Ajvar łagodny i Ajvar ostry - to ostatni paprykowo-bakłażanowy duet warzywnej sagi Podravki i jednocześnie pierwszy z linii past do dań firmy Podravka, który zadomowił się na polskich stołach. Rozmiar: 15029 bajtówZgodnie z legendą, Ajvar był popularnym dodatkiem na greckich stołach jeszcze w starożytności. Znaleźć go można było na stole samego Platona czy Arystotelesa, Aleksandra Wielkiego, a nawet herosów… Dziś Ajvar jest flagowym produktem bałkańskiej kuchni, zaliczanym do kategorii tzw. etno food.

Paprykowe pola Chorwacji słyną z idealnie dojrzewających owoców w dwóch odmianach: łagodnej i ostrej. Ajvar powstaje zawsze w lecie, kiedy zbiory papryki są największe. Specyficzna aura Chorwacji dodaje warzywom niepowtarzalnego smaku. Istota Ajvaru tkwi jednak w jego przygotowaniu. Początkowo sporządzany był ręcznie w wielkich glinianych naczyniach, na kuchni węglowej. Specjalną konsystencję uzyskiwano w wyniku przemielenia uprzednio podsmażonej papryki, którą delikatnie obierano ze skórki. W Ajvarowej paście warzywnej z papryką współgrają dodatkowo smaki bakłażana i aromatycznych przypraw.

Rozmiar: 14575 bajtówAjvar serwowany jest dziś jako gotowy produkt stołowy, dlatego nie wymaga dodatkowego przygotowania, podgrzewania czy gotowania. Zazwyczaj podawany na zimno, doskonale pasuje do mięsa pieczonego na ruszcie, jak również gulaszu, zupy, kanapek, hamburgerów i innych przekąsek. Dzięki głównemu składnikowi Ajvaru - papryce, jest doskonałym witaminowym uzupełnieniem każdej potrawy. Jego dodatkowym atutem jest fakt, iż nie zawiera konserwantów.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bakłażan

Wersja do druku