mielonej kawy wymieszaj z oliwką lub balsamem, aby powstała w miarę gęsta, kremowa konsystencja. Wmasuj w dłonie. Po zabiegu dłonie są wyraźnie gładsze i rozjaśnione

Peeling śmietanowy

Pół filiżnaki śmietany mieszamy z około 4 czubatymi łyżkami stołowymi soli. Delikatnie wmasowujemy peeling w całe ciało oraz stopy, omijając twarz. Po wykonanym peelingu dokładnie myjemy ciało. Należy stosować raz na dwa tygodnie.

Peeling cukrowy

Do pół szklanki cukru dodajemy łyżkę miodu. Do tego możemy wcisnąć 3 kapsułki witaminy A + E, którą kupimy w aptece. Uzupełnij 1/3 szklanki oliwy z oliwek i 3 łyżkami oliwki dla niemowląt. Dorzuć dwie gałązki posiekanego rozmarynu i wszystko wymieszaj. Po połączeniu składników mieszanina oleju i oliwki powinna przykrywać cukier centymetrową warstwą.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku