Zbliżają się wakacje i wiele nas zaczyna planować już swój urlop wypoczynkowy. Jeszcze wcześniej być może niektórzy wybiorą się na weekend majowy gdzieś za miasto. Co zrobić, kiedy mamy w domu psa? Gdzie wyjechać, by nie czuć, że sprawiamy komuś kłopot lub nie mieć poczucia, że jesteśmy niemile widzianymi gośćmi? Na te i inne pytania postaram się dzisiaj Wam odpowiedzieć.
Zacznijmy od tego, że posiadanie w domu radosnego pupila sprawia wszystkim dużo radości. Traktujemy go jak członka swojej rodziny i często bywa tak, że nie mamy komu zostawić swojej pociechy, kiedy chcemy wybrać się na wakacje. Przecież prawo do wypoczynku każdemu z nas się należy i nikt tej prawdzie sprzeciwić się nie może.

Zapewne zdążyliście się już zorientować, że pies to zwierzę bardzo towarzyskie, które chce każdą chwilę spędzać ze swymi właścicielami. Jednak decyzja zabrania psa w daleką podróż samochodem, pociągiem, czy nawet samolotem powinna być przez nas bardzo dobrze przemyślana. W przypadku dalekiej drogi samochodem ważne, aby pies był cały czas z nami i nie zostawał sam w rozgrzanym samochodzie. Ważne, abyśmy robili często przystanki( zwłaszcza, jeżeli temperatura na dworze jest dość wysoka) i pozwolili psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w pobliżu parkingu. Ważne abyśmy podawali psu duże ilości wody do picia na każdym przystanku, aby uniknąć udaru!

Domek letniskowy to znakomite rozwiązaniem na spędzenie urlopu z psem. Zwykle w pobliżu jest dużo terenów zielonych, gdzie będziemy mogli wyprowadzić psa. Ośrodki wypoczynkowe, a zwłaszcza pola kempingowe coraz powszechniej zapraszają turystów ze zwierzętami domowymi, zdarza się także, że bez dodatkowej opłaty. Przy rezerwacji warto jednak sprawdzić, czy możesz zabrać ze sobą swojego ulubieńca.

Obecnie także wiele hoteli w Polsce i za granicą jest otwartych na przyjmowanie turystów wraz z ich pieskami. Wybierając się na wypoczynek do hotelu musimy powiadomić przy rezerwacji pokoju, że przyjedziemy z pupilem oraz o ile to możliwe poprośmy o pokój na parterze. Jeśli już postanowimy zostawić psa w pokoju hotelowym, możemy umieścić na drzwiach zawieszkę „Nie przeszkadzać”. Nie musimy zostawiać psa w pokoju zawsze kiedy schodzimy do hotelowej restauracji. Możemy spokojnie zabrać go ze sobą i wybrać stolik z boku lub w rogu, gdzie pies będzie mógł spokojnie leżeć. Ważne, żebyśmy nie zapomnieli o tym, aby zabrać ze sobą z domu psie miski na picie i jedzenie. Pamiętajmy także, by nie wycierać brudnych psich łap w hotelowe ręczniki. Zabierz jakiś stary ręcznik z domu.

Wyjeżdżając z psem za granicę musimy pamiętać, aby wyrobić mu paszport oraz wszczepić chip, a także poddać specjalnym badaniom, czyli kwarantannie. Przed wyjazdem za granicę warto także dokładnie dowiedzieć się, jakie są wymagania i przepisy regulujące pobyt w danym kraju z czworonogiem. W samolocie zwierzęta przewożone są w specjalnych pojemnikach lub klatkach, w lukach bagażowych samolotu. Wszelkie informacje zostaną udzielone nam w biurze linii lotniczej, jaką zamierzamy podróżować. Należy zawsze odpowiednio wcześniej przed wyjazdem dowiedzieć się o wszystkich potrzebnych do spełnienia warunkach podróży.

Wybierając się na wypoczynek w góry, musimy także rozejrzeć się za ośrodkiem, w którym psiaki i ich właściciele są mile widziani. Warto jeszcze przed samym wyjazdem poszukać informacji, na jakie szlaki możemy wybrać się z psem. Po górach pies będzie musiał chodzić niestety z nami na smyczy.

Pamiętajmy, że dla chcącego nic trudnego i jeśli tylko będziemy chcieli zaplanować wypoczynek z ulubieńcem, nie musi być to dla nas stracony czas. Z pewnością nie okaże się, że mieliśmy zmarnowany wyjazd i przez psa czuliśmy się ograniczeni. Na pewno psiak doceniłby, że zamiast pozostawienia go u kogoś w domu lub odstawieniu do psiego hotelu, miał możliwość cieszyć się z nami wakacjami i naszym wolnym czasem!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Smycz behawioralna

Wersja do druku