Maj był w tym roku dość zimny, ale już niedługo zaczną się ciepłe wieczory. Wraz z tymi wieczorami nadejdzie najlepszy czas na spotkanie z przyjaciółmi, spotkania przy grillu. Na początek kilka dobrych rad, które pomogą nam uniknąć nerwów w czasie przyjęcia. Miejsce do ustawienia grilla powinno być przewiewne, ale także osłonięte od wiatru. Ze względu na ciepło buchające z grilla ustaw go z dala od roślin. Podłoże powinno być równe i ewentualnie zabezpieczone przed spadaniem iskier. Jeśli zamierzasz grillować po zmierzchu nie zapomnij o dodatkowym źródle światła. Z pewnością przyda się także dodatkowy stół na przydatne akcesoria (miski z mięsem, noże, spryskiwacze itp.)

Akcesoria, które przydadzą się w czasie pieczenia to: zestaw ostrych noży, pędzle do smarowania potraw tłuszczem, łopatki, szczypce, spryskiwacze. Nie zapomnij o zestawie przypraw w pojemnikach nawet jeśli pieczesz potrawy już wcześniej przyprawione lub zamarynowane.

Ruszt grilla przed rozpoczęciem pieczenia powinien być czysty. Nie trzeba do tego celu używać proszków lub płynów. Wystarczy rozpalić grilla trochę wcześniej położyć ruszt blisko żaru, poczekać aż tłuszcz wraz z resztkami przypraw rozgrzeje się, a następnie drucianą szczotka zetrzeć wszystko. Lepiej robić to przed przyjęciem niż zaraz po zakończeniu pieczenia. Powód jest prosty : tłuszcz zebrany na ruszcie w pewien sposób go konserwuje zabezpieczając przed korozją.

Do rozpalenia grilla można posłużyć się płynną podpałką lub specjalnymi nasączonymi łatwopalną substancją kawałkami sprasowanego papieru lub wiór. Uzyskanie odpowiedniego żaru to kwestia około 20 minut. Gdy wszystkie kawałki węgla rozżarzą się rozprowadź je równomiernie i poczekaj około 10 minut, aż zacznie tworzyć się popiół - wtedy grill najlepiej nadaje się do pieczenia.

Jedną z najważniejszych umiejętności, która pomoże przy pieczeniu to kontrolowanie temperatury.Podstawowa metoda to wysokość rusztu nad rozgrzanym węglem drzewnym. Inna - bardzo użyteczna - wymaga jednak dużego, najlepiej długiego grilla. Polega na stworzeniu w palenisku 2-3 stref:

- Pierwsza strefa to podwójna lub potrójna warstwa rozżarzonego węgla. Tu temperatura jest wysoka -opieka się "skórka".
- Druga strefa to pojedyncza warstwa węgla, tu potrawy zaczynają się tak naprawdę piec.
- Trzecia strefa to wolna od węgla część paleniska. W tej strefie mięso trzyma temperaturę lub studzi się, unikając zwęglenia

Piekąc potrawy należy pamiętać o jednej zasadzie. Czym grubsza porcja mięsa tym temperatura powinna być niższa. Pieczenie grubych porcji na gorącym żarze kończy się przypaleniem zewnętrznych warstw ,a środek zostanie niedopieczony.

Przedstawione rady to tylko podstawy sztuki grillowania. Sukces tkwi w kulinarnej wyobraźni, dobieraniu mięs i przypraw. Oczywiście potrzebne jest także doborowe towarzystwo.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku