Mamy wiosnę, a co za tym idzie, posiadamy więcej możliwości na kulinarne fanaberie. Możemy pozwolić sobie na zdrowsze odżywianie, bo większość warzyw i owoców właśnie w tym okresie jest najłatwiej dostępnych i nie są już tak przeraźliwie drogie, jak te sprowadzane do nas w okresie zimowym. Dzisiaj chciałabym Was namówić na mój pomysł na ciekawą, wiosenną potrawę, jaką będą białe szparagi i coraz częściej jadane u nas – zielone i filetowe. Możemy je przyrządzać na bardzo wiele sposobów jako dodatek do potraw lub jako danie główne (wszystko zależy od przygotowania).

Warto także na początku wspomnieć, że szparagi bogate są m.in. w witaminy B, C, E, A, potas, magnez, fosfor, wapń, beta karoten i kwas foliowy- są więc bardzo zdrowe. To niezwykle cenne warzywa dla naszego organizmu, które zaleca się także podczas diety, ponieważ posiadają jedynie 25 kcal w 100 gramach.

Najpopularniejszymi daniami ze szparagów są omlety, tarty, zupy - kremy szparagowe, czy smakowite zapiekanki. Szparagi wspaniale smakują również z rozmaitymi sosami, które możemy przygotować samodzielnie. We Francji królują szparagi podawane z jajkami w koszulkach - Oeufs pochés aux asperges et crème fraîche. Prawdziwym rarytasem jest również danie zainspirowane kuchnią polską, a mianowiecie, szparagi po polsku - Asperges à La Polonaise, czyli szparagi polane tartą bułką smażoną na maśle.

Należy pamiętać o tym, aby przed przygotowaniem surowe szparagi w całości lub obrane najlepiej przechowywać w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę. Przed przygotowaniem jakiejkolwiek potrawy powinniśmy obciąć ogonki szparagów, a łodygi układać w dużym garnku do góry główkami. Podczas przyrządzania szparagów dobrze jest do gotującej się wody dodać obierki ze szparagów, dzięki czemu warzywa staną się bardziej aromatyczne i skondensowane w smaku. Warto pamiętać także o tym, aby nie przegotować szparagów - najlepiej wyjąć je z wody, gdy nie są jeszcze zupełnie miękkie. Gdy będziemy podsmażać szparagi na maśle staną się one bardziej słodkie.

A oto kilka przepisów z wykorzystaniem szparagów:


1. Szparagi zapiekane pod serowym beszamelem

Czas przygotowania wynosi 45 minut, na 2 porcje.

Składniki:

2 pęczki białych szparagów (około 1 kg)
200 g ostrego w smaku sera
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
pół szklanki mleka
1 łyżka oleju
sól, pieprz, szczypta cukru

Przygotowanie:

Szparagi cienko obrać na całej długości odcinając zdrewniałe końcówki. Związać w pęczek bawełnianą, białą nitką i gotować we wrzątku z dodatkiem cukru i soli przez około 5 minut. Masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę i zrobić jasną zasmażkę. Zdjąć z ognia, wlać mleko i dokładnie rozmieszać. Ciągle mieszając podgrzewać aż do wrzenia. Doprawić solą i pieprzem. Następnie dodać starty ser. Dokładnie wymieszać. Szparagi odsączyć, układać w natłuszczonej formie do zapiekanek, polać przygotowanym sosem. Zapiekać przez około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do około 180 stopni.

2. Szparagi po polsku


Czas przygotowania wynosi ok. 50 minut, 4 porcje.

Składniki:

900 g szparagów
sól
3 łyżki masła
45 g tartej bułki
3 żółtka ugotowane na twardo, posiekane
1 łyżka siekanej natki pietruszki

Sposób przygotowania:

Dokładnie myjemy warzywa i odłamujemy zdrewniałe końce. Obieramy szparagi poniżej główki i związujemy w 2/3 pęczki. Wszystkie resztki zalewamy wrzącą, osoloną wodą do 1/3 wysokości garnka. Pionowo wkładamy szparagi do wrzącej wody, przykrywamy i zmniejszamy płomień na średni. Gotujemy 15 min lub do miękkości. Wyjmujemy z wody, osuszamy i umieszczamy na podgrzanych talerzach. Utrzymujemy talerze w cieple. Rozpuszczamy masło na małej patelni i dodajemy bułkę; podsmażamy, mieszając, aż bułka się zarumieni. Dodajemy żółtka i natkę, mieszamy. Wykładamy na szparagi i natychmiast podajemy.

3. Aksamitny krem szparagowy

Składniki:

1 kg szparagów
60 g masła
150 g mąki
500 ml mleka
750 g bulionu wołowego
3 żółtka
8 łyżek startego parmezanu
120 ml śmietanki
sól
pieprz

Przygotowanie


Na połowie rozgrzanego masła przesmażamy mąkę, po czym rozprowadzamy ją z mlekiem i zalewamy bulionem. Następnie doprowadzamy całość do wrzenia, wówczas dodajemy szparagi obrane z zdrewniałych końców. Doprawimy do smaku solą oraz pieprzem i trzymamy na ogniu ok. 15 minut. W między czasie resztę masła należy wymieszać razem z żółtkami, parmezanem oraz śmietanką. Przelewamy całość do zupy i dokładnie mieszamy, aż do powstania aksamitnego kremu.

4. Szparagi z łososiem

Składniki:

pęczek szparagów białych lub zielonych
100g łososia wędzonego
200-250ml śmietany 22%
łyżka masła
łyżka soku z cytryny
sól, pieprz, cukier (do gotowania szparagów)
listki pietruszki, koperku lub kolendry do przybrania

Przygotowanie:

Szparagi gotujemy klasycznie. W czasie, kiedy się gotują na dobrze rozgrzanym maśle podsmażamy 2-3 minuty niezbyt drobno pokrojonego łososia z dodatkiem soli, pieprzu i soku z cytryny. Następnie do łososia dodajemy śmietanę i wszystko podgotowujemy na wolnym ogniu jakieś 5 minut i ew. doprawiamy. Gorące szparagi wykładamy na talerz i polewamy łososiem w śmietanie. Potrawę możemy jeszcze przybrać listkami pietruszki, koperku lub kolendry. Podajemy oczywiście na gorąco zaraz po zrobieniu.

Pozostaje mi teaz jedynie życzyć Wam smacznego :) Pamiętajcie, że maj to miesiąc na szparagi i warto wykorzystać go na kulinarne eksperymenty z tymi warzywami!



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Drożdżówka z makiem Biedronka kcal
Jesiotr wędzony wartości odżywcze
Ile kalorii ma fasola szparagowa

Wersja do druku