Muzyka Gotan Project emanuje erotyką, nie tracąc przy tym elegancji. Klasyczne tango miesza się w niej ze zmysłową elektroniką. Zrobili oni coś, co wydawało się niemożliwe. Połączyli dwie diametralnie różniące się kultury: jedną gorącą, rozśpiewaną, drugą chłodną, stonowaną. Każdy, kto chce poczuć jedyny w swoim rodzaju klimat tanga w zaskakujących aranżacjach, nie może przegapić jedynego koncertu Gotan Project w Polsce.

Historia Gotan Project zaczyna się w 1999 roku, kiedy to dwójka muzyków (wchodzących wcześniej w skład formacji Boys from Brazil) Francuz Philippe Cohen Solal i Argentyńczyk Eduardo Makaroff postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego i zaskakującego. Jeden zajmował się muzyką elektroniczną, serce drugiego oddane było tangu. Wkrótce dołączył do nich Szwajcar Christoph H. Müller, który ułatwił połączenie obu pasji. Zdecydowali, że unowocześnią i okiełznają trochę te argentyńskie rytmy przez dodanie elementów muzyki elektronicznej. W rezultacie powstała bardzo ciekawa i oryginalna muzyka, istna fuzja tanga i muzyki współczesnej, która pozytywnie zaskoczyła zarówno publiczność, jak i krytyków.  Nad nazwą dla nowego projektu nie myśleli długo. Wykorzystali popularną zabawę w przestawianie sylab i tak słowo TANGO przekształcili w GOTAN.

Ich pierwszy utwór Vuelvo Al Sur/El Capitalismo Foraneo, który znalazł się na debiutanckiej płycie z 2001 roku, La Revancha del Tango (Zemsta Tango) od razu wzbudził zainteresowanie dzięki niepowtarzalności i świeżości. Trio szybko zyskało dużą popularność na Wyspach Brytyjskich, a za chwilę w całej Europie. Zaczynają występować na największych festiwalach we Francji, Belgi, Włoszech, Norwegii, Danii i Wielkiej Brytanii, ich koncerty wyprzedają się w tempie zaskakującym samych Gotanów, a to za sprawą ciekawych wizualizacji, które w połączeniu z ich muzyką dają niewiarygodny rezultat. Muzyką, która swoją niepowtarzalnością jednoczy im fanów na całym świecie.
Tango argentyńskie, w przeciwieństwie do twardego, mocnego i energicznego tanga europejskiego, jest tajemnicze, zalotne, kokieteryjne, bardzo erotyczne. Tu nie liczy się powierzchowność, ale emocje. Artyści dodają do tej uczuciowej muzyki basy i elektroniczne perkusje, otrzymując efekt, który przyprawia o dreszcze. Niesamowite brzmienie i harmonia ich muzyki przeszywa na wskroś całe ciało, jest ona elektryzująca, porywająca, bardzo klimatyczna.

Twórczość Gotan Project staje się bardzo "chodliwym produktem". Piosenka "Santa Maria (del Buen Ayre)" z albumu La Revancha del Tango była tłem dla głównej sceny w filmie Zatańcz ze mną (2004) z Jennifer Lopez i Richard Gere, znalazła się również na soundtracku do filmu Wytańczyć Marzenia (2006) z Antonio Banderasem. Ich muzyka pojawiała się w tak znanych serialach jak Bez skazy, Seks w wielkim mieście, czy Chuck i programach jak Top Gear. Twórczość Gotan Project docenili również twórcy reklam – wszak w każdej reklamie dobra, chwytliwa muzyka to podstawa. Utwór Epoca pojawił się w kampaniach brytyjskich, amerykańskich, australijskich i portugalskich produktów.

Dużym sukcesem okazał się też krążek, na którym Philippe Cohen Solal zgromadził najlepsze remiksy Gotan Project i wydał je na płycie  Inspiración Espiración - A Gotan Project DJ Set Selected & Mixed by Philippe Cohen Solal (2004) w postaci jednego seta.
Najnowsza płyta Lunático nagrana została miejscu powstania tanga – Buenos Aires. Inspiracją dla niej były dokonania i życie Carlosa Gardela, wielkiego śpiewaka tanga, a przy jej tworzeniu muzyków wsparła Nini Flores, znana argentyńska artystka, grająca na bandoneonie oraz hiszpańska wokalistka Cristina Villalonga.

Zapraszamy!!!

18 grudnia 2008, Warszawa, Sala Kongresowa, godz. 19



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku