Choć białe szaleństwo na nartach będziesz musiała odłożyć na przyszłe lata, to na ogół nie ma przeciwwskazań, żeby wybrać się w zimową podróż samochodem, pociągiem czy nawet samolotem.
Na podróże najlepszy jest II trymestr. Wtedy kobieta ma najczęściej za sobą dolegliwości pierwszych trzech miesięcy, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnim okresie ciąży. Oczywiście, jeśli czujesz się dobrze, każdy moment ciąży jest odpowiedni na podróż. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Przed każdą dłuższą podróżą najlepiej zasięgnij rady lekarza, który zbada Cię i doradzi jak dbać o siebie w czasie podróży. Poszukaj też informacji o najbliższym szpitalu. Przyda się, jeśli nagle poczujesz się gorzej. Nie zapomnij zabrać ze sobą ostatnich badań (ważna jest zwłaszcza grupa krwi), karty ciąży i legitymacji ubezpieczeniowej, a jeśli wyjeżdżasz za granicę, konieczne będzie dodatkowe ubezpieczenie.

Gdzie pojechać?

JeÅ›li brakuje nam Å›niegu i mrozu, trzaskajÄ…cego za oknem (niestety ostatnio staÅ‚y siÄ™ towarem deficytowym), to najodpowiedniejsze bÄ™dzie poÅ‚udnie Polski. Zimowe spacery w górskiej scenerii, a potem kubek gorÄ…cej herbaty przed kominkiem pozwolÄ… ci zrelaksować siÄ™ przed trudami porodu. Wybierz jednak góry do wysokoÅ›ci 2500 m n.p.m. Rejony wysokogórskie nie sÄ… polecane dla ciężarnych ze wzglÄ™du na rzadsze powietrze i ciÅ›nienie, które może uszkodzić ksztaÅ‚tujÄ…cy siÄ™ maÅ‚y organizm.  MiÅ‚oÅ›niczkom cieplejszych klimatów polecamy podróż do Egiptu czy Tunezji. ZimÄ… nie jest tam, tak gorÄ…co, jak w sezonie letnim, a bogata oferta biur podróży pozwala wybrać najlepsza ofertÄ™. Lepiej jednak uważać z egzotycznymi podróżami w ciąży, ze wzglÄ™du na niebezpieczeÅ„stwo różnych chorób, które mogÄ… zagrażać dziecku. Bardzo niebezpieczna jest zwÅ‚aszcza malaria, dlatego unikaj krajów o wysokim ryzyku zarażenia siÄ™ tÄ… chorobÄ…. PamiÄ™taj, że wielu antybiotyków czy szczepionek nie można stosować w czasie ciąży. Odradzamy nurkowanie podczas ciąży. Nie ma wystarczajÄ…cej iloÅ›ci badaÅ„, potwierdzajÄ…cych bezpieczeÅ„stwo tej formy aktywnoÅ›ci.

Samochód

Podróż samochodem czÄ™sto trwa dÅ‚ugo. Siedzenie w jednej pozycji przez dÅ‚uższy czas może spowodować problemy z krążeniem, a nawet zakrzepy. PodróżujÄ…c samochodem rób czÄ™ste przerwy, nawet co dwie godziny. Wyjdź z samochodu i przejdź siÄ™. To wydÅ‚uży czas podróży, ale zapewni Tobie i dziecku niezbÄ™dny komfort jazdy. Zadbaj również o swoje bezpieczeÅ„stwo. Na rynku dostÄ™pne sÄ… specjalne adaptery, przeprowadzajÄ…ce pasy bezpieczeÅ„stwa pod brzuszkiem. W przypadku nawet drobnej stÅ‚uczki, zaciskajÄ…cy siÄ™ na brzuchu pas może spowodować poważne uszkodzenia dziecka, prowadzÄ…ce nawet do przedwczesnego porodu czy Å›mierci.  

Obecnie najciekawszym produktem na rynku jest adapter marki Clippasafe.  Adapter skÅ‚ada siÄ™ ze specjalnej miÄ™kkiej podkÅ‚adki, umieszczanej na siedzeniu, którÄ… mocuje siÄ™ za pomocÄ… pasków wokół fotela. Dodatkowy mocny uchwyt utrzymuje pas bezpoÅ›rednio nad udami. Takie rozwiÄ…zanie sprawia, że poczujesz siÄ™  bezpiecznie i wygodnie w zapiÄ™tych pasach. Adapter  doskonale chroni dziecko i pozwala skierować siÅ‚Ä™ uderzenia na biodra i miednicÄ™, dużo bardziej odporne na urazy.  Adapter marki  Clippasafe jest uniwersalny,  pozwala  na podróże samochodem  zarówno w spódnicy, jak i w sukience. Możesz również w ten sposób bezpiecznie prowadzić samochód.

Podczas podróży autem problemem może być... ogrzewanie. Wysiadając z nagrzanego auta narażasz siebie i dziecko na szok termiczny. Różnica temperatur może wynosić nawet ponad 20 stopni, co w przypadku częstych przerw może prowadzić do przeziębienia czy infekcji gardła. Pamiętaj, że każda infekcja w ciąży jest potencjalnie niebezpieczna dla dziecka, dlatego lepiej ich unikać. W samochodzie po prostu zmniejsz ogrzewanie i załóż kurtkę. Zabierz ze sobą również dużą butelkę wody mineralnej i termos z gorącą herbatą.

Samolot

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróży powietrznych, jednak  wiÄ™kszość linii lotniczych nie chce zabierać mam w zaawansowanej ciąży (powyżej 32-35 tygodnia). Przed każdÄ… podróżą samolotem należy bezwzglÄ™dnie skontaktować siÄ™ z lekarzem. Poszczególne  linie lotnicze majÄ… swoje przepisy dotyczÄ…ce przewożenia kobiet w ciąży, dlatego przy rezerwacji biletów zapytaj, czy wymagane sÄ… jakieÅ› dodatkowe zaÅ›wiadczenia czy inne dokumenty. PoproÅ› o miejsce w Å›rodkowej części kabiny, gdzie turbulencje sÄ… mniej odczuwalne. Dobrze jest też siedzieć tak, abyÅ› mogÅ‚a swobodnie wyjść czy rozprostować nogi. DÅ‚uższa podróż samolotem również grozi zakrzepami, dlatego czÄ™sto chodź po pokÅ‚adzie, rozciÄ…gnij siÄ™. Pij dużo pÅ‚ynów, bo powietrze w samolotach jest bardzo suche. Dowiedz siÄ™ również jakiej pomocy lekarskiej możesz oczekiwać na pokÅ‚adzie samolotu. W wielu portach lotniczych kobieta ciężarna zwolniona jest z przejÅ›cia przez bramkÄ™ do wykrywania metali, jednak badania nie potwierdzajÄ… jej wpÅ‚ywu na dziecko, wiÄ™c możesz bez obaw przez niÄ… przejść.

PociÄ…g

Podróż pociÄ…giem to  szczególnie polecana forma podróżowania w ciąży, niezależnie od stopnia jej zaawansowania.  Pozwala na dużą swobodÄ™ ruchów, wybieraj jednak przedziaÅ‚y dla niepalÄ…cych ze wzglÄ™du na dużą szkodliwość dymu nikotynowego dla rozwijajÄ…cego siÄ™ maleÅ„stwa.

Ciąża to stan wyjÄ…tkowy, jednak nie jest chorobÄ…, dlatego nie musisz na 9 miesiÄ™cy zamykać siÄ™ w domu. OczywiÅ›cie, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazaÅ„ do dÅ‚uższych podróży. Romantyczny weekend we dwoje w górskiej chacie czy relaks w bardziej odlegÅ‚ych zakÄ…tkach  bÄ™dzie niezapomnianym wspomnieniem z okresu ciąży, a Ty nabierzesz siÅ‚ przed wyzwaniem, jakim jest poród i macierzyÅ„stwo.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

noworodek

Wersja do druku