24 marca już po raz piąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień Życia. „Stawiam na rodzinę!” to hasło tegorocznych obchodów. Organizatorzy chcą podkreślić olbrzymią rolę rodziny w życiu Polaków oraz znaczenie firm rodzinnych dla polskiej gospodarki.

Z badań socjologicznych wynika, że dla 92% Polaków rodzina jest konieczna do szczęśliwego życia, zaś dla 72% szczęście rodzinne jest główną przesłanką, którą się w życiu kierują. Znaczenie rodziny podkreśla Aleksander Zioło z Warsztatów Analizy Socjologicznej – „Rodzina jest dla Polaków najważniejsza i to się nie zmienia. Ciągle deklarujemy, że chcemy mieć rodzinę, jest dla nas miernikiem szczęścia. Chcemy mieć rodziny wielodzietne - ponad 50% Polaków deklaruje, że chce mieć rodzinę 2+2, a 30% 2+3 lub więcej”.

Takie obserwacje potwierdza Paweł Gierech z Centrum Myśli Jana Pawła 2.  „Prawie nie ma polaków, którzy w badaniach odpowiadaliby, że chcieliby być samotni, bądź chcieliby nie mieć dzieci. Zdecydowana większość ludzi jest za modelem rodziny, w którym są dzieci i dorośli, a czasami również dziadkowie – zatem za modelem rodziny wielopokoleniowej. I zdecydowana większość z nas w takich rodzinach żyje.” Gierech jest przekonany, że potrzeba w Polsce dobrego klimatu dla rodziny – w staraniach państwa, w zainteresowaniu mediów, w obszarze troski Kościoła i działania organizacji pozarządowych. Siła rodziny pozostaje naszym narodowym skarbem - kto wie, może w czasach światowego kryzysu gospodarczego tym cenniejszym… Warto o nią dbać.

Ambasadorami tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia zostali Paulina i Maciej Kurzajewscy -  znana prezenterka telewizyjna i dziennikarz sportowy. Przyznają, że zdecydowali się na udział w akcji bez najmniejszego wahania.

„Jesteśmy w tych 92 proc. Polaków, dla których rodzina jest najważniejsza. Nie wyobrażamy sobie życia bez rodziny. To wiąże się z ogromnym nakładem pracy i zaangażowaniem, ale warto się starać. Każdego dnia trzeba bardzo dużo rozmawiać i starać się każdą wolną chwilę poświęcać rodzinie. To później zostanie nam odpłacone w dwójnasób” - powiedział Maciej Kurzajewski. „Dla nas ważne jest, by każdy w rodzinie miał swoje miejsce, czuł się szanowany, wysłuchany. Trzeba rozliczyć się ze sobą, powiedzieć co ja dobrego mogę do tej rodziny wnieść, co ja mogę w sobie zmienić, trzeba również rozmawiać z osobami w rodzinie, czy to jest mąż czy to jest żona, czy teściowa czy mama czy dzieci. Jakie są wasze oczekiwania, co wy chcecie w tą rodzinę wnieść jakie są wasze troski, jakie są wasze marzenia, spróbować razem zbudować coś co będzie miało niepowtarzalną wartość - dodaje Paulina Smaszcz- Kurzajewska.

Organizatorzy podkreślają także rolę rodziny w życiu gospodarczym kraju. Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zwraca uwagę na to zagadnienie. „Szacuje się, że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią ok. 60 proc. wszystkich firm w UE, a w Polsce nawet 80 proc. z 1,8 mln firm działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw” - poinformował. Dodaje także, że sektor ten, wraz z gospodarstwami rolnymi, które w prawie 100 proc. są firmami rodzinnymi, wytwarza ponad połowę PKB i tworzy ponad 60 proc. miejsc pracy. Co więcej firmy rodzinne wykazują największą mobilność i zdolność do dostosowania do wymagań rynku zarówno w dobie prosperity jak i w dobie kryzysu. Warto podkreślić, że wspólne działanie i towarzysząca mu determinacja zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy członków rodziny, budujących podstawy materialnego bytu dzisiaj i na rzecz przyszłych pokoleń, jest nie do przecenienia w naszym społeczeństwie.

Jeden z organizatorów tegorocznych obchodów Jacek Sapa, zwraca uwagę, że podobnie jak w latach ubiegłych kampania związana z Dniem Życia będzie miała jedynie pozytywny wydźwięk, a jej celem będzie afirmacja wartości rodzinnych, promocja dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny. W ramach obchodów dnia życia odbędzie się szereg inicjatyw lokalnych, a w mediach pojawi się spot reklamowy z udziałem rodziny Kurzajewskich.

Są w naszym życiu rzeczy bardzo ważne, które uznajemy za tak oczywiste, że nie poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi.  Często dzieje się tak z rodziną. W rodzinie przychodzimy na świat, dorastamy, aż w końcu zakładamy nową, przejmując pałeczkę w sztafecie pokoleń. Rodzina jest tłem, na którym rozgrywają się życiowe scenariusze większości z nas. Jest obecna, kiedy spełniają się nasze marzenia, spotykają nas niepowodzenia, kiedy odnosimy małe i duże sukcesy. Rodzina jest jak port, z którego wyruszamy do szkoły, pracy i do którego wracamy, kiedy stawimy już czoła wyzwaniom. To jedyny stały punkt w barwnym kalejdoskopie naszych codziennych przeżyć, doznań i doświadczeń. Jak ubogie byłoby nasze życie bez rodziny?

Przypadający 24 marca Narodowy Dzień Życia został ustanowiony uchwałą Sejmu w sierpniu 2004 r. W zeszłym roku obchodzony był pod hasłem „Jestem mamą. To moja kariera”. Mottem Dnia Życia w 2007 r. było „Razem na zawsze”, a tematem przewodnim - małżeństwo. W 2006 r. w ramach obchodów promowano ojcostwo, posługując się hasłem „Być ojcem - rola życia”. W 2005 r. dzień ten poświęcony był rodzinom wielodzietnym; obchodzono go pod hasłem „Dom pełen skarbów”.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku