Zabieg polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej ( do granicy warstwy brodawkowatej i siateczkowatej) za pomocą bębna z materiałem ściernym ( szczotka diamentowa, druciana, z papierem ściernym). Wskazaniami do zabiegu dermabrazji są:
– blizny potradzikowe,
– blizny po oparzeniach niepełnej grubości,
– blizny po ospie wietrznej,
– blizny pourazowe,
– tatuaże,
– powierzchowne zmarszczki twarzy głównie wokół ust.

W zależności od rozległości zmian, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Odbudowa naskórka następuje w ciągu 5 – 10 dni. Gdy zmiany są głębokie – zabieg dermabrazji należy powtórzyć po kilku miesiącach. Po zabiegu powrót do pracy wynosi około 10 dni. Należy pamiętać o tym, że operacja nie zlikwiduje całkowicie blizn – staną się one jedynie mniej widoczne. Sukces dermabrazji zależy od zdolności skóry do wytworzenia nowej warstwy naskórka / górnych warstw skóry właściwej z przydatków skóry. Tam, gdzie nastąpiło ich zniszczenie ( np. po radioterapii, głębokim oparzeniu) lub gdzie jest ich za mało ( grzbietowa część ręki, powieki, dolna cześć szyi) istnieje ryzyko opóźnionego gojenia i / lub przerosłych blizn.

LASERY

Termin laser jest akronimem Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania.Idea działania lasera – przesyłanie energii za pomocą światła - opracowana została przez Einsteina w 1917 roku. Teorię w praktykę ubrał Teodor Maimon, gdy po raz pierwszy w 1960 roku zastosował wzbudzony kryształ rubinu do wytworzenia promienia lasera. W 1961 roku lasery zostały wykorzystane w medycynie – najpierw w okulistyce, następnie w dermatologii, ginekologii, neurochirurgii, otolaryngologii, urologii. Do chirurgii plastycznej lasery wkroczyły w latach 80, kiedy to zauważono, że laser argonowy daje lepsze wyniki leczenia zmian naczyniowych niż metody konwencjonalne. Natomiast w medycynie estetycznej masowo zaczęto wykorzystywać lasery od 1995 roku, po ukazaniu się artykułu na temat wygładzenia zmarszczek twarzy za pomocą lasera C02.

ZASADA DZIAŁANIA LASERA

Istotą działania lasera jest wytworzenie bardzo intensywnej, skupionej, równoległej wiązki światła monochromatycznego ( o jednej długości fali). Wiązkę światła uzyskuje się poprzez wysokoenergetyczne wzbudzenie różnych ośrodków – ciał stałych, cieczy, gazów.Najczęściej stosowanymi w medycynie laserami gazowymi są: lasery na dwutlenku węgla CO2, helowo-neonowe He-Ne, lasery ekscimerowe, argonowe i kryptonowe. Z laserów na ciele stałym najbardziej znane są lasery na krysztale granatu itrowo-aluminiowego (YAG) domieszkowanego neodymem Nd ( Nd – YAG) erbem (laser Er-YAG) lub holmem (laser holmowy). Światło lasera docierając do żywej tkanki ulega odbiciu, rozproszeniu, przejściu ( transmisji) i pochłonięciu ( absorpcji).Światło odbite jest niebezpieczne dla lekarza wykonującego zabieg. Rozproszenie wiązki może powodować uszkodzenia przyległych struktur – jest to bardzo istotne podczas zabiegów okulistycznych, gdzie operowane struktury są mikroskopijnej wielkości. Energia, która przeszła przez naświetlaną tkankę może natomiast spowodować uraz termiczny przyległych struktur.W praktyce klinicznej wykorzystywane jest zjawisko absorpcji światła laserowego powodujące usunięcie poprzez odparowanie i koagulację docelowych tkanek. Obszar zniszczenia tkanki zależy od zawartości w niej chromoforów (wody, melaniny, hemoglobiny) oraz od długości fali światła laserowego. Tkanki sąsiadujące mające małe powinowactwo do danej długości fali nie są narażone na uszkodzenie.



Niektóre zastosowanie laserów w chirurgii plastycznej:
1. lasery CO2 , Er:YAG pulsacyjne – wygładzanie zmarszczek, naciąganie skóry twarzy, wygładzanie blizn potrądzikowych, rhinophyma, korekcja blizn
2. laser argonowy – zmiany naczyniowe, barwnikowe
3. laser rubinowy – usuwanie nadmiernego owłosienia

Możliwe powikłania po laseroterapii to: - zakażenie wirusowe, bakteryjne, grzybicze; - blizny przerosłe; - przebarwienia; - teleangiektazje.

Każdy peeling, aby był udany wymaga pooperacyjnej współpracy pacjenta. To znaczy przynajmniej przez trzy do sześciu miesięcy należy unikać słońca oraz stosować kremy ochronne z filtrem. Zabiegów tego typu nie należy wykonywać przed wakacjami letnimi.

Chirurgia Plastyczna Lek. med. Joanna Kurmanow
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1994 roku zatrudniona na Oddziale Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej w Poznaniu, obecnie na stanowisku starszego asystenta.Specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej uzyskała w Klinice Chirurgii Urazowej i Leczenia Oparzeń Akademii Medycznej w Poznaniu.
Chirurgią plastyczną i estetyczną zajmuje się od 1994 roku.Szkolenie specjalizacyjne w zakresie chirurgii plastycznej odbyła w renomowanych ośrodkach - we Wrocławiu oraz w Warszawie w Klinice Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Tam też wykonywała zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej - m.in. rekonstrukcja piersi po mastektomii, korekcja zniekształceń pourazowych, korekcja wad wrodzonych oraz estetycznej - korekcja zmarszczek twarzy i szyi, korekcja nosa, powiek. Swoje umiejętności zawodowe doskonaliła na licznych stażach i szkoleniach w kraju i za granicą ( Oddziały Chirurgii Plastycznej w Arhus, Dania; Bristol, Wielka Brytania; Chalons s. Marne, Francja ). Podczas staży naukowych w latach 1994 -1995 na Oddziale Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego w Bristolu brała udział w programach badawczych na temat wykorzystania skóry glicerolowanej w głębokich oparzeniach u dzieci oraz w powstawaniu Banku Skóry , części Euroskin Bank z Holandii.Jest autorem i współautorem prac naukowych na temat chirurgii plastycznej oraz leczenia oparzeń opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz przedstawianych na licznych międzynarodowych zjazdach i sympozjach ( m.in. w Berlinie, Poznaniu, Xian ).
Po złożeniu egzaminu praktycznego i teoretycznego otrzymała dyplom specjalisty drugiego stopnia z chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, The International Confederation of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery(IPRAS) oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

Kontakt:
Specjalistyczny Gabinet Lekarski
ul. Gorczewskiego 7/1, Poznań
tel. od godz. 14.00: (+61) 843 50 20
KONTAKT BEZPOŚREDNI - 0504 112 103
Strona autorki, jkurmanow@yahoo.com

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Peeling mechaniczny -dermabrazja (2005-03-09)

Wersja do druku