Dobry ręcznik łazienkowy to taki, który nie tylko jest miękki w dotyku, ale też dobrze chłonie wilgoć. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego gramaturę, rodzaj materiału oraz wykończenie. Dowiedz się, jakie ręczniki wybrać do swojej łazienki!


Rodzaj materiału ręczników

Czasami po wyjściu z kąpieli, wycierając się, czujemy, jak ręcznik niemal w momencie nasiąka wodą. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. O chłonności ręczników decyduje rodzaj tkaniny, zanim więc kupisz ręcznik kąpielowy, przyjrzyj się metce i sprawdź skład. Ręczniki łazienkowe z domieszką materiałów syntetycznych charakteryzują się niską higroskopijnością, przez co woda aż „ślizga się” po ich powierzchni, a później też długo schną.

 Ręczniki bawełniane

Ręczniki wykonane z bawełny są najczęstszym wyborem klientów, ponieważ jest to naturalna tkanina, która dobrze wchłania wodę, jest wytrzymała i szybko schnie. Najchętniej wybieramy grube ręczniki frotte, choć coraz większą popularność zyskują ręczniki z wełny egipskiej. Włókna bawełny egipskiej są lepszej jakości - wykazują się większą sprężystością, miękkością i chłonnością. Ponadto jest to tkanina delikatna dla skóry, dlatego polecana jest osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Najlepsze ręczniki znajdziesz na stronie:https://www.kingofcotton.pl/lazienka/reczniki-ekskluzywne

 Ręczniki z mikrofibry

Ręczniki z mikrofibry są cieńsze i lżejsze od tych z bawełny, nie oznacza to jednak, że nie radzą sobie w kontakcie z mokrym ciałem - jest wręcz przeciwnie! Mikrowłókna są miłe w dotyku, a jednocześnie skutecznie chłoną wilgoć. Ponadto są to ręczniki szybkoschnące, dlatego świetnie sprawdzą się jako ręczniki plażowe i w podróży. Mikrofibra jest tkaniną delikatną, dlatego polecana jest niemowlętom, dzieciom i alergikom.

 Ręczniki z włókien bambusowych

Ręczniki bambusowe składają się z włókien mieszanych, to znaczy, że do ich produkcji wykorzystuje się mieszankę materiałów w różnych proporcjach, np. włókno bambusowe w 50 % i bawełnę w 50 %. Charakteryzują się dobrą chłonnością, miękkością i elastycznością. Co więcej, mają właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Włókna bambusowe są hipoalergiczne, a na ich powierzchni nie gromadzi się kurz, dzięki czemu ten rodzaj ręczników jest idealny dla alergików i dzieci.

 


Gramatura ręczników

Jak się okazuje, ręcznik ręcznikowi nierówny, a tyczy się to nie tylko materiału, ale także wagi. Każdy ręcznik charakteryzuje się inną gramaturą, co przekłada się na jego grubość, chłonność i komfort użytkowania. Czym dokładnie jest gramatura ręczników? Jest to współczynnik wskazujący na to, jaki ciężar wywiera materiał na jeden metr kwadratowy. Wyróżnia się trzy podstawowe gramatury:

  • 300-400 g - ręczniki łazienkowe o takiej gramaturze są najcieńsze, co niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety; mianowicie tego typu ręczniki zajmują mało miejsca, są wygodne w podróży i szybko schną, niestety nie wchłaniają dużych ilości wody.

  • 450-500 g - ręczniki kąpielowe o takiej gramaturze są już nieco grubsze, przez co lepiej chłoną wodę i są przyjemne w dotyku. Sprawdzają się we wszystkich okolicznościach i ładnie prezentują się na łazienkowej półce.

  • 550 - 750 g - materiały o takiej gramaturze wykorzystuje się do produkcji ręczników hotelowych, ponieważ są bardzo komfortowe w użytkowaniu, a to za sprawą grubej i miękkiej bawełny. Bardzo dobrze chłoną, ale niestety też nieco dłużej schną.

Sposób wykończenia ręcznika

Poza praktyczną funkcją ręczników ważny jest także aspekt estetyczny. Aby ręczniki dobrze prezentowały się w naszej łazience, warto dobrać je kolorystycznie do wystroju wnętrza. Na rynku dostępne są różne kolory i wzory, każdy więc może znaleźć coś dla siebie.

Białe i puszyste ręczniki kojarzą nam się z pobytem w hotelu bądź spa i są uważane za najbardziej eleganckie oraz najbardziej uniwersalne, gdyż pasują do wystroju każdej łazienki. Ładne kolory to nie wszystko, możemy bowiem przebierać w ręcznikach z fantazyjnymi tłoczeniami, które biegną wzdłuż krótszych boków - są to tzw. bordiury.

Wysokiej jakości wykończenie ręcznika wpływa na komfort użytkowania. Najchętniej korzystamy z tych miękkich i miłych w dotyku, jednak jak się okazuje, nie wszystkie dobrze chłoną wilgoć. Czasem nawet poprzez dotyk jesteśmy w stanie wyczuć sztuczność, a wtedy mamy prawdopodobnie do czynienia z tzw. silikonowaniem materiału, co w rezultacie prowadzi do „ślizgania” się wody po jego powierzchni.

 

Najlepsze ręczniki - na co zwrócić uwagę

Podsumowując, na rynku dostępne są ręczniki łazienkowe z bawełny, mikrofibry i włókna bambusowego. Każda tkanina charakteryzuje się innymi właściwościami, każda z nich ma też swoje wady i zalety. Ręczniki bawełniane są najbardziej uniwersalne i od lat najchętniej wybierane przez klientów. Ręczniki bambusowe mają m.in. właściwości bakteriobójcze i są świetnym wyborem dla alergików. Natomiast ręczniki z mikrofibry są cienkie, ale dobrze chłoną wodę - najlepiej sprawdzają się podczas podróży, na plaży czy basenie.

Warto pamiętać też, że zarówno na odczucia dotykowe, jak i praktyczność wpływ ma gramatura ręcznika - im większa, tym ręcznik jest grubszy i cięższy. O tym, czy lepsze są ręczniki grube, czy cienkie, każdy musi zadecydować sam, gdyż jest to kwestia upodobań. Ostatnią kwestią są wrażenia estetyczne. Miłośnikom klasycznych rozwiązań poleca się uniwersalne, białe ręczniki - wykonane z egipskiej bawełny będą nie tylko elegancko się prezentować, ale także delikatnie otulą nasze ciało, nie powodując podrażnień. Fani bardziej oryginalnych rozwiązań mogą pokusić się o zakup ręczników ze wzorem w postaci tłoczenia.

 

 



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku