Pod koniec wrzeÅ›nia odbyÅ‚a siÄ™, po raz trzeci w Polsce, kampania edukacyjna „TydzieÅ„ Retina AMD” dotyczÄ…ca schorzeÅ„ siatkówki oka. W tym roku przebiegÅ‚a ona pod hasÅ‚em „Uratuj swój wzrok, wygraj z epidemiÄ… Å›lepoty XXI wieku”.
Do najgroźniejszej choroby tej części oka eksperci zaliczajÄ… AMD – czyli zwyrodnienie plamki zwiÄ…zane z wiekiem. Wczesne wykrycie tej choroby – wÅ‚aÅ›ciwa diagnostyka
daje chorym i lekarzom możliwość jej skutecznego leczenia. Dzięki kampanii, aż kilka tysięcy osób uczestniczących w piknikach edukacyjnych oraz spotkaniach odbywających się w sześciu miastach Polski, zdobyło wiedzę na temat tej choroby oraz wykonało badania diagnostyczne.

Organizatorzy kampanii podkreślali niezmiernie istotną rolę profilaktyki AMD - jest to zarówno samokontrola wzroku za pomocą testu Amslera jak i regularne wizyty u okulisty,
a także właściwa dieta i jej suplementy. Głównym celem organizatorów kampanii była edukacja na temat chorób siatkówki, pokazy i nauka samodiagnostyki AMD oraz wykonanie badań przesiewowych. Badania jakie były wykonywane to test Amslera, pomiar gęstości barwnika w plamce oraz badania za pomocą optycznego koherentnego tomografu (OCT).
Do wykonania testu Amslera potrzebna jest zaledwie kartka papieru z narysowaną kratką. Patrząc na nią można zauważyć zmiany i zniekształcenia linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama.
Za pomocÄ… Macuscopu mierzono poziom gÄ™stoÅ›ci barwnika w plamce żółtej. Badania wskazujÄ…, iż za gÄ™stość plamki odpowiedzialne sÄ… barwniki należące do karotenoidów – luteina i zeaksantyna. Ich niski poziom (zwÅ‚aszcza luteiny) to jeden z najpoważniejszych czynników predysponujÄ…cych do AMD. Może on Å›wiadczyć o rozwoju choroby, a także
o potrzebie wzmocnienia plamki żółtej, dziÄ™ki np. suplementacji witaminowej. Badania wykonane za pomocÄ… optycznego koherentnego tomografu (OCT) to najdokÅ‚adniejsza, nieinwazyjna diagnostyka tego schorzenia, jest ona dostÄ™pna w kilkunastu oÅ›rodkach klinicznych w Polsce. W czasie niespeÅ‚na tygodniowej kampanii, w szeÅ›ciu miastach  wykonano aż trzy tysiÄ…ce testów Amslera oraz 366 badaÅ„ gÄ™stoÅ›ci barwnika w plamce i badaÅ„ z wykorzystaniem optycznego koherentnego tomografu. Ponad 90% uczestników pikników nie sÅ‚yszaÅ‚o nigdy wczeÅ›niej o AMD.

Wśród osób, które wzięły udział w badaniach diagnostycznych (Macuscope i OCT) przeprowadzono ankietę, której wyniki wskazały, że:

•    Å›rednia wieku badanych wyniosÅ‚a 67 lat,
•    u 67% badanych stwierdzono niewystarczajÄ…cy poziom luteiny w plamce żółtej,
•    chorobÄ™ zdiagnozowano u 34% badanych (na podstawie wyników badaÅ„ diagnostycznych: test Amslera, Macuscope, OCT oraz konsultacji u lekarza okulisty).

Okuliści podkreślali potrzebę zwracania uwagi na najmniejsze nawet nieprawidłowości
w widzeniu, które bardzo czÄ™sto sÄ… przez badanych lekceważone. Duża część badanych stwierdziÅ‚a, że nie chodzi na regularne wizyty do okulisty, a wiÄ™kszość z nich nigdy nie miaÅ‚a wykonywanego testu Amslera. Jak podkreÅ›liÅ‚ Krajowy Konsultant ds. Okulistyki Prof. Jerzy Szaflik „w wykrywaniu AMD potrzebna jest współpraca lekarza i pacjenta. Pacjent musi pamiÄ™tać, że ma dwoje oczu i fakt, że widzi dobrze, nie oznacza, że widzi dobrze obydwoma oczami”.  

Lekarze okuliÅ›ci konsultujÄ…cy wyniki diagnostyczne wyjaÅ›niali genezÄ™ powstawania choroby oraz możliwoÅ›ci jej rozwoju, informowali o dostÄ™pnych, również w Polsce, opcjach terapeutycznych stosowanych w leczeniu wysiÄ™kowej postaci choroby. Jak powiedziaÅ‚ Prof. Andrzej Stankiewicz – prezes Stowarzyszenia AMD „najnowoczeÅ›niejszymi metodami leczenia AMD stosowanymi w Polsce i na Å›wiecie jest terapia anty VEGF hamujÄ…ca rozrost naczyÅ„ w siatkówce, która polega na podaniu do wnÄ™trza oka substancji blokujÄ…cych VEGF, co zapobiega rozrostowi naczyÅ„ w okolicy centralnej części siatkówki”.

WedÅ‚ug organizatorów kampanii „Uratuj swój wzrok, wygraj z epidemiÄ… Å›lepoty XXI wieku” kluczem do pokonania AMD jest wiedza na temat tej choroby wÅ›ród spoÅ‚eczeÅ„stwa. Ogromna wiÄ™kszość osób uczestniczÄ…cych w piknikach nie wiedziaÅ‚a, że zwyrodnienie plamki żółtej jest obecnie najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… tzw. praktycznej Å›lepoty u osób po 65. roku życia. Jedyne schorzenia okulistyczne, które do tej pory potrafili wymienić to zaćma i jaskra.

Oprócz pikników edukacyjnych, w ramach kampanii zorganizowano również spotkanie dla pacjentów w Szczecinie oraz seminarium „Rozproszyć Mrok” w Warszawie. Podczas spotkania, w którym uczestniczyÅ‚o ponad sześćdziesiÄ…t osób, eksperci wygÅ‚osili prelekcje dotyczÄ…ce diagnostyki oraz klasyfikacji pacjentów do leczenia AMD. W seminarium zorganizowanym w warszawskiej Bibliotece Narodowej wzięło udziaÅ‚ dwustu pięćdziesiÄ™ciu uczestników. Mogli oni wysÅ‚uchać wykÅ‚adów dot. ćwiczeÅ„ opóźniajÄ…cych rozwój choroby siatkówki, a także prelekcji „NowoÅ›ci w leczeniu chorób siatkówki”.

Ocenia siÄ™, że w naszym kraju na AMD choruje już okoÅ‚o miliona osób. Eksperci podkreÅ›lajÄ…, że z AMD można wygrać – w szczególnoÅ›ci, gdy choroba ta zostanie odpowiednio wczeÅ›nie zdiagnozowana. Pacjenci chorujÄ…cy na zwyrodnienie plamki zwiÄ…zane z wiekiem majÄ… możliwoÅ›ci leczenia choroby – dostÄ™pne sÄ… trzy zarejestrowane preparaty (werteporfina stosowana w terapii fotodynamicznej i terapie anty VEGF: pegaptanib sodu oraz najnowszy - ranibizumab).

Kampania zostaÅ‚a przeprowadzona dziÄ™ki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Stowarzyszenia Retina AMD Polska, Polskiego ZwiÄ…zku Niewidomych oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowy Patronat nad kampaniÄ… objÄ…Å‚ Minister Zdrowia a jej partnerami byli: Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. Jerzy Szaflik oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Do akcji przystÄ…piÅ‚y również oÅ›rodki okulistyczne z caÅ‚ej Polski a także apteki „Dbam o Zdrowie”. Akcja uzyskaÅ‚a również wielkie wsparcie
od lokalnych wÅ‚adz samorzÄ…dowych – wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ do niej zarówno WydziaÅ‚y Zdrowia (WrocÅ‚aw) jak i Prezydenci miast, w których odbyÅ‚y siÄ™ pikniki (Sopot, Olsztyn, BiaÅ‚ystok, Warszawa i Kraków).




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

terapia behawioralna

Wersja do druku